EVCİL HAYVANLARIN YAZ BAKIMLARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

blog yazısı ekle !

EVCİL HAYVANLARIN YAZ BAKIMLARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Ankara veteriner hekimleri, evcil hayvan sahiplerinin sıcak geçen yaz aylarında kendi hayvanları için dikkat etmeleri gereken bazı bilgileri sizlere hatırlatmak istiyorlar. Çünkü hem mevsimsel bir değişim sonrası hem de yüksek sıcaklıklar, hayvanlar üzerinde fark edilir ölçüde bir stres ve tehlike kaynağı olabilir.

1. BULUNDUĞU ORTAMI HAVALANDIRIN

Yüksek sıcaklıklar ve yoğun hararet evcil hayvanlar için birçok rahatsızlık riskini de beraberinde getirir. Çünkü bu hayvanlar vücut sıcaklıklarını solunum sistemleri üzerinden dengelerler, bu da onların bulunduğu ortamın daima havadar olmasını gerektirir, böylece insanlar da olduğu gibi deri yüzeylerinden terleme gerçekleştiremiyor olmaları onlar için bir olumsuzluk olmaktan uzaklaşmış olur.

2. DERİSİNİ VE TÜYLERİNİ YAZA HAZIRLAYIN

Evcil hayvanınızın özellikle yaz aylarında ihtiyacı olan tüy bakımı onun yüksek seyreden sıcaklıklarda bir az da olsa cildinin üzerinden hava dolaşımını sağlar ve serinlemesine yardımcı olur. Bu yüzden tüylerini sıklıkla tarayıp ve hatta gerekiyorsa bir miktar kısaltma sağlayarak ona bu konuda kolaylık da sağlamış olabilirsiniz.

3. SICAKLARDA DIŞARIDA OLMAYIN

Hiç bir zaman köpeğinizi dışarıda yaptığınız egzersizler de veya yürüyüşler de direk güneş ışığına maruz kalacağı öğlen saatlerini tercih etmeyin. Bu aktiviteler için en iyi zaman sabah erken saatler ile akşamüzeri güneşin etkisini azalttığı zamanlardır. Ayrıca bu zamanlar da bile her 15 dakika da bir onun gölgelik bir alanda dinlenmesine ve ihtiyacı olan suyu karşılamasına özen göstermeniz gerekir.

Bestekar Veteriner Kliniği

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Sokak. No:17/1 Çankaya - Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Bulut Veteriner Kliniği

İncek

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3341. Sokak No:1 D:8C İncek-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Luna Veteriner Kliniği

A.Ayrancı

Röntgen Biyokimya
Hemogram
Kısırlaştırma
Aşılama
Koruyucu hekimlik
Ekokardiografi
Parazit tedavisi
Dermatoloji
Dahiliye
Cerrahi
Diş hekimliği
Mama ve suplementlerdevamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:79/A Çankaya - Ankara

Telepati Hayvan Hastanesi Keçiören

Keçiören

Telepati Hayvan Hastanesi olarak şubemizle beraber tam donanımlı ve uzman veteriner hekim kadromuzla patili dostlarımız için 7/24 hizmet vermekteyiz.devamını oku... Adres: Şehit Kubilay Mahallesi Değirmendere Caddesi No:32 Keçiören - Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

Anka Çayyolu Veteriner Kliniği

Çayyolu

İlk ve orta öğretimini Kahramanmaraş'ta bitiren hekimimiz Sefa ARSLANHAN 2007 yılında İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesine giriş hakkı kazanmıştır.

2012 yılında mezun olup altı yıl boyunca İstanbul Avrupa yakasındaki hayvan hastaneleri, poliklinikleri ve kliniklerinde çalışmıştır.

2018 yılında yılında Kahramanmaraş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehebilitasyon ve Tedavi Merkezinde çalışmış olup edindiği tecrubeyi Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde Dulkadiroğlu Veteriner Kliniği'inde minik dostlarımız ve hasta yakınları ile 7/24 paylaşmayı hedeflenmiştir.

Ancak; 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen asrın felâketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Ankara'ya yerleşmiş ve Ankara Çankaya ilçesinde Çayyolu mevki Alacaatlı mahallesinde Anka Çayyolu Veteriner Kliniği hizmete açmıştır.

Öğrenimlerine ek olarak güncel yayınları ve kongreleri de takip ederek mesleki gelişimine devam etmektedir.
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3317 Sokak No:2/5 - EA ( Bulvar Üzerinde ) Çayyolu-Ankara

Yeni Başkent Veteriner Kliniği

Etlik

devamını oku... Adres: Etlik Caddesi 14/A Yeni Ziraat Mahallesi Dışkapı-Altındağ-Etlik-Ankara

Happy Tails Veteriner Kliniği

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3250. Cadde No:6/B-113 (Pelit Plaza) Çankaya -Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Abidinpaşa Veteriner Kliniği

Abidinpaşa

Abidinpaşa Veteriner Kliniği olarak, geniş bir hizmet yelpazesi sunarak rutin sağlık kontrollerinden acil durum müdahalelerine kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyoruz.

