KÖPEKLER RÜYA GÖRÜR MÜ?

blog yazısı ekle !

KÖPEKLER RÜYA GÖRÜR MÜ?

Ankara Veteriner

Köpekler de insanlar gibi rüya görürler ve rüyaları insanların rüyaları gibidir.

Birçok insan köpeklerin rüya gördüğüne inanır. Çoğu köpek sahibi de köpeklerin uyurken bazen titrediğini, ayaklarının hareket ettiğini veya inlediklerini ya da hayal gördüklerini fark etmektedirler. Bu yüzden de rüya gördüklerini düşünmektedirler. Yapısal seviyede köpeklerin beyinleri insanların beyinleri ile benzerlik göstermektedir. Ayrıca uyku boyunca köpeklerin uyku dalgaları insanlarınki ile benzerlik gösterir. Aynı zamanda uyku evreleri de aynı şekilde devam etmektedir. Bu yüzden de köpeklerin rüya gördükleri kanısına varılır.

Aslında köpekler rüya görmeselerdi, diğer hayvanların köpeklerden daha az zeki ve basit olduklarını gösterecekti. Yapılan bir araştırmaya göre uyuyan bir farenin beyin fonksiyonları tamamen rüya görmekle aynı şekilde fonksiyon gösteriyor. Gece rüyada gördüğünüz çoğu olay aslında gün boyunca uğraştığınız aktivitelerden oluşur. Bu durumun aynısı farelerde de görülür. Bu yüzden de gün boyunca fare herhangi bir zorluk yaşamışsa bunu rüyasında görmesi çok doğaldır. Fare uyanıkken ve labirenti öğrenirken, elektrik kayıtları hipokampüste saklanır (hafıza oluşumu ve depolanması ile ilgili olan beyin alanı). Araştırmacılara göre bu elektrik yapılarının bazıları oldukça belirli ve tamamen farenin yaptıkları ile bağlantılıdır. Daha sonra, fareler uyurken beyin dalgaları farelerin de insanlar gibi rüya gördüklerini ve aynı şekilde evrelerden geçtiklerini göstermiştir. Aslında farenin rüyasındaki yapılar o kadar net ve belirliydi ki araştırmacılar farenin hareket mi ettiğini yoksa sabit mi durduğunu söyleyebiliyordu. Farenin gün boyunca uğraştığı işlerin rüyasında da hatırlanması tamamen insanların rüya görme evreleri ile paralel olduğunu göstermektedir.

Bestekar Veteriner Kliniği

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Sokak. No:17/1 Çankaya - Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Bulut Veteriner Kliniği

İncek

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3341. Sokak No:1 D:8C İncek-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Luna Veteriner Kliniği

A.Ayrancı

Röntgen Biyokimya
Hemogram
Kısırlaştırma
Aşılama
Koruyucu hekimlik
Ekokardiografi
Parazit tedavisi
Dermatoloji
Dahiliye
Cerrahi
Diş hekimliği
Mama ve suplementlerdevamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:79/A Çankaya - Ankara

Telepati Hayvan Hastanesi Keçiören

Keçiören

Telepati Hayvan Hastanesi olarak şubemizle beraber tam donanımlı ve uzman veteriner hekim kadromuzla patili dostlarımız için 7/24 hizmet vermekteyiz.devamını oku... Adres: Şehit Kubilay Mahallesi Değirmendere Caddesi No:32 Keçiören - Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

Anka Çayyolu Veteriner Kliniği

Çayyolu

İlk ve orta öğretimini Kahramanmaraş'ta bitiren hekimimiz Sefa ARSLANHAN 2007 yılında İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesine giriş hakkı kazanmıştır.

2012 yılında mezun olup altı yıl boyunca İstanbul Avrupa yakasındaki hayvan hastaneleri, poliklinikleri ve kliniklerinde çalışmıştır.

2018 yılında yılında Kahramanmaraş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehebilitasyon ve Tedavi Merkezinde çalışmış olup edindiği tecrubeyi Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde Dulkadiroğlu Veteriner Kliniği'inde minik dostlarımız ve hasta yakınları ile 7/24 paylaşmayı hedeflenmiştir.

Ancak; 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen asrın felâketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Ankara'ya yerleşmiş ve Ankara Çankaya ilçesinde Çayyolu mevki Alacaatlı mahallesinde Anka Çayyolu Veteriner Kliniği hizmete açmıştır.

Öğrenimlerine ek olarak güncel yayınları ve kongreleri de takip ederek mesleki gelişimine devam etmektedir.
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3317 Sokak No:2/5 - EA ( Bulvar Üzerinde ) Çayyolu-Ankara

Yeni Başkent Veteriner Kliniği

Etlik

devamını oku... Adres: Etlik Caddesi 14/A Yeni Ziraat Mahallesi Dışkapı-Altındağ-Etlik-Ankara

Happy Tails Veteriner Kliniği

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3250. Cadde No:6/B-113 (Pelit Plaza) Çankaya -Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Abidinpaşa Veteriner Kliniği

Abidinpaşa

Abidinpaşa Veteriner Kliniği olarak, geniş bir hizmet yelpazesi sunarak rutin sağlık kontrollerinden acil durum müdahalelerine kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyoruz.

