KÖPEKLER RÜYA GÖRÜR MÜ?

blog yazısı ekle !

KÖPEKLER RÜYA GÖRÜR MÜ?

Köpekler de insanlar gibi rüya görürler ve rüyaları insanların rüyaları gibidir.

Birçok insan köpeklerin rüya gördüğüne inanır. Çoğu köpek sahibi de köpeklerin uyurken bazen titrediğini, ayaklarının hareket ettiğini veya inlediklerini ya da hayal gördüklerini fark etmektedirler. Bu yüzden de rüya gördüklerini düşünmektedirler. Yapısal seviyede köpeklerin beyinleri insanların beyinleri ile benzerlik göstermektedir. Ayrıca uyku boyunca köpeklerin uyku dalgaları insanlarınki ile benzerlik gösterir. Aynı zamanda uyku evreleri de aynı şekilde devam etmektedir. Bu yüzden de köpeklerin rüya gördükleri kanısına varılır.

Aslında köpekler rüya görmeselerdi, diğer hayvanların köpeklerden daha az zeki ve basit olduklarını gösterecekti. Yapılan bir araştırmaya göre uyuyan bir farenin beyin fonksiyonları tamamen rüya görmekle aynı şekilde fonksiyon gösteriyor. Gece rüyada gördüğünüz çoğu olay aslında gün boyunca uğraştığınız aktivitelerden oluşur. Bu durumun aynısı farelerde de görülür. Bu yüzden de gün boyunca fare herhangi bir zorluk yaşamışsa bunu rüyasında görmesi çok doğaldır. Fare uyanıkken ve labirenti öğrenirken, elektrik kayıtları hipokampüste saklanır (hafıza oluşumu ve depolanması ile ilgili olan beyin alanı). Araştırmacılara göre bu elektrik yapılarının bazıları oldukça belirli ve tamamen farenin yaptıkları ile bağlantılıdır. Daha sonra, fareler uyurken beyin dalgaları farelerin de insanlar gibi rüya gördüklerini ve aynı şekilde evrelerden geçtiklerini göstermiştir. Aslında farenin rüyasındaki yapılar o kadar net ve belirliydi ki araştırmacılar farenin hareket mi ettiğini yoksa sabit mi durduğunu söyleyebiliyordu. Farenin gün boyunca uğraştığı işlerin rüyasında da hatırlanması tamamen insanların rüya görme evreleri ile paralel olduğunu göstermektedir.

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl

100. Yıl

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl Veteriner

Pet 312 Veteriner Kliniği 2012 Haziran ayında Veteriner Hekim Ahmet BAYDIN, Veteriner Hekim Semih EFEDAYI ve Veteriner Hekim Yücel KANDİŞ tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz genç hekim kadrosunun sahip olduğu dinamizm ve gerekli teknolojik donanımla 7/24 hizmet vermektedir.

Gerekli tüm ekipmana ve bilgi donanımına sahip ekibimiz, hızla değişen ve gelişen Veteriner Tıp dünyasını yakından takip ederek yeni teknikleri ve teknik ekipmanları kliniğimize en iyi şekilde uyarlayarak pet dostlarımızın yaşam standartlarını en yüksek seviyeye ulaştırmak ve bu hizmeti ulaştırırken profesyonel olduğu kadar, sıcak kanlı, samimi olmayı amaç edinmiştir.
devamını oku...
Adres: 1522 sok. Merkez Sahil Sitesi C Blok No:6/52 Yüzüncüyıl-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yavuz Selim Mah. 11. Cadde 7/4 - A Concept Eryaman - Ankara

Eylül Veteriner Kliniği

Mamak

Eylül Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah. Natoyolu cad. No: 453/A (Ego 3. bölge durağı karşısı) Mamak-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Eylül Pet Veteriner Kliniği

Eryaman

Eylül Pet Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner

Ankara Eryamanda bulunan Eylül Pet Veteriner Kliniği.

devamını oku...
Adres: 1.Etap Altay Mahallesi Kutlutaş Villalar 26.Sokak No:29 Eryaman-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Bahçeli Veterinerlik

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Azerbaycan cad. No: 40/2 Bahçelievler-Ankara

Yeni Başkent Veteriner Kliniği

Etlik

Yeni Başkent Veteriner Kliniği - Etlik Veteriner

Misyon

Daima kaliteli ve uygun hizmetin herkese ulaşır hale getirilmesinin sağlanması ana amacımız olup, hayvan sağlığı refahı ve koruyucu hekimlik çalışmalarının uygulanması amacındayız...

