EVCİL HAYVAN OLARAK KEDİ Mİ YOKSA KÖPEK Mİ SEÇMELİYİM

blog yazısı ekle !

EVCİL HAYVAN OLARAK KEDİ Mİ YOKSA KÖPEK Mİ SEÇMELİYİM

Ankara Veteriner

Bir evcil hayvan edinmek istiyorsunuz; ama kedi mi yoksa köpek mi seçeceğinizi bilmiyorsunuz. Bu noktada, hangisini seçmeniz gerektiği konusunda nasıl karar vermelisiniz? Peki, cevap aslında "köpek insanı" mı yoksa "kedi insanı" mı olduğunuz noktasındadır. Çoğu insan bunun ne anlama geldiğini bilir. Eğer bunu hiç düşünmediyseniz, şimdi karar vermeniz için kedi ya da köpek sahibi olmanın avantaj ve dezavantajlarını görmeniz size yardımcı olacaktır.
Kediler ve köpekler farklı ihtiyaçlara ve farklı özelliklere sahiptirler. Ortak gereksinimleri ise hepsinin ilgiye ihtiyaç duyması; veteriner bakımları, yiyecek ve acil durumlar için bir bütçeye gerek duymalarıdır. Koşulsuz olarak onları sevmeniz ve onları yemekten sonra ya da sağlık bakımından sonra temizlemeniz gerekecektir. Şimdi de aralarındaki farklılıklara değinelim.

Vetes Veteriner Kliniği

Kırkkonaklar

Evcil Dostlarınız İçin, Vetes Ankara Çankaya Veteriner Kliniği.

Vetes Veteriner Kliniği, Ankara'nın Çankaya ilçesinde, 2021 yılında veteriner hekim Esra Bozkurt tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz, evcil hayvanlarınızın sağlığına öncelik vererek, kapsamlı veteriner hizmetleri sunmaktadır.

Veteriner hekim Esra Bozkurt, uzun yıllar boyunca veteriner hekimliği alanında deneyim kazanmıştır. Kendisi, evcil hayvanlarınızın tedavisi ve bakımı konusunda bilgi ve deneyim sahibidir.

Tüylü Dostlarımızın İhtiyaçlarını Gideriyoruz!

Vetes Veteriner Kliniği'nin hizmetleri arasında, rutin sağlık kontrolleri, aşılar, hastalık teşhisleri, cerrahi operasyonlar, diş tedavileri, beslenme danışmanlığı ve acil durum müdahaleleri gibi birçok konu yer almaktadır.

Kliniğimiz, son teknoloji cihazlar ve ekipmanlarla donatılmıştır. Bu sayede, evcil hayvanlarınızın sağlık durumunu en iyi şekilde değerlendirip, doğru teşhisler koyabilmekteyiz. Ayrıca, kliniğimizdeki tüm personel, hayvansever ve evcil hayvanlarınızın mutluluğunu ve konforunu ön planda tutmaktadır.

Kısacası, Vetes Veteriner Kliniği, evcil hayvanlarınızın sağlığına özen gösteren, deneyimli ve bilgili veteriner hekimlerimiz ve uzman personelimizle, kaliteli ve güvenilir veteriner hizmetleri sunmaktadır. Evcil hayvanlarınızın mutluluğu ve sağlığı bizim önceliğimizdir.
devamını oku...
Adres: Kırkkonaklar Mahallesi Şemşettin Günaltay Caddesi 310.Sokak No:2/B Kırkonaklar - Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

Bulut Veteriner Kliniği

İncek

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3341. Sokak No:1 D:8C İncek-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Anka Çayyolu Veteriner Kliniği

Çayyolu

İlk ve orta öğretimini Kahramanmaraş'ta bitiren hekimimiz Sefa ARSLANHAN 2007 yılında İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesine giriş hakkı kazanmıştır.

2012 yılında mezun olup altı yıl boyunca İstanbul Avrupa yakasındaki hayvan hastaneleri, poliklinikleri ve kliniklerinde çalışmıştır.

2018 yılında yılında Kahramanmaraş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehebilitasyon ve Tedavi Merkezinde çalışmış olup edindiği tecrubeyi Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde Dulkadiroğlu Veteriner Kliniği'inde minik dostlarımız ve hasta yakınları ile 7/24 paylaşmayı hedeflenmiştir.

