KEDİNİZİ YA DA YAVRU KEDİNİZİ YETİŞTİRMENİN YOLLARI

blog yazısı ekle !

KEDİNİZİ YA DA YAVRU KEDİNİZİ YETİŞTİRMENİN YOLLARI

Ankara Veteriner

Çoğu insan köpeklerin aksine kedilerin eğitilemeyeceğine inanmaktadır. Bunun sebebi de kedilerin köpekler için kullanılan metotlara cevap vermemeleridir. Ama sanılanın aksine kediler eğitime cevap verirler. Aslında, hayvanların davranışlarındaki güçlendirmenin mümkün olduğunun altını çizen ilk bilimsel araştırma kediler ile yapılmıştır.

Kedinizi eğitmek için atacağınız ilk adım kedinizi anlamaktır. Kediler köpekler kadar sosyal değillerdir. Köpekler özellikle insanlarla çalıştırılmak için ya da onlara eşlik etmek için evcilleştirilmiş cinsken, kedilerin evcilleştirilme nedenlerinden biri kedilerdeki mikropları yok etmektir.
Bu yüzden de kediler bağımsızdırlar ve köpekler kadar insanlara ilgili ve övgüye bağlı olan hayvanlar değillerdir. Ayrıca kediler kolay kolay motive de edilmezler. Fakat kedinizi harekete geçirmek için kedinizin karşı koyamayacağı ödüller koyarak onu motive edebilirsiniz. Bir kediyi yetiştirmek ya da eğitmek tamamen yaratıcılık ve sabır gerektirmektedir.

Kedinizi eğitmenin birçok önemli faydası vardır. Kediyi sağlıklı kılacak şekilde hem vücudunu hem de aklını harekete geçirmeyi sağlayacaktır. Ayrıca onunla zaman geçirmek aranızdaki bağı güçlendirdiğinizi göstermektedir. Buna ek olarak, el sallamak ve yakalamak gibi eğlenceli aktiviteler oturmak, kalkmak ve çağrıldığında gelmek gibi özelliklerini geliştirmesini sağlar. Kedinizin çişini tuvalete yapması konusunda onu eğitebilir ve ardından da ona sifonu çekmeyi öğretebilirsiniz.

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara

Pars Pet Shop

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3158 Cadde Akıncı Plaza No:12-B/33 Yaşamkent-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

HK Veteriner Kliniği

Mamak

HK Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah 836 sok No: 2/b Mamak - Ankara


Tatlı Ödüller Kullanın


İlk adım kediniz için çılgına döneceği bir ödül bulmaktır. Küçük küpler halinde konulan taze tavuklar, biraz ton balığı, et aromalı bebek yemekleri ve ticari kedi yemekleri güzel seçenekler olabilir. Kedinize uygun yiyeceği bulduğunuzda, ona uygun davranışları kazandırmak için pozitif güçlendirme eğitiminin temel adımlarını takip edin. Farz edin ki kedinize yemek hazırlarken, kedinizin tabureye oturmasını ya da orada kalmasını istiyorsunuz. Öncelikle ona nasıl oturacağını öğretmekle başlayın. Bunu sağlamak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

Öncelikle, kedinizin dikkatini çekebildiğinizden emin olun. Onun için cezbedici olan yiyeceği parmaklarınız arasında burnuna doğru tutun. Unutmayın ki koku duyuları çok gelişmiştir. Kediniz yiyeceği koklamaya başladığında, yavaşça yiyeceği burnunun önünden çekip kulağından ve başından yarım daire olacak şekilde çevirin. (Yukarı doğru hemen götürmeyin veya oturması yerine iki ayağının üzerinde durmayı öğretebilirsiniz.) Birçok kedi bu noktada, bu yiyeceği takip ederken gözlerini ve burnunu kullanır. Ve sadece çenelerini yukarı doğru ya da aşağı doğru kaldırırlar.

