BİR KÖPEK YETİŞTİRMEK

blog yazısı ekle !

BİR KÖPEK YETİŞTİRMEK

Kim bir köpek yavrusunun zihnini anlayabilir? Gördükleri her şey onların dikkatini çeker, çöpü karıştırmak onlar için en güzel atıştırmalıktır ve en sevdiğiniz kazağınızı kemirdikten sonra yüzünüze tüm masumiyetleri ile bakmaya devam ederler.

İşte Ankara veteriner hekimleri de yeni sahip olduğunuz ve evinize henüz getirdiğiniz bu yavrunun tam olarak sizin istediğiniz gibi eğitimli bir köpeğe nasıl dönüşeceği hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyor.

Her şeyden önce evinize getireceğiniz bir köpek artık ailenizin bir parçası olacaktır. Ona güvenmeniz, yalnız bırakabilmeniz, çocuklarınızın onunla oynayabilmesine rahatlıkla izin verebilmeniz gereklidir. Bu yüzden, köpeğinizi tam olarak kontrol etmeniz çok önemlidir.
Köpeğinizin uysal ve sadık bir arkadaş olabilmesi için onunla mutlaka yeteri kadar zaman geçirmeniz ve ilgilenmeniz gerekir. Başka türlü köpeğiniz, neleri yapıp, neleri yapamayacağını bilemez. Mümkün olan en nazik ve en sabırlı halinizle köpeğinizi eğitmeniz ve bunu sürekli tekrar etmeniz her zaman en doğru yoldur. Aynı zamanda eğitime başlamak için de herhangi bir süre beklemenize ihtiyaç olmaz, yavrunuzu eve getirdiğiniz andan itibaren artık onun için de eğitim süreci başlamıştır.

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent

Batıkent

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent Veteriner Kliniği

devamını oku...
Adres: Yeni batı mah. 2429 sok. C Blok No: 33-5/B Çakırlar Batıkent-Ankara

HK Veteriner Kliniği

Mamak

HK Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah 836 sok No: 2/b Mamak - Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl

100. Yıl

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl Veteriner

Pet 312 Veteriner Kliniği 2012 Haziran ayında Veteriner Hekim Ahmet BAYDIN, Veteriner Hekim Semih EFEDAYI ve Veteriner Hekim Yücel KANDİŞ tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz genç hekim kadrosunun sahip olduğu dinamizm ve gerekli teknolojik donanımla 7/24 hizmet vermektedir.

Gerekli tüm ekipmana ve bilgi donanımına sahip ekibimiz, hızla değişen ve gelişen Veteriner Tıp dünyasını yakından takip ederek yeni teknikleri ve teknik ekipmanları kliniğimize en iyi şekilde uyarlayarak pet dostlarımızın yaşam standartlarını en yüksek seviyeye ulaştırmak ve bu hizmeti ulaştırırken profesyonel olduğu kadar, sıcak kanlı, samimi olmayı amaç edinmiştir.
devamını oku...
Adres: 1522 sok. Merkez Sahil Sitesi C Blok No:6/52 Yüzüncüyıl-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

Eylül Veteriner Kliniği

Mamak

Eylül Veteriner Kliniği - Mamak Veteriner

2003 yılında kurulan Eylül Veteriner kliniğimiz Ankara Mamak'ta pet ve büyük başta; koruyucu hekimlik, aşılama, teşhis ve tedavi konularında deneyimli kadrosuyla hizmet vermektedir.devamını oku...
Adres: Cengizhan Mah. Natoyolu cad. 231/A Mamak - Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yavuz Selim Mah. 11. Cadde 7/4 - A Concept Eryaman - Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara


LİDER SAHİP

Belki ufak bir yavru köpeğin zihninden geçenleri bilmeyebiliriz ancak köpeklerin ilişkilerine nasıl yaklaştıkları oldukça iyi bilinir. Bunu anlamak için de vahşi doğada ki köpekleri ele almak en doğrusudur. Nasıl ki hepsi sürü halinde yaşarlar ve avlanırlar ise köpeğiniz için de yeni katıldığı bu aile onun sürüsüdür. Bu sürü modelini anlamak oldukça önemlidir, çünkü her sürü de üyelerin kendileri arasında bir güç ilişkisi vardır. Eğer köpeğinizin de yeni sürüsün de bir lider yoksa bu da ona, canının her istediğini yapabileceği izlenimini verir. Böylelikle artık sürekli koltukların üzerine çıkan, eşyalarınızı çiğneyen kendine buyruk yaşamaya başlayan bir köpeğiniz olur. Bunun en olumsuz tarafı da ilerleyen yaşlarında artık sizin de sözünüzü dinlemeyecek olması ve hatta sahiplerini bile ısırabilecek saldırganlığa ulaşmasıdır.

Köpeğinizle aranızda huzurlu ve idare edilebilir bir ilişki olması için en başından itibaren kendinizi lider olarak göstermeniz çok önemlidir. Bunu elde etmek için de hiç bir zaman fiziksel kuvvete veya zorlamaya ihtiyacınız olmaz. Sadece uygulayabileceğiniz tek fiziksel etki, onu sırt üstü yatırıp ağız bölgesini kavramanız olacaktır. Bu onun sizin lider olduğunuzu anlaması için uygulanabilecek fiziksel yöntemlerden sadece biridir. Ancak esas sizin liderliğinizi gösterecek olan, onunla derin ve kararlı bir ses tonuyla konuşmanız, onu tedirgin eden durumlarda sakin kalmanız ve hakkettiğini düşündüğünüz anlarda onu ödüllendirmeniz olacaktır.

SOSYAL HAYAT

Köpeğiniz eğitmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden bir onu sosyalleştirmektir. Onu mutlaka farklı ortamlarda ve farklı kişilerin bulunduğu çevreler de bulundurmaya özen gösterin. Unutmayın ki köpeğiniz yabancı insanlara ve hayvanlara karşı ne kadar aşinalık duyarsa, saldırgan davranışlar sergilemekten de o kadar uzak durur.

Tabii ki bu eğitimlere de başlamak için en uygun yöntem, onu bu gibi durumlara alıştırarak devam etmenizdir. Örneğin, eve ilk kez geldiğinde mutlaka önce sizinle ve diğer aile bireyleri ile yakın bağlar kurmasını sağlayın, ilerleyen 10-12 haftalık dönemden sonra da onu yakın çevrenizde ki arkadaşlarınızla ve insanlarla kaynaştırmaya çalışın. Böylelikle artık köpeğiniz yeni bir ortama girdiğinde ne yapacağını şaşırmayacak ve olumsuz tepkiler göstermeyecektir. Böylece siz de ilerleyen yaşlarında çok daha uyumlu olmaya başlayacak olan dostunuzla ilişkilerinize ilk sağlam temelleri atmış olacaksınız.

Tüm bu eğitimler ve bilgiler hakkında siz de kendinizi daha fazla geliştirmek isterseniz Ankara ' da ki veteriner hekimler sizlere yardımcı olacaktır.