Evcil dostlarınızın sağlığını korumak ve geliştirmek için son teknolojiyi ve güncel tıbbi bilgiyi kullanarak en etkili tedavileri sunuyoruz.

Güler yüzlü ve samimi ekibimiz, sizin ve evcil dostlarınızın konforunu ve güvenliğini her zaman ön planda tutarak Abidinpaşa Veteriner Kliniği'nde, sevgi dolu bir atmosferde en iyi bakımı sağlamak için sabırsızlıkla sizi bekliyoruz.devamını oku...
Adres: Tıp Fakültesi Caddesi Balkiraz Mahallesi 69/D Mamak - Ankara

Pet Care Center

Çayyolu

Deneyimli hekimlerden oluşan kadromuz ile güncel ve teknolojik gelişimleri takip ediyor ve bunları kliniğimize entegre ediyoruz.


Sizlere Muayene, Ameliyat, Ameliyat sonrası bakım, İleri teknoloji dijital görüntümele, Anestezi, Yoğun bakım, Ağız diş sağlığı Koruyucu hekimli desteği ile hizmet vermekteyiz. Pet Care Center olarak amacımız hijyenik ortamımız ve teknolojik şartlarımızla evcil dostlarımıza en iyi hizmeti vermektir.


Hastalarımızın en kısa sürede sağlığına kavuşmaları temel prensibimizdir. Bunun için Çayyolu Alacaatlı da bulunan Pet Care Center kliniğimize sizi ve patili dostlarımızı bekleriz
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3315. Sokak No:18 Çayyolu - Ankara

Vetes Veteriner Kliniği

Kırkkonaklar

Evcil Dostlarınız İçin, Vetes Ankara Çankaya Veteriner Kliniği.

Vetes Veteriner Kliniği, Ankara'nın Çankaya ilçesinde, 2021 yılında veteriner hekim Esra Bozkurt tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz, evcil hayvanlarınızın sağlığına öncelik vererek, kapsamlı veteriner hizmetleri sunmaktadır.

Veteriner hekim Esra Bozkurt, uzun yıllar boyunca veteriner hekimliği alanında deneyim kazanmıştır. Kendisi, evcil hayvanlarınızın tedavisi ve bakımı konusunda bilgi ve deneyim sahibidir.

Tüylü Dostlarımızın İhtiyaçlarını Gideriyoruz!

Vetes Veteriner Kliniği'nin hizmetleri arasında, rutin sağlık kontrolleri, aşılar, hastalık teşhisleri, cerrahi operasyonlar, diş tedavileri, beslenme danışmanlığı ve acil durum müdahaleleri gibi birçok konu yer almaktadır.

Kliniğimiz, son teknoloji cihazlar ve ekipmanlarla donatılmıştır. Bu sayede, evcil hayvanlarınızın sağlık durumunu en iyi şekilde değerlendirip, doğru teşhisler koyabilmekteyiz. Ayrıca, kliniğimizdeki tüm personel, hayvansever ve evcil hayvanlarınızın mutluluğunu ve konforunu ön planda tutmaktadır.

Kısacası, Vetes Veteriner Kliniği, evcil hayvanlarınızın sağlığına özen gösteren, deneyimli ve bilgili veteriner hekimlerimiz ve uzman personelimizle, kaliteli ve güvenilir veteriner hizmetleri sunmaktadır. Evcil hayvanlarınızın mutluluğu ve sağlığı bizim önceliğimizdir.
devamını oku...
Adres: Kırkkonaklar Mahallesi Şemşettin Günaltay Caddesi 310.Sokak No:2/B Kırkonaklar - Ankara

