YUMURTLAMA DÖNEMİNDE KUŞLARIN BAKIMI İLE İLGİLİ 10 BİLGİ

blog yazısı ekle !

YUMURTLAMA DÖNEMİNDE KUŞLARIN BAKIMI İLE İLGİLİ 10 BİLGİ

Kuşlar yeryüzünün en garip canlılarıdır. Gerek psikolojik davranışları gerek fiziksel olarak davranışları oldukça gariptir. Kuşların bazı hareketlerine anlam veremesek dahi kuşlar dünyasında bu davranışlar onlara göre oldukça normaldir. Kuşlar için küçük illerimizde merkezler bulunmasa da İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerimizde artık kuşlar için merkezler bulunmaktadır. Veteriner hekiminde içerisinde görev aldığı kuş bakım merkezlerine giderek istediğiniz bilgiyi alabilir, evcil kuşunuzun bakımını yaptırabilirsiniz.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri
Ankara Veteriner


Yumurtlama döneminde kuşların bakımı ile ilgili 10 bilgi aslında sadece bakım değil sağlıkları içinde geçerlidir.

1-Kuşların yeterli sıcaklıkta kalabilmeleri için bulundukları odayı her zaman sabit sıcaklıkta tutmanız gerekmektedir. Yumurtlama hazırlığında olan dişi için bulunduğu sıcaklık oldukça önemlidir.

2-Kuşlarınızın cinsi ne olursa olsun eğer yumurtlama dönemleri ile ilgili bir belirti görürseniz kuluçkalarını takın ki rahat bir şekilde ilk önce kuluçkaya alışıp daha sonra yumurtlama zamanına geçebilmeleri kolay olsun

3-Eğer muhabbet kuşu bakırsanız kafesin içinde 2 adet çift bulundurursanız yumurtlamaları daha kolay olacaktır.

4-Muhabbet kuşlarının yumurtlamasını istiyorsanız kesinlikle kafesin içine eşit sayıda dişi ve erkek koymalısınız.

5-Hangi cins kuş olursa olsun yumurtlama dönemi yaklaştığında ekstra gıda takviyeleri almalıdır. Bu gıda takviyelerinin başında protein yapması için ezilmiş haşlanmış yumurta ve bu haşlanmış yumurtanın kabukları toz haline getirilip katılmalıdır. Çünkü yumurta kabuğunda bulunan kalsiyum anne kuşun daha rahat yumurtlamasına yardımcı olacaktır.

6-Kuşlar yumurtladıktan sonra asla kuluçkanın içi açılmamalıdır. Çünkü anneler yavrularını yuvadan atabilir veya yumurtalarını kırarak yavrularını öldürebilir.

7-Kuşların yumurtlama zamanında da sonrasında da ortamın çok sessiz olması gerekmektedir. Anne ve baba kuşun tedirgin olmaması adına bu durum oldukça önemlidir.

8-Anne kuş için ilk yumurtayı yumurtlamak oldukça zordur. Bu yüzden anne kuşa vitamin desteği yapılması gereklidir. Bu vitamin desteği hem yumurtlama zamanında anne kuşu birazda olsa rahatlatmak hem de eksilen vücut vitaminlerini yerine koymak içindir.

9-Anne kuş yumurtlamadan sonra kuluçkaya yatar ve sadece tuvalet ihtiyacı için yumurtaların üzerinden kalkar. Bu sebeple erkek kuş anne kuşu besler. Bu sebeple yumurtlama zamanı özel karışım olan vitamin, mineral, kalsiyum ve ilaç destekli yumurtlama yemleri kullanılmalıdır.

10-Son olarak bakım hakkında pek görülmese de yine bakımı içine alan bir konu var. Eğer anne kuş 10 adet yumurta yaparsa diğer kuşlara yumurtalarını geçici olarak bakması için verebilir. Yumurta sayısı 10 adet olmuş ise kafese bir adet daha dişi kuş salarak bakımını kolaylaştırabilirsiniz.