EVCİL KUŞLARIN BAKIMI

blog yazısı ekle !

EVCİL KUŞLARIN BAKIMI

Ankara veteriner hekimleri evcil kuşların bakımının sanıldığından daha da hassas olduğunu ve kuşunuz için sadece bir kafes seçip, yemini vermekten başka onunla yakından ilgilenmeniz ve dikkatinizin sürekli üzerinde olmasının gerektiğini vurguluyorlar.
Elbette her evcil hayvanda olduğu gibi, yetiştireceğiniz evcil kuş cinsini de seçmeden önce bazı araştırmalar yapmanızda fayda var. Böylelikle siz de herhangi bir sürprizle karşılaşmamış olursunuz. Burada dikkat edilmesi gerekeni seçeceğiniz cinsin genetik sağlık risklerini ve ihtiyacı olan fiziksel çevreyi de sağlayıp, sağlayamayacağınız üzerine yoğunlaşmaktır. Örneğin bazı cins kuşlar, düşündüğünüzden çok daha fazla ilgiye ve bakıma muhtaç olabilir ve hatta özel yemlerle beslenmesi bile gerekebilir. Bu yüzden kendi yaşam tarzınıza da uyan bir cins seçmeye karar verdikten sonra artık bakımıyla ilgili diğer konuları yerine getirmeye çalışabilirsiniz.

KAFES SEÇİMİ

Bu konuda da ilk bilinmesi gereken şey, kafes seçiminizin sizin göz zevkinizden ziyade, kuşun rahat edebileceği, ona yeteri kadar hareket alanı tanıyan bir kafesten yana olmalıdır. Özellikle ihtiyaç duyduğunda kanatlarını açabileceği genişlikte olması ve çok fazla tünek yerleştirip onun hareket imkânını kısıtlamadan oluşturacağınız bir kafes ortamı onun sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir. Kafes konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, mevcut metal kafeslerin zamanla paslanarak hayvanı zehirleyebileceğini bilmenizdir. Bu yüzden üzeri paslanmayan malzemelerle kaplanmış kafesleri tercih etmek daha akıllıca olacaktır.

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara

Pars Pet Shop

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3158 Cadde Akıncı Plaza No:12-B/33 Yaşamkent-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Pethekim Veteriner Kliniği

Bağlıca

Pethekim Veteriner Kliniği, Ankara 2019 yılında hizmet vermeye başlamış, Ankara ve Türkiye'nin diğer illerinden getirilen ekzotik hayvanlar, kediler, köpekler ve diğer evcil hayvanların tedavisi ve koruyucu hekimlik hizmetlerini sunmaktadır.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği, Bağlıca, Çayyolu, Ümitköy, Yaşamkent, Yapracık, Etimesgut, Sincan, Elvankent, Eryaman, Batıkent, Kızılay, Dikmen, Yenimahalle, Alaçaatlı, Bilkent, Beysukent, Balgat, Çankaya, Keçiören bölgelerine 7/24 Veteriner Ambulans hizmeti vermektedir.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği, Muayene, teshis, laboratuvar tahlilleri, Ultrasonik muayene, Rontgen vb. teknolojik cihazlarla hizmet vermektedir.

ANKARA VETERİNER HEKİMLERİ GÖZÜNDEN EVCİL HAYVANLARIN
İNSANLAR ÜZERİNDEKİ POZİTİF ETKİLERİ

Evcil hayvanlar evimizin neşesi hayatımızın gerçek bir parçasıdır. Duygusal bağlarıyla bize destek sağlayan ve doğal hayatın tadını yaşatan dostlarımız. Çocuklarımızın motivasyon ve kişisel gelişimlerinde mutlak pozitif etkiler oluşturan, güçlü ve sağlıklı bireylerin yetişmesine yardım eden evcil dostlarımız. İlim ve bilim insanlarının dikkat çektiği, psikologların reçetelerine yerleşmiş, kızım, oğlum, kardeşim, arkadaşım, yoldaşım dediğimiz can dostlarımız evcil hayvanlarımız. Hayatımızdaki birçok pozitif etkiyle yanımızdan ayrılmayan dostlarımız.

