KÖPEĞİNİZ İÇİN EN FAYDALI 3 EGZERSİZ

blog yazısı ekle !

KÖPEĞİNİZ İÇİN EN FAYDALI 3 EGZERSİZ

Ankara 'da bulunan veterinerler, sizlerle paylaşılacakları bu 3 egzersizin sadece köpeğinizin sağlığını ve mutluluğunu artırmakla kalmayacağını, aynı zamanda sahiplerinin de aynı faydaları kendileri için sağlamış olacaklarını belirtiyorlar.

Hepimizin bildiği gibi günlük egzersizler genel sağlık durumumuz ve zinde kalmamız açısından oldukça gereklidir. Aynı zamanda sadece kilomuzu ve enerji düzeyimizi belirli sevilerde tutmamızı sağlamakla kalmaz, mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin seviyemizi de yükseltir. Ancak tabii ki bütün bu faydaları ve daha fazlasını çok iyi biliyor olmak bu egzersiz düzenine geçebilmemiz için hiç bir zaman yeterli olmaz.
Egzersiz yapmak için ihtiyaç duyulan motivasyonu yakalayamayan kişiler için bu düzene geçmek oldukça zahmetli ve acı veren bir süreç olarak değerlendirilebilir. Hatta bunun için egzersizleri birlikte yapacağınız bir arkadaşınızı ayarlamak bile yeterli olmayabilir, çünkü bu sefer de hem ikiniz için aynı uygun zamanı ayarlamak zorlaşır hem de birinizin bu egzersizlere devam etmeyi bırakması durumunda, sizin de bırakmak için bahaneniz hazır olur.

HK Veteriner Kliniği

Mamak

HK Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah 836 sok No: 2/b Mamak - Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

Eylül Veteriner Kliniği

Mamak

Eylül Veteriner Kliniği - Mamak Veteriner

2003 yılında kurulan Eylül Veteriner kliniğimiz Ankara Mamak'ta pet ve büyük başta; koruyucu hekimlik, aşılama, teşhis ve tedavi konularında deneyimli kadrosuyla hizmet vermektedir.devamını oku...
Adres: Cengizhan Mah. Natoyolu cad. 231/A Mamak - Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Pars Pet Shop

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3158 Cadde Akıncı Plaza No:12-B/33 Yaşamkent-Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Fluffy Furs Pet Grooming

Çankaya

devamını oku... Adres: Sancak Mahallesi Tiflis Caddesi No:32/B Çankaya-Ankara


Diğer taraftan ise, bir köpek sahibi olanlar için evlerinde sahip oldukları enerjik ve her zaman harekete geçmeye hazır ve bunun için etrafınızda dört dönen dostunuzu görmezden gelmek de farkında olmadan yapılan ve sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ancak unutulmaması gereken bir şey var ki, egzersiz yapmak köpeklerin günlük bir ihtiyacıdır. Çünkü köpeklerin zihinsel ve bedensel sağlamlıkları, yürüyüş yapmak, oyun oynamak ve çevresini keşfetmek gibi fiziksel aktivitelere katılmak suretiyle sağlanır ve gelişir. Buna bağlı olarak köpeğinizi farklı çevre koşulları ve farklı manzaralarla tanıştırmanız onun bütün hislerini uyararak zihinsel gelişimini teşvik eder.

Bütün bunların yanında elbette fiziksel egzersizler, köpeğinizin kilosunu muhafaza etmesine de yardımcı olur. Özellikle aşırı kilolu olduğunu tespit ettiğiniz hayvanlar için hareket etmek ve doğru beslenme programını uygulamak onlar üzerinde çok iyi gelişmelere neden olur.

Köpekler aynı zamanda yeni hareketleri ve egzersizleri de öğrenmek için sürekli bir heyecan duyarlar. Buna bağlı olarak hem sizin hem de köpeğinizin beraber gerçekleştirebileceği ve tüm bu bahsedilen özellikleri içeren 3 özel egzersizi kısaca şöyle özetleyebiliriz.

1. YÜZMEK

Çoğu köpek suyla oynamayı ve yüzmeyi çok sever. Özellikle de yaşı ilerlemiş ve eklem ağrılarına sahip hayvanlar için suyun içerisinde durmak bile oldukça rahatlatıcıdır. Eğer siz de bir sahil kenarında yaşıyorsanız veya bir havuz bulma imkânınız varsa köpeğinizi buralara yanınızda götürmeyi düşünebilirsiniz. Eğer buna karşı çekingenlikleri varsa, onların suyun yakınında durmalarına izin verip yavaş yavaş yüzmeye alışmalarını sağlayabilirsiniz. Hatta siz daha farkına bile varmadan onların buna alışıp, yanınızda sizden hızlı yüzmeye başladığını görmeye başlarsınız.

2. DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ

Köpekler doğal kâşiflerdir ve bilmedikleri her yeni kokuya burunlarını uzatmayı çok severler. Bu yüzden birçok köpek doğal bir ortam içerisinde yapılan uzun yürüyüşlere bayılırlar. Eğer uzun yürüyüşler için hem sizin hem de köpeğinizin hazır olmadığını düşünüyorsanız, öncesinde yakın parklar ve bahçeler içerisinde kısa yürüyüşlere de çıkabilirsiniz.

3. TOP YAKALAMACA

Bu egzersiz sadece köpeğinize ihtiyaç duyduğu hareketi sağlamakla kalmayacak aynı zamanda sizin için de iyi bir egzersiz olacaktır. Bunun için köpeğinizin yakalaması için attığınız topun tersi istikametine koşup ondan daha da uzaklaşarak bir çeşit kardiyo egzersizini gerçekleştirmiş olabilirsiniz.

Burada bahsedildiği gibi köpeğinizle birlikte zaman geçirmek ve egzersizler yapmak her iki tarafında kazançlı çıkacağı bir yöntem olacaktır. Genellikle köpeklerin insanların en iyi dostu olduğu söylenir ancak eksik kalan kısmı çok da iyi bir egzersiz arkadaşı olduğudur.

Siz de köpeğinizle zaman geçirmek için ihtiyacınız olan malzemeleri temin etmek isterseniz, size en yakın Ankara veteriner veya pet shop dükkânına ulaşabilirsiniz.