Ancak; 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen asrın felâketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Ankara'ya yerleşmiş ve Ankara Çankaya ilçesinde Çayyolu mevki Alacaatlı mahallesinde Anka Çayyolu Veteriner Kliniği hizmete açmıştır.

Öğrenimlerine ek olarak güncel yayınları ve kongreleri de takip ederek mesleki gelişimine devam etmektedir.
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3317 Sokak No:2/5 - EA ( Bulvar Üzerinde ) Çayyolu-Ankara

Pet Care Center

Çayyolu

Deneyimli hekimlerden oluşan kadromuz ile güncel ve teknolojik gelişimleri takip ediyor ve bunları kliniğimize entegre ediyoruz.


Sizlere Muayene, Ameliyat, Ameliyat sonrası bakım, İleri teknoloji dijital görüntümele, Anestezi, Yoğun bakım, Ağız diş sağlığı Koruyucu hekimli desteği ile hizmet vermekteyiz. Pet Care Center olarak amacımız hijyenik ortamımız ve teknolojik şartlarımızla evcil dostlarımıza en iyi hizmeti vermektir.


Hastalarımızın en kısa sürede sağlığına kavuşmaları temel prensibimizdir. Bunun için Çayyolu Alacaatlı da bulunan Pet Care Center kliniğimize sizi ve patili dostlarımızı bekleriz
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3315. Sokak No:18 Çayyolu - Ankara


Köpekler:

Yaşam tarzın kesinlikle evcil hayvan olarak kedi mi yoksa köpek mi alman gerektiğini belirler. Çok fazla seyahat ediyorsan veya çok fazla çalışıyorsan, köpek senin için kesinlikle uygun bir evcil hayvan değildir.

-Farklı cinslerdeki köpekler farklı özellikler taşımaktadır. Senin kişiliğin ve yaşam tarzına en yakın olan cinsi seçmelisin.

-Eğer seyahat ediyorsan, köpeğini de bu seyahate dahil etmek oldukça pahalı olacaktır.

-Köpek ona ilgi göstermenize ve aynı zamanda ona eşlik etmenize ihtiyaç duyar. Eğer köpeğiniz varsa ve tüm gün boyunca onu evde bırakırsanız, köpeğiniz mutsuz bir evcil hayvan olacaktır.

-Köpekler egzersiz yapmak isterler. Elbette bu durumda, yapmak istedikleri egzersizler cinsten cinse farklılık gösterir.

-Gün içerisinde en az iki kez onları dışarı çıkarmanız gerekir. Böylece onlar da tuvaletlerini yapabilirler.

-Köpeklerin eğitilmesi, sosyalleşmesi ve terbiye edilmeleri gerekmektedir.

-Köpekler oyun oynamayı severler. Ayrıca, köpekler hareket etmeye ihtiyaç duyarlar ve sahipleri ile birlikte oyun oynamayı severler.

-Bazı köpekler ise çok fazla tüy dökerler. Sürekli olarak bu tüyleri temizlemeye hazır olmalısınız.

-Köpekler sık sık kaşağılanmaya ihtiyaç duyarlar. Kürklerini fırçalamalı, onlara banyo yaptırmalı ve dişlerini fırçalamalısınız.

-Küçük köpeklere bakmak biraz daha kolaydır. Ama yine de yürümeye, oyun oynamaya ve elbette ilgi görmeye ihtiyaç duyarlar. Büyük bir köpek kesinlikle daha fazla alana gereksinim duyar.

-Küçük bir köpek çok daha az yer; ama büyük bir köpek daha fazla yer. Beslenme harcamaları için hazır olmak zorundasınız. Çünkü yemekleri oldukça maliyetlidir.

-Köpekler arabalarda seyahat etmekten ve yürüyüş yapmaktan, yüzmekten ve diğer dışardaki tüm aktiviteleri yapmaktan hoşlanırlar.

-Bir köpek eve her geldiğinizde sizi mutlu bir şekilde karşılamak isterler, sizinle birlikte uyumak isterler ve genel olarak her şeyi sizinle paylaşmak isterler.