Açıklama

Kliniğimiz 1998 yılından itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Ankara'nın en eski ve en deneyimli Türkiye çapında ilaç sektörünün ilk sıralamasında yer alan ve pet klinik alanında 2005 ten itibaren iyi yerlere gelerek ilerleyişini sürdürmektedir. Kliniğimiz sizlerin talepleri doğrultusunda her geçen gün bünyesine yeni gelişmeler eklemektedir. Kaliteli ve iyi hizmeti istiyorsanız sizleri de kliniğimize bekleriz. Uzman cerrahımız ve deneyimli kadromuz ile her zaman hizmetinizdeyiz. Çalışma saatlerimiz hafta içi ve cumartesi günleri sekiz buçuk ve yedi, pazar günleri on iki ve beş arasındadır. Ancak acil durumlarda durumunda size her saat her an hizmet vermeye hazırız.
devamını oku...
Adres: Etlik cad. 14/A Yeni Ziraat Mah. Dışkapı-Altındağ-Etlik-Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

Etlik Veteriner Kliniği

Etlik

devamını oku... Adres: Gen. Dr. Tevfik Sağlam cad. Köşk Apt. No: 70/8 Etlik-Ankara

Veterinary Center

Gölbaşı

Ankara GÖLBAŞI - Gölbaşı Veterinary Center Veteriner Kliniği - 7/24 Açık Klinikler, Pet Otel, Veteriner Klinikleri

Veteriner Hekim Ahmet YURTSEVEN

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Adem YÜCELdevamını oku...
Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Cad. 112 / B Gölbaşı - Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent

Batıkent

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent Veteriner Kliniği

devamını oku...
Adres: Yeni batı mah. 2429 sok. C Blok No: 33-5/B Çakırlar Batıkent-Ankara

Pety Paw Veterinerlik Kliniği

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Işınlar Mahallesi İvedik Caddesi 170/A Yenimahalle-Ankara


Köpeklerin beyinleri daha kompleks olduğu için ve aynı zamanda aynı elektriksel sırayı gösterdiğinden, köpeklerin de rüya gördükleri sonucuna varmak oldukça mantıklıdır. Ve ayrıca köpeklerin de ortak köpek aktivitelerini rüyalarında gördükleri konusunda kanıt vardır. Bu tür araştırma rüyalarımızda gördüğümüz olayları hayata geçirmekten bizi alıkoyan bir şeylerin olduğunu gösterir. Bu da beyin kökümüzde bulunan özel bir yapının avantajını kullanmak olarak görülür. Bilim adamları köpeklerin uyurken hareket etmesini engelleyen beynin bu bölümünü aldıklarında ya da pasif hale getirdiklerinde, elektriksel kayıtlara göre derin uykuda olan köpeklerin aslında hareket etmeye başladıklarında gözlemlemişlerdir. Köpekler sadece beynin rüya görmek ile ilgili olan evreye girdiğinde hareket etmeye başladılar. Rüya görme bölümü boyunca bu köpekler aslında rüyada sergiledikleri hareketleri gerçekleştirmeye başladılar. Bu yüzden de araştırmacılar rüyadan dolayı köpeğin oyun aramaya başladığını gösterdi. Ve belki de istediği başka bir şey için hareket etti. Elbette köpeğinizin ilgi alanı tamamen rüyasını etkileyecektir. Eğer uyuyan köpeğinizi bir Springer Spaniel cinsi ise muhtemelen rüyasındaki hayali kuşu yakalamaya çalışacaktır. Ama rüya gören eğer doberman cinsi bir köpek ise muhtemelen rüyasında bir hırsızı yakalamak için çaba gösterecektir.