İkinci olarak da kediniz oturursa onu yukarı kaldırmak için yiyeceği tekrardan teklif edin ve onu övün. Tabi ki onun ilgisini dağıtacak şekilde, bıktırmadan bu ödülü ona sunun. Bu pratiği birkaç kez tekrarladıktan sonra, yakınlaştığı gibi bu ödülü ona verin. Elbette bunu yaptırırken eğitim amacınızı göz önünde bulundurun. Bu noktada onun ilgisini kendi amacınıza uygun bir şekilde eğitmeye çalışın. Bunu yaptırmaya çalışırken son derece sabırlı olmanızda fayda var. Çünkü kediniz sizi her anlamda dinlemeyecektir.
Kediler tamamen üstü kapatılmış yiyecekleri göremezler veya onları almakta zorluk çekerler. Bu yüzden de yiyeceği avucunuzda tutun. İsterseniz yakınlaştığında avucunuzu kapatın. Böylece kedi yiyeceğin ne olduğunu ve nerede olduğunu kesin olarak bilir.

Klik Sesini Kullanın

Klik sesini kullanmak eğitimi hem daha hızlı hem de daha kolay hale getirir. Eğer klik sesi yapacak bir aletiniz yoksa, klik sesini yapan bir kalem kullanabilirsiniz. Bu durum kedinizin davranışını düzeltir ve daha sonra da ona bir yiyecek verebilirsiniz. Klik sesi kedinizin doğru bir şey yaptığını gösterir ve ödülü daha hızlı bir şekilde almasını sağlar. Sadece doğru zamanlama yapın ve gerektiğinde ona ödül verin. Kediler tıpkı bizim gibi tekrar ederek bir şeyleri öğrenirler. Bu yüzden de sırayla tekrar yapmak ihtiyacınız olan tek şeydir. Bu pratikleri belirli aralıklarla yapın. Çoğu kedi aynı şeyleri tekrar tekrar yaptırırsanız sıkılırlar. Bu yüzden de sıkılmalarına engel olmayacak şekilde onlara egzersiz yaptırın. Böylece hem onlar eğlenecek hem de siz istediklerinizi yaptırabileceksiniz.

Ceza Yok!


Kedinizi eğitirken, kedilerin cezaya cevap verme konusunda zayıf olduklarını aklınızda tutun. Yapılmaması gereken davranışları öğrenmek yerine, ceza verilen kedi sadece kaçmayı öğrenir. Kedinizin huyuna bağlı olarak, ceza kedinizin korkmasına neden olur. Bu yüzden de bu durum kedinizin hem arkadaşlarınızdan hem de aile üyelerinden saklanmasına yol açabilir. Ceza strese neden olmaktadır ve stres de kedinin sorun davranışlarının oluşmasının nedenlerinden biridir. Bunun içinde çöp kutusuna tuvaletini yapmak ve kaşağılanmak gibi durumları elimine etmeyi içerir. Stres ayrıca bağışıklık sistemine zarar verir. Kedinizin hasta olmasına sebep olur. Birçok hastalığa da açık olmasına yol açar.

Ceza yerine ona ödül vermek ve yaptırmak istediklerinizi yiyecekle sağlamak daha kolaydır. İkna etmek onu eğitmek için anahtar yöntemdir. Ceza da tam aksine onun saldırgan olmasını kolaylaştırır. Eğer sabırlı bir şekilde ona pratik yaptırırsanız ve ona ödül verirseniz, çok yakında istediğiniz bazı davranışların onda oluştuğunu göreceksiniz. Bunun için de gerekli tekrarları oluşturmak çok önemlidir. Değindiğimiz gibi de onu bıktırmamak önem taşır.

Yardım Sağlamak ve Daha Fazla Bilgi Edinmek

Eğer kedinizi nasıl eğiteceğinizi öğrenmek istiyorsanız veya kedinizdeki davranış problemlerini çözmek istiyorsanız, uzman kişilere danışmak konusunda tereddüt etmeyin. Bu konuda veterinerinizden ya da birçok kitaptaki bilgilerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca telefon danışma hatları, eve gelen danışmanlar ve eğitim süreçleri faydalanabileceğiniz bazı hizmetlerdir. Kedinizi sosyalleştirmek ya da gruplara dahil etmek de sizin hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bu yüzden de kedinizi tanıyıp ona uygun bir program oluşturmak hem size hem de kedinize hayatı daha güzel bir şekilde sunacaktır. Verilen tüm bilgilere dayanarak kedinize ses ve kokuyla yanaşabileceğinizi görebilirsiniz. Eğer kediniz varsa, hemen verilen yönergeleri kullanıp sonuçları kendi gözlerinizle görün.