KÖPEKLER İNSANLARLA NEDEN BU KADAR İYİ ANLAŞIR

blog yazısı ekle !

KÖPEKLER İNSANLARLA NEDEN BU KADAR İYİ ANLAŞIR

Ankara Veteriner

Köpekler insanların en iyi arkadaşlarıdır sözü yüzyıllarca süre gelmiş bir ünvandır. Tamamen bir reklam gibi görünse de aslında tamamen gerçeğe dayalıdır. Günümüzde en çok edinilen evcil hayvanlar arasında ilk sıradadır.
Aynı zamanda köpekler eğitilebilir, şefkatli ve aynı zamanda bir evcil hayvandan daha fazlasıdır. Onlar av arkadaşı, koruyucu, eğlence, yardımcı, rehber ve aynı zamanda en iyi arkadaşlardır. Kitaplarda, filmlerde ve şarkılarda bile en iyi evcil hayvan olarak geçerler.

Peki bunun nedeni nedir? Neden köpekler ve insanlar bu kadar iyi anlaşır? Bu sadece eğitilebilir olmaları değildir. Çünkü insanlar birçok türdeki hayvanı eğitmeyi az da olsa başarıyla gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda birçok hayvanı evcilleştirmişlerdir. Bunlar kediler ve atlar olmak üzere birçok hayvanı içerir. Ama yine de aynı ünvanı alamamışlardır.

HK Veteriner Kliniği

Mamak

HK Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah 836 sok No: 2/b Mamak - Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

Eylül Veteriner Kliniği

Mamak

Eylül Veteriner Kliniği - Mamak Veteriner

2003 yılında kurulan Eylül Veteriner kliniğimiz Ankara Mamak'ta pet ve büyük başta; koruyucu hekimlik, aşılama, teşhis ve tedavi konularında deneyimli kadrosuyla hizmet vermektedir.devamını oku...
Adres: Cengizhan Mah. Natoyolu cad. 231/A Mamak - Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Pars Pet Shop

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3158 Cadde Akıncı Plaza No:12-B/33 Yaşamkent-Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Fluffy Furs Pet Grooming

Çankaya

devamını oku... Adres: Sancak Mahallesi Tiflis Caddesi No:32/B Çankaya-Ankara


Bu tamamen köpeklerin zihinlerinden kaynaklıdır. At gibi diğer hayvanlar sürünün bir parçasıyken, köpekler insanlar gibi sosyal yapıya sahiptirler. Kurtlar köpek cinsinin en yaygın cinsiyken ve insanlar ilkelken, insanlar aynı şekilde kurtlarla dost olmuşlardır.

Aynı zamanda kurtların arasında alfa, omega ve yavru gibi sınıflamalar vardı. Aynı şekilde insanlarda da bu hiyerarşi bulunmaktadır. Hem insanlar hem de köpekler aşırı şekilde sosyallerdir ve aynı zamanda sözel olmayan etkileşim kadar vücut dilini de kullanırlar. Kıskançlıkla ve öfkeyle hareket ederler. Koruma içgüdüleri olduğu için kendi yuvalarını korurlar, onlardan küçükleri yetiştirirler ve yuvalarında uyurlar.

İnsanlar arasındaki davranış benzerliklerinin ötesinde, köpeklerin sadık olduğu gerçeği vardır. Bu tamamen kafa yapılarına bağlıyken, insanların köpekleri evcilleştirmesindeki başarısının en büyük nedenlerinden biridir. Birbirlerine aynı sınıfta oldukları hissini ya da lideri olduğu hissine kapılırlar. Size yemek, korunma ve barınaktan dolayı bağlı olurlar.

Aynı zamanda size bir hayat borçlu olduklarını düşünürler. Bu yüzden de sadakat gösterirler. İnsanlar öncelikle bu benzerlikleri fark ettiler ve bu yüzden de evcilleştirdiler. Onları eğitmenin kolay olduğunu bilmek ilk adımdı.

Avcılıkta iyi olan köpekler beslendi ve bu şekilde sahiplerine yiyecek getirdiler. Köpeklerin evcilleştirilmelerinin nedeni vardı ve hepsi bir amaca bağlandı. Böylece onları vahşi köklerinden insanlar koparmış oldu. Köpekler insanlara yemek ve barınaktan dolayı minnet duyduğu için de daha fazla sahibine bağlandı. Son zamanlarda köpekler tamamen hayatın bir parçası oldu ve evin çocuğu gibi bakıldı. Evin çocuğu gibi sadakatini güçlendirdi. Bunu büyürken de korumaya devam etti. Sahibi olan ilişkisi de tıpkı anne-baba ve çocuk arasındaki bağ gibi olmaya başladı. Ebeveyn ile çocuklar arasındaki bağ ne kadar güçlüyse, insan ve köpek arasındaki güç de o kadar güçlü olmaktadır. Aynı zamanda gelişen bu ilişkiyle birlikte, bazı köpekler evin çocuklarını tehdit olarak görmeye başlamışlardır. Bunun dışında, köpekler sahiplerine saygı duyarlar. Bu yüzdendir ki köpekler gösterdikleri sadakatten dolayı insanlarla çok iyi anlaşabilmektedirler.