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara


Köpeklerin beyinleri daha kompleks olduğu için ve aynı zamanda aynı elektriksel sırayı gösterdiğinden, köpeklerin de rüya gördükleri sonucuna varmak oldukça mantıklıdır. Ve ayrıca köpeklerin de ortak köpek aktivitelerini rüyalarında gördükleri konusunda kanıt vardır. Bu tür araştırma rüyalarımızda gördüğümüz olayları hayata geçirmekten bizi alıkoyan bir şeylerin olduğunu gösterir. Bu da beyin kökümüzde bulunan özel bir yapının avantajını kullanmak olarak görülür. Bilim adamları köpeklerin uyurken hareket etmesini engelleyen beynin bu bölümünü aldıklarında ya da pasif hale getirdiklerinde, elektriksel kayıtlara göre derin uykuda olan köpeklerin aslında hareket etmeye başladıklarında gözlemlemişlerdir. Köpekler sadece beynin rüya görmek ile ilgili olan evreye girdiğinde hareket etmeye başladılar. Rüya görme bölümü boyunca bu köpekler aslında rüyada sergiledikleri hareketleri gerçekleştirmeye başladılar. Bu yüzden de araştırmacılar rüyadan dolayı köpeğin oyun aramaya başladığını gösterdi. Ve belki de istediği başka bir şey için hareket etti. Elbette köpeğinizin ilgi alanı tamamen rüyasını etkileyecektir. Eğer uyuyan köpeğinizi bir Springer Spaniel cinsi ise muhtemelen rüyasındaki hayali kuşu yakalamaya çalışacaktır. Ama rüya gören eğer doberman cinsi bir köpek ise muhtemelen rüyasında bir hırsızı yakalamak için çaba gösterecektir.

Beyin ameliyatı yaptırmadan ya da elektriksel kayıt oluşturmadan köpeğinizin rüya görüp görmediğinden emin olmak gerçekten oldukça kolaydır. Tüm yapmanız gereken ise köpeğinizin sızdığı zamandan itibaren onu izlemektir. Köpeğinizin uygusu derinleştikçe, nefes alması daha düzenli olacaktır. Ortalama büyüklükteki bir köpeğin rüya görmesi için geçmesi gereken zaman yaklaşık olarak 20 dakikadır. Değişimi hemen anlayacaksınız. Çünkü nefes alıp vermesi daha sığ ve düzensiz olacaktır. Kaslarında tuhaf seğirmeler ve aynı zamanda köpeğinizin göz kapakları arkasındaki gözlerinin de hareket ettiğini göreceksiniz. Elbette yakından bakarsanız bu mümkün olacaktır. Gözler hareket edecektik. Çünkü köpeğiniz gerçek dünyada görüyormuş gibi rüyasındaki imgelere bakıyor olacaktır. Bu göz hareketleri rüya görmenin en belirgin özelliğidir. İnsanlar bu hızlı göz hareketleri boyunca ya da REM uykusu evresinde uyandırıldıklarında, genellikle rüya gördüklerini iletmişlerdir.

Joseph Baker tarafından bir mektup aldım. Gönderdiği mektuba dayanarak diyebilirim ki köpekler her gün yaptıkları aktiviteleri rüyalarında görürler. Bu yüzden de onun mektubunu size iletiyorum.

"Senin ilgini çekecek bir anekdotu iletmek istiyorum; ama onun öncesinde bunun alt yapısını sana aktarmam gerek. Yaklaşık üç yıl önce radyoda bilişsel bir bilim adamının uyku ve rüyaları anlamaya çalıştığı hakkında bilgi edindim. Erken REM uykusu boyunca duygusal hatıralarının tekrar ettiği konusunda bir hipotezinin olduğunu belirtmişti. Yayımladığı araştırma konusu da Tetris oyunuydu (birçok renkteki şekillerin hizalanmaya çalışıldı bilgisayar oyunu). Ve daha sonra bu Tetris kiremitlerini rüyamızda görüp görmediğimiz konusunda bir rapor hazırladı. Bu durum gerçekten kafamı meşgul etti. Çünkü geçen gece daha önceden gittiğim kaya tırmanışı tamamen net bir şekilde rüyamda yeniden yaşadım. Aynı zamanda kar soğuğunu hissettim ve o zaman aldığım kokuyu bile aldım ki sanki her şey tamamen gerçekti.

"Bu noktadan sonra köpeğime odaklandım. Köpeğimin cinsi bir basenji ve birçok basenji gibi o da sudan ve banyo yapmaktan nefret eder. Karım onu banyo yaptırdıktan hemen sonra köpeğimiz banyo kapısından hızlı bir şekilde kaçar ve beni bulur. Daha sonra da arkamda saklanmaya ya da altıma saklanmaya çalışır. Bu yüzden köpeğimiz Goober bir gün temizlenmeye zorlandı ve bu ritüeli yine aynı şekilde benim arkama saklanarak bitirdi. Daha sonra gece olduğunda hızlı bir şekilde uyudu. Ama uyurken koşmaya başladı ve daha sonra benim bulunduğum yere geldi ve arkama saklandı. Bu durum çok tuhaftı. Ben inanıyorum ki o an rüya görüyordu. Çünkü o anda ben tuvaletteydim. Aynı zamanda rüyasında kesinlikle banyo yaptığını görüyordu. Banyo yaparken alışkanlık haline getirdiği bu davranıştan dolayı bu sonuca vardığımı söylemek oldukça mantıklıdır. "

Joseph'tan aldığım mektuba dayanarak diyebilirim ki bu konu hakkında onunla aynı fikre sahip en az iki tane psikolog mutlaka vardır.