KÖPEĞİNİZ İLE ARANIZDAKİ BAĞI NASIL GÜÇLENDİRİRSİNİZ

blog yazısı ekle !

KÖPEĞİNİZ İLE ARANIZDAKİ BAĞI NASIL GÜÇLENDİRİRSİNİZ

Ankara Veteriner

Davranış: köpekler ve insanlar yakın bir şekilde ilişkilendirilirler. Birçok insan köpeklerine tıpkı insanlara davrandıkları gibi davrandıklarından dolayı aralarındaki bağ o denli yakındır. Onlarla konuşurlar. Köpeklerini giydirirler. Ayrıca onlarla uyurlar bile. Ama köpekler insan değildir ve bu şekilde davranırsanız, doğal olmayan davranışların oluşmasına neden olursunuz. Köpeğinizle etkileşime girdiğinizde- özellikle de kontrol dışı davranışı düzeltmeye çalışırken- onu aşağıdaki sırayla ilişkilendirmelisiniz:

Öncelikle bir hayvan olarak,

İkinci olarak da tür bakımından: Köpek,

Daha sonra cins olarak,

En son da ismiyle ilişkilendirin.

İnsanlar genelde bu sırayı tersinden uygularlar ve köpeklerini bir insan gibi ve kişilik özellikleri ile ilişkilendirirler. Onlar köpeklerini insanlaştırırlar ve böyle yaparak da köpeklerin doğal içgüdülerini değiştirirler.

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yavuz Selim Mah. 11. Cadde 7/4 - A Concept Eryaman - Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl

100. Yıl

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl Veteriner

Pet 312 Veteriner Kliniği 2012 Haziran ayında Veteriner Hekim Ahmet BAYDIN, Veteriner Hekim Semih EFEDAYI ve Veteriner Hekim Yücel KANDİŞ tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz genç hekim kadrosunun sahip olduğu dinamizm ve gerekli teknolojik donanımla 7/24 hizmet vermektedir.

Gerekli tüm ekipmana ve bilgi donanımına sahip ekibimiz, hızla değişen ve gelişen Veteriner Tıp dünyasını yakından takip ederek yeni teknikleri ve teknik ekipmanları kliniğimize en iyi şekilde uyarlayarak pet dostlarımızın yaşam standartlarını en yüksek seviyeye ulaştırmak ve bu hizmeti ulaştırırken profesyonel olduğu kadar, sıcak kanlı, samimi olmayı amaç edinmiştir.
devamını oku...
Adres: 1522 sok. Merkez Sahil Sitesi C Blok No:6/52 Yüzüncüyıl-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent

Batıkent

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent Veteriner Kliniği

devamını oku...
Adres: Yeni batı mah. 2429 sok. C Blok No: 33-5/B Çakırlar Batıkent-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Eylül Veteriner Kliniği

Mamak

Eylül Veteriner Kliniği - Mamak Veteriner

2003 yılında kurulan Eylül Veteriner kliniğimiz Ankara Mamak'ta pet ve büyük başta; koruyucu hekimlik, aşılama, teşhis ve tedavi konularında deneyimli kadrosuyla hizmet vermektedir.devamını oku...
Adres: Cengizhan Mah. Natoyolu cad. 231/A Mamak - Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

HK Veteriner Kliniği

Mamak

HK Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah 836 sok No: 2/b Mamak - Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara


Lider Olun

Köpeğinizle aranızda bir bağ oluşturmak için ona lider olun.

Köpekler öncelikle burunlarını, daha sonra gözlerini ve kulaklarını kullanarak dünyaya gelirler. Koku onların en güçlü duyularıdır. İnsanlar bir şeyi gördüklerinde inanırlar. Köpekler de koku aldıklarında inanırlar. Bu yüzden de köpeğinize bağırmaktan vazgeçin. Köpeğinize yüz ifadesi ile iletişim kurmayın. Enerjiye ve kokuya köpekler dikkatlerini verirler. Köpekler bir şeyi görmeden önce kokusunu alarak onu algılarlar.

Köpekler birbirleriyle iletişim kurarlar ve diğer hayvanlarla da koku, beden dili ve enerji sayesinde konuşurlar. Köpekler sizinle de iletişim kurarlar; ama siz köpeğinize nasıl sinyaller gönderdiğinizi bilmeden konuşursunuz. Nasıl hissettiğiniz konusunda onlara asla yalan söyleyemezsiniz. Sözel olarak ifade etmeden önce köpeğiniz korkunuzu, öfkenizi ve üzüntünüzü algılar. Bu yüzden de, köpeklerimiz bizim aynamızdır. Ben sık sık köpeğe bakarım ve sahibi hakkındaki özellikleri görürüm.

Ussallık

Köpeklerin kökeni kurtlara dayanmaktadır. Bu yüzden de eğer köpeğinizin üzerinde liderlik oluşturmazsanız, köpeğiniz sabit olmayan davranışlar göstermeye başlar. Asla köpeğinize liderliği vermeyin. Çünkü bu liderliği geri almak çok zor olacaktır.

Birçok evcil hayvan sahibinin aksine, köpekler insan olduklarını asla düşünmezler. Köpek olmaktan istisnasız mutluluk duyarlar. Eğer insanlara köpeğinizin evi yönettiğini söylerseniz, köpeğinizin lider olduğunu bilme şansı olacaktır. Köpeğiniz sizin her özelliğinizi ve hatta ne kadar para kazandığınızı bile bilemez. Sizin insani başarılarınıza saygı duymaz. Evsiz insanlara ait köpeklerin ne kadar iyi davrandıklarına hep şaşırmışımdır. Bu köpekleri tasmasız dolaştırabilirim. Bu insanlar, köpeklere bir şey yaptırmak için onlara bağırmazlar. Onların iletişimi tamamen sözsüzdür. Bu evsiz köpekler daha zayıf ve daha az beslenmesine rağmen, diğer iyi beslenen köpeklere oranla daha mutludurlar.

Köpekler Anı Yaşarlar

Köpekler geçmişlerini anmazlar veya gelecek hakkında endişelenmezler. Bu yüzden de sabit davranışlarını hemen değiştirebilirler. Köpeğinizle anı yaşayın.

Köpeğinize karşı sakin ve emin bir şekilde davranın. Hayvanlar sabit olmayan liderleri takip etmezler. Sadece insanlar değişiklikleri takip edip bunları överler. Eğer her zaman sinirli veya mutsuz ya da üzgünseniz, köpeğiniz sizi lider olarak görmez. Hayvanlar dengeli bir enerjiyi hissederse bunu değerlendirebilir ve algılayabilir. İnsanlar politik bağlantıya bağlı olarak veya karizmaya göre lider seçerken, köpekler sabit ve dengeli enerjiyi takip ederler.

Köpekler soylu hayvanlardır. Onların güvenilir gözlerine baktığımızda, bize yansıyan güçlü ve zayıf yönlerini görebiliriz. Kendinizi tanımak için köpeğinizi tanımalısınız!