Beyin ameliyatı yaptırmadan ya da elektriksel kayıt oluşturmadan köpeğinizin rüya görüp görmediğinden emin olmak gerçekten oldukça kolaydır. Tüm yapmanız gereken ise köpeğinizin sızdığı zamandan itibaren onu izlemektir. Köpeğinizin uygusu derinleştikçe, nefes alması daha düzenli olacaktır. Ortalama büyüklükteki bir köpeğin rüya görmesi için geçmesi gereken zaman yaklaşık olarak 20 dakikadır. Değişimi hemen anlayacaksınız. Çünkü nefes alıp vermesi daha sığ ve düzensiz olacaktır. Kaslarında tuhaf seğirmeler ve aynı zamanda köpeğinizin göz kapakları arkasındaki gözlerinin de hareket ettiğini göreceksiniz. Elbette yakından bakarsanız bu mümkün olacaktır. Gözler hareket edecektik. Çünkü köpeğiniz gerçek dünyada görüyormuş gibi rüyasındaki imgelere bakıyor olacaktır. Bu göz hareketleri rüya görmenin en belirgin özelliğidir. İnsanlar bu hızlı göz hareketleri boyunca ya da REM uykusu evresinde uyandırıldıklarında, genellikle rüya gördüklerini iletmişlerdir.

Joseph Baker tarafından bir mektup aldım. Gönderdiği mektuba dayanarak diyebilirim ki köpekler her gün yaptıkları aktiviteleri rüyalarında görürler. Bu yüzden de onun mektubunu size iletiyorum.

"Senin ilgini çekecek bir anekdotu iletmek istiyorum; ama onun öncesinde bunun alt yapısını sana aktarmam gerek. Yaklaşık üç yıl önce radyoda bilişsel bir bilim adamının uyku ve rüyaları anlamaya çalıştığı hakkında bilgi edindim. Erken REM uykusu boyunca duygusal hatıralarının tekrar ettiği konusunda bir hipotezinin olduğunu belirtmişti. Yayımladığı araştırma konusu da Tetris oyunuydu (birçok renkteki şekillerin hizalanmaya çalışıldı bilgisayar oyunu). Ve daha sonra bu Tetris kiremitlerini rüyamızda görüp görmediğimiz konusunda bir rapor hazırladı. Bu durum gerçekten kafamı meşgul etti. Çünkü geçen gece daha önceden gittiğim kaya tırmanışı tamamen net bir şekilde rüyamda yeniden yaşadım. Aynı zamanda kar soğuğunu hissettim ve o zaman aldığım kokuyu bile aldım ki sanki her şey tamamen gerçekti.

"Bu noktadan sonra köpeğime odaklandım. Köpeğimin cinsi bir basenji ve birçok basenji gibi o da sudan ve banyo yapmaktan nefret eder. Karım onu banyo yaptırdıktan hemen sonra köpeğimiz banyo kapısından hızlı bir şekilde kaçar ve beni bulur. Daha sonra da arkamda saklanmaya ya da altıma saklanmaya çalışır. Bu yüzden köpeğimiz Goober bir gün temizlenmeye zorlandı ve bu ritüeli yine aynı şekilde benim arkama saklanarak bitirdi. Daha sonra gece olduğunda hızlı bir şekilde uyudu. Ama uyurken koşmaya başladı ve daha sonra benim bulunduğum yere geldi ve arkama saklandı. Bu durum çok tuhaftı. Ben inanıyorum ki o an rüya görüyordu. Çünkü o anda ben tuvaletteydim. Aynı zamanda rüyasında kesinlikle banyo yaptığını görüyordu. Banyo yaparken alışkanlık haline getirdiği bu davranıştan dolayı bu sonuca vardığımı söylemek oldukça mantıklıdır. "

Joseph'tan aldığım mektuba dayanarak diyebilirim ki bu konu hakkında onunla aynı fikre sahip en az iki tane psikolog mutlaka vardır.