KÖPEKLERİN DAVRANIŞLARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 10 MADDE

blog yazısı ekle !

KÖPEKLERİN DAVRANIŞLARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 10 MADDE

Ankara Veteriner

Köpekler uzun yıllardır insanlığa çok büyük faydalar sağlamış bir evcil hayvandır. İlk evcilleştiğinden beri insanlar ve köpekler birlikte yaşamaktadırlar. Bu sebeple bir çok noktada köpekler insanların en yakın dostları olmuşlardır. Bu uzun yıllardır bir çok kişi tarafından bu dostlarımız gözlemlenmiş ve hareketleri izlenmiştir. Hala daha İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlerde veterinerler ve köpek eğitim merkezleri bu davranışları izlemektedir.

Köpeklerin davranışları bizlere onların bizden ne istediğini ve o anda olan ruh hallerini yansıtmaktadır. Köpeklerin davranışları hakkında bilmeniz gereken 10 madde ile en temelden genele doğru bir davranışlar dizisi yapacağız.

İlk madde köpekler doğduğu zaman hangi ırk olursa olsun dişi köpeklerin saldırgan olduğu gözlemlenir. Annelik iç güdüsü ve yavrularını koruma isteği ile bu davranış görülür. Böyle durumlarda olabildiğince ağır hareketler ile ürkütmeden ve tehlikeli olmayacağını köpeğe hissettirerek yaklaşın.

İkinci madde köpekler üzüldüklerinde gizlice bir köşeye giderler ve yemek yemeden su içmeden iki elinin üzerine başını koyarak bir sağa bir sola bakarlar. Bu davranış üzgün olduklarını ve ilgiye ihtiyaçları olduğunu göstermektedir.

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara


Üçüncü madde köpekler kolay havlasalar dahi ev köpekleri havlamamayı öğrenir. Eğer evinize gelen bir kişiye havlıyorsa köpeğinizi bir odaya kapatmadan yeni kişiye alışması için yardımcı olun. Aksi takdirde o kişiyi düşman olarak hafızasına alabilir.

Dördüncü maddeeğer küçük bir köpeğiniz varsa ve büyüme aşamasında sürekli olarak etrafı dişliyor ise dişlerinin gelişimi yüzünden dişleri kaşınmaktadır. Bu durum için hemen bir diş kaşıma oyuncağı alarak köpeğinize verirseniz dişleme huyunu bırakacaktır.

Beşinci madde köpeğiniz büyük olduğu halde bir şeyleri çiğniyorsa ilgisizliğiniz ve ona son zamanlarda azalan sevginiz yüzünden ilgi çekmeye çalışıyor olabilir.

Altıncı madde köpeğinizin dışarıda her yeri kazma isteği ile ilgili. Çünkü köpeğinizin tabiatında bu kazma işlemi var. Atalarından gelen DNA özellikleri ile arama ve araştırma istekleri her zaman olacaktır.

Yedinci maddede köpeğinizin önünüze geçip hoplayıp zıplaması var. Durduk yere hoplayıp zıplayan köpek olmaz. Sebebi sizinle oynama isteğidir.

Sekizinci madde ise köpeğinizi eve yeni getirdiğinizde her noktaya kokusunu bırakmak için idrarını bırakması olacaktır. Çünkü köpekler bölgelerini belirlemek isterler ve bu durum için kokularını bırakma ihtiyacı duyarlar. Sebebi bu olacak ve sizi bir süre sinir edeceklerdir.

Dokuzuncu madde köpeğinizin sürekli inleme sesleri çıkarmasıdır. İnleme sesleri sizleri tedirgin etmeli çünkü bu demektir ki köpeğiniz ağlamaktadır. Ona hemen ilgi ve şevkat göstererek durmu kurtarabilirsiniz.

Ve son olarak onuncu maddede ise köpeklerin sahiplerini ısırırmış gibi yapmaları var. Bu durumun temel sebebi insanlarda da olduğu gibi sevdiği kişinin elini tutmak istemesidir. Ancak köpeklerin elleri ağızlarıdır. Bu sebeple tutarmış gibi yaparlar ancak sizleri ısırmazlar.