-Olumsuzlukları olumlu düşünmemizi sağlayan;evcil dostlarımız onlarla geçirdiğimiz vakitlerde bize olumlu düşünme enerjisi vermektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar bu durumu doğrulamaktadır.

-Evcil hayvanlarınızın allerji olgularına etkisi; yapılan çalışmalar belirli bir süre evcil hayvan besleyen insanların hayvansal proteinler ve diğer hayvansal alerjenlere karşı bağışıklık kazandığını ortaya koymaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde evde mevcut alerjik reaksiyon yatkınlığı olan birey yoksa evcil hayvan beslenmesinin alerjik bağışıklığı pozitif etkilediği ortaya konmuştur.

Evcil hayvanlarımız bireylerin sosyalleşmesini sağlar; Evcil hayvan sahiplerinin diğer insanlara göre daha konuşkan, daha güler yüzlü ve daha fazla sosyal sorumluluklara duyarlı oldukları görülmektedir. Bireyler evcil dostları sayesinde daha sosyal ve daha şefkatli bir sosyal duruma sahip olurlar.

Evcil hayvan sahiplerinin bağışıklık sistemleri ve sağlık durumları daha yüksektir;

Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda kan basıncının düzenlenmesinde kolestorol seviyesinin düşürülmesinde, anksiyetik bozukluklardan kurtulmada, opezite ve kalp ve damar hastalıklarının azalmasında etli olduğu tespit edilmiştir. Evcil hayvanlar Sağlığımız için etkili bir dosttur.

Evcil Hayvanlarımız kişisel gelişimimizi etkileyen dostlarımız; Journal of Personality and Social Psychology isimli bir dergi çalışmasında evcil hayvan sahiplerinin daha özgüvenli olduğu yazılır. Kişisel gelişimlere pozitif etki ettikleri olduğu kesindir.

Evcil Hayvanlarımız bireylerin hayatının düzenli olmasına sebep olur; evcil hayvanın yemek saatlerini düzenlemek, gezdirme saatleri ile spor yapmak, veteriner hekim ziyaretleri planlamak, mama takibi ve araştırması yapmak vb aktiviteler düzenli olmamıza yardımcı olan planlamalardır. Bireylerin evcil hayvanlar beslemesi ve onlarla arkadaşlık etmesi büyük ölçüde stresi azalttığı görülmektedir.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği/ 05558881043

devamını oku...
Adres: Bağlıca Mahallesi 1231 Sokak No:3/C Bağlıca-Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara


BESLENME

Elbette su ve yemek ihtiyacı bütün canlılar için aynı öneme sahiptir ve kuşlarda bu konuda bir farklılık göstermezler. Evcil olarak kafeste beslenen kuşlar için dikkat edilmesi gereken, suluğunun ve yemliğinin her zaman dolu olduğundan ve hayvanın kolay ulaşabildiğinden emin olmaktır. Hatta ulaşımını kolaylaştırmak için, tüneklerini buna göre ayarlamanızda tavsiye edilir.

EĞLENCE

Evcil bir kuşun sağlıklı gelişimini ve neşesini korumasının tek yolu onun kafesinde bulundurabileceğiniz bazı oyuncaklardır. Bu yüzden, özellikle aynalar, tırmanma merdivenleri, gagasını temizleyebileceği bazı cisimler onun ilgisini de toplamasına ve hem kendisini hem de izleyenleri eğlendirmesine yetecektir.

Unutmayın, yukarıda bahsedilen bu yemler, kafesler ve oyuncaklardan başka, onun için sağlayacağınız sıcak bir yuvanın da olması çok önemlidir. Genellikle bütün evcil kuşlar tropik iklimlere alışkındır, bu sebeple onun sağlığını riske atacak her şeyden uzak durmak gerekir. Böylece çok uzun yıllar boyunca birlikteliğinizi sürdürebileceğiniz bir arkadaş edinmiş olursunuz.