Evcil dostlarınızın sağlığını korumak ve geliştirmek için son teknolojiyi ve güncel tıbbi bilgiyi kullanarak en etkili tedavileri sunuyoruz.

Güler yüzlü ve samimi ekibimiz, sizin ve evcil dostlarınızın konforunu ve güvenliğini her zaman ön planda tutarak Abidinpaşa Veteriner Kliniği'nde, sevgi dolu bir atmosferde en iyi bakımı sağlamak için sabırsızlıkla sizi bekliyoruz.devamını oku...
Adres: Tıp Fakültesi Caddesi Balkiraz Mahallesi 69/D Mamak - Ankara

Pet Care Center

Çayyolu

Deneyimli hekimlerden oluşan kadromuz ile güncel ve teknolojik gelişimleri takip ediyor ve bunları kliniğimize entegre ediyoruz.


Sizlere Muayene, Ameliyat, Ameliyat sonrası bakım, İleri teknoloji dijital görüntümele, Anestezi, Yoğun bakım, Ağız diş sağlığı Koruyucu hekimli desteği ile hizmet vermekteyiz. Pet Care Center olarak amacımız hijyenik ortamımız ve teknolojik şartlarımızla evcil dostlarımıza en iyi hizmeti vermektir.


Hastalarımızın en kısa sürede sağlığına kavuşmaları temel prensibimizdir. Bunun için Çayyolu Alacaatlı da bulunan Pet Care Center kliniğimize sizi ve patili dostlarımızı bekleriz
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3315. Sokak No:18 Çayyolu - Ankara

Vetes Veteriner Kliniği

Kırkkonaklar

Evcil Dostlarınız İçin, Vetes Ankara Çankaya Veteriner Kliniği.

Vetes Veteriner Kliniği, Ankara'nın Çankaya ilçesinde, 2021 yılında veteriner hekim Esra Bozkurt tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz, evcil hayvanlarınızın sağlığına öncelik vererek, kapsamlı veteriner hizmetleri sunmaktadır.

Veteriner hekim Esra Bozkurt, uzun yıllar boyunca veteriner hekimliği alanında deneyim kazanmıştır. Kendisi, evcil hayvanlarınızın tedavisi ve bakımı konusunda bilgi ve deneyim sahibidir.

Tüylü Dostlarımızın İhtiyaçlarını Gideriyoruz!

Vetes Veteriner Kliniği'nin hizmetleri arasında, rutin sağlık kontrolleri, aşılar, hastalık teşhisleri, cerrahi operasyonlar, diş tedavileri, beslenme danışmanlığı ve acil durum müdahaleleri gibi birçok konu yer almaktadır.

Kliniğimiz, son teknoloji cihazlar ve ekipmanlarla donatılmıştır. Bu sayede, evcil hayvanlarınızın sağlık durumunu en iyi şekilde değerlendirip, doğru teşhisler koyabilmekteyiz. Ayrıca, kliniğimizdeki tüm personel, hayvansever ve evcil hayvanlarınızın mutluluğunu ve konforunu ön planda tutmaktadır.

Kısacası, Vetes Veteriner Kliniği, evcil hayvanlarınızın sağlığına özen gösteren, deneyimli ve bilgili veteriner hekimlerimiz ve uzman personelimizle, kaliteli ve güvenilir veteriner hizmetleri sunmaktadır. Evcil hayvanlarınızın mutluluğu ve sağlığı bizim önceliğimizdir.
devamını oku...
Adres: Kırkkonaklar Mahallesi Şemşettin Günaltay Caddesi 310.Sokak No:2/B Kırkonaklar - Ankara

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara


4. PİKNİKLERDE DİKKATLİ OLUN

Yaz aylarında tüm ailenin bir araya geldiği ve evcil hayvanlarının da yanında olduğu en güzel etkinliklerinden biri olan piknikleriniz de köpeğinizin de çevresinde bulunan ve ona karşı zararlı olabilecek bazı etmenlerden korumanız gerekir.

Özellikle yeşil alanlarda olabilecek böceklere ve benzeri zararlılara karşı mutlaka tedbirinizi alın. Aynı zamanda köpeğinizin yiyeceklerin ve hatta mangalın yakınında durmamasına özen gösterin. Çünkü farkında olmadan çarpıp kendini de yakabilme ihtimali olabilir.

Ayrıca böyle günler de kendiniz ve aileniz için hazırladığınız yemeklerden köpeğinize vermemeye çalışmanız gerekir. Çünkü sıcak ve bunaltıcı havalarda onların sindirim sistemini de düşünmelisinizdir.

5. HAREKETLİ ETKİNLİKLERE KARŞI ONU KORUYUN

Özellikle arkadaşlarınızla dışarı da yaptığınız koşu, futbol veya plaj voleybolu gibi etkinlikler de köpeğinizi mutlaka daha serin ve korunaklı bir yerde olmasına dikkat edin. Böylece farkında olmadan ona gelecek zararlara karşı da önleminizi almış olursunuz.