-Köpeklerinizin koşması ve oyun oynaması için onları götürebileceğiniz birçok parkı çevrenizde bulmak oldukça kolaydır.

-Köpekler kendi sahiplerini korumaya meyillidirler ve sonsuza kadar sadık olacaklardır.

Kediler:

Eğer evin dışında çalışıyorsan veya çok fazla seyahat ediyorsan ve evcil hayvanın saatlerce evde senin için yalnız kalacaktır.

-Eğer seyahat ediyorsan, kedinle seyahat etmen olanaklara bağlı olarak çok pahalı olmayacaktır. Evcil hayvan bakıcısı tarafından günde bir ya da iki kez ziyaret edilecek şekilde kediler evde bırakılabilirler.

-Tüm kediler farklıdır ve kişilikleri de birbirinden farklıdır. Bazı kediler şefkat bekleyen dizinizde oturtabileceğiniz durgun kedilerken, diğerleri daha enerjiktir ve dizlerinizin üzerinde sevilmek istemezler. Bu yüzden de kendi kişiliğinize ya da yaşam tarzınıza göre dikkatli bir şekilde seçim yapın. -Kediler günün çoğunda uyumaları için yalnız bırakılabilir.

-Kediler bağımsızdırlar; ama bu tüm gün tek başlarına yaşayabilecekleri ve gün içinde ilgi beklemedikleri anlamına gelmemektedir.

-Kediler oyun oynamak ve ilgi görmek isterler. Etrafa zarar vermeden, kolaylıkla kendi kendilerini eğlendirebilirler. Bu şekilde de zaman geçirebilirler.

-Kediler çok kolay bir şekilde çöp kutusunu kullanmak konusunda eğitilebilirler. Böylece günde en az bir kere temizlik yapmanız gerekmektedir.

-Bazı kediler tasmayla gezdirilse de onları yürütmenize gerek yoktur.

-Bazı kediler kolayca hile oyunlarını öğrenirler. Ve bazıları yakalama konusunda çok iyidirler.

-Kediler boyutlarına bağlı olarak çok az yemek yerler. Asla bir köpek kadar beslenmezler.

-Kediler banyo yapmaya ihtiyaç duymazlar; ama fırçalanma gereksinimi duyarlar. Ayrıca dişlerini de düzenli olarak fırçalamanız gerekmektedir.

-Kedinizi arabanızla gezmeye götürebilirsiniz. Ama onlar çoğunlukla evde kalmayı tercih ederler.

-Kediler küçük apartmanlarda yaşayabilirler. Aslında onları evin içinde tutmak her zaman sizin için daha iyi olacaktır.

-Popüler düşüncelerin aksine, kediler sizi kapının önünde karşılarlar ve bir köpek gibi sizi takip ederler. Bir kedi sahibi olunca bu konu hakkında daha da net olacaksınız.

-Kediler oynamayı severler ve onlar zıplarken, koşarken ve hatta bir şeyleri kovalarken izlemenin bir zevk olduğunu göreceksiniz.

-İyi havalandırılmış bir alanda, çocuklardan uzak ve ulaşılması zor bir yerde çöp kutusunu yerleştirin.

-Kediler tırmalayabilecekleri eşyaları veya kedi oyuncaklarını severler.

-Kediler kucağınıza alıp onu sevmenizden ve okşanmaktan hoşlanırlar.

-Kediler tıpkı köpekler gibi sahiplerini korumayı severler ve sonsuza da sadık olacaklardır. Onlar kendi sahiplerine bağlıdırlar.

Ben de kedi insan ve köpek insanı olan tuhaf kişilerden birisiyim. Bu yüzdendir ki onları hem tüm kalbimle seviyorum ve hem de onların kendilerine ait özellikleri ile mutlu oluyorum. Aynı kişiliğe sahip iki kediye şu ana kadar hiç sahip olmadım. Onları tanımaya çalışmak benim için her zaman bir macera olmuştur. Ve bunun yanında benim için köpekler de bana eşlik edecek olan en iyi arkadaştır. Ama bir şey kesindir ki; iki tür de hem inanılmazdır ve hem de herkes bu hayvanlarla yaşamayı ya da bazı noktalarla onlarla olmayı yaşamayı düşünmelidir.