KEDİLERİ NİÇİN BU KADAR UYKUCUDUR

blog yazısı ekle !

KEDİLERİ NİÇİN BU KADAR UYKUCUDUR

Ankara Veteriner

Kediler, günde ortalama 15 saat uyuyan canlılardır. Hatta bazıları 24 saatlik periyot içerisinde 20 saati de bulabilir. Bu durum da tabi ki kedilerin niçin bu kadar çok uyudukları sorusunu akıllara getirir.

Öncelikli olarak bilinmesi gereken şey kedilerin en fazla gün batımı ile gün doğumu arasında aktif olduklarıdır. Bu yüzden de gündüz vakitlerinde uyumayı tercih ederler. Alacakaranlık çökmeye başladığında tekrar harekete geçerler. Özellikle bu durum ilk kez kedi sahibi olan kişileri daha da şaşırtır. Çünkü evinize yeni getirdiğiniz bir kedi siz uyuduğunuz zamanlarda evi keşfetmeye çıkacak, siz kahvaltınızı yapıp güne başlamaya hazır olduğunuz andan itibaren de onu bir köşede uyuyorken bulacaksınız.
Diğer bir taraftan kedilerin birer avcı içgüdüsüne sahip olduklarını da unutmamak gerekir. Bu da onların kovalamaya ve avlanmaya yatkın olduklarını gösterir. Bu yüzden de geceleri bu iş için en iyi zamandır. Zaten aynı düzene büyük kediler olarak tabir edilen aslanlar ve kaplanlar da dâhildirler. Evimizde beslediğimiz kediler de her ne kadar evcilleştirilmiş olsalar da aynı içgüdüyü hala taşımakta ve buna göre yaşamlarını düzenlemektedirler. Bunun en güzel örneğini de kedilerin oyun oynadığı anlarda görebilirsiniz. Çünkü bu anlarda bile karanlık veya gölge yerlerde saklanıp birilerini veya bir şeyleri takip ettiğini görebilirsiniz. Tüm bunlara bağlı olarak da kedinizin enerjisini koruması gerekir. Çünkü avlanmaya müsait bir yetiştirme imkânınız olsa da veya sırf evde oyun oynamak için olsa bile enerji gerekir ve kedinizin bu enerjiyi depolayıp iyi kullanması lazımdır.

HK Veteriner Kliniği

Mamak

HK Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah 836 sok No: 2/b Mamak - Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

Pars Pet Shop

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3158 Cadde Akıncı Plaza No:12-B/33 Yaşamkent-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Fluffy Furs Pet Grooming

Çankaya

devamını oku... Adres: Sancak Mahallesi Tiflis Caddesi No:32/B Çankaya-Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara


Tıpkı insanlarda olduğu gibi kediler de uyudukları süre boyunca derin uyku veya hafif uyku süreçlerinden geçebilirler. Hatta eğer hafif bir uykudaysa, vücudunu da her an zıplayıp harekete geçebileceği veya kendini savunmaya alabileceği bir pozisyonda tutar.

Derin uykuda ise kedilerin hızlı beyin aktiviteleri gerçekleştirdiği gözlemlenmiştir. Derin uyku hali yaklaşık 5 dakika sürmekte ve bu süre sonunda yeniden hafif uykuya geçmektedir. Böylece bu düzen kedi uyanana kadar devam etmektedir. Ayrıca yaşlı kedilerin genç kedilerden daha fazla uyuduğunun da bilinmesi gerekir.

Hiç şüphesiz ki, kediler de biz insanlar gibi hava koşullarından etkilenen canlılardır. Hatta kediler bundan daha da çok etkileniyor olabilir, çünkü özellikle havanın soğuk veya kapalı olduğu günlerde içgüdülerine karşı koyamayacak ve bir yandan esneyip bir yandan da uykusuna devam edecektir.

Bahsedildiği gibi kediler alacakaranlığa karşı duyarlı hayvanlardır bu nedenle de gün batımında ve gün doğumunda daha aktif olmayı tercih edeceklerdir. Gündüz vakitlerinde ve gece karanlığında uyuyacaklardır. Elbette yavru kediler enerjilerinin daha yüksek olması sebebiyle akşam vakitlerinde de daha hareketli olacaklardır fakat kediler uyumlu hayvanlardır ve özellikle sevdikleri ile yani sizinle daha çok vakit geçirebilmek için uyku düzenlerini buna göre esnetebileceklerdir.