VETERİNER HEKİMLER BEDAVA HİZMET VERMELİ Mİ?

blog yazısı ekle !

VETERİNER HEKİMLER BEDAVA HİZMET VERMELİ Mİ?

"Veteriner hekimler bedava hizmet vermeli mi?"
Tüm hayvan severlerin yazımızı okumasını rica ediyoruz !
Veteriner hekimler hayvanseverdir. Bir veteriner hekim insanı da, hayvanı da, doğayı da sever. İnsanlarla ve hayvanlarla bu kadar doğrudan temas halinde olan bir meslek grubu için de aksi düşünülemez.

Ancak günümüzde, veteriner hekimlerin ücret almadan hizmet vermesi gerektiğini savunan bazı kimseler, bu taleplerini yerine getirmeyen veteriner hekimleri hayvan düşmanı olmakla itham etmektedir.

Veteriner hekimliği, geniş uygulama sahası ile beşeri tıbba paralel olarak gelişme göstermekte, tanı ve tedavi için teknolojinin tüm olanaklarından yararlanılmaktadır. Ultrasonografi, röntgen, endoskopi, EKG, ileri anestezi teknikleri, farklı analiz yöntemlerine yönelik donanımlar neredeyse tüm veteriner sağlık kuruluşlarının standardı haline gelmiş, manyetik rezonans, bilgisayarlı tomografi, EEG, EMG gibi ileri tanı sistemleri ve her çeşit güncel tedavi yöntemi hayvan hastanelerinde hızla yerini almaya başlamıştır.

Tüm bu tıbbi donanım, önemli bir yatırım bedeli gerektirmektedir...
ve bunların sürdürülebilirliği de yüksek maliyetle olmaktadır. Bunun dışında kira,ilaç, tıbbi malzeme, hijyen ve temizlik, personel vb. işletme giderleri de eklendiğinde, bir veteriner muayenehanesinin nitelikli sağlık hizmeti vermesi oldukça maliyetlidir. Doktor muayenehanelerinde ücretsiz hizmet alma talebinde bulunulmazken, tek temel fark olarak insan yerine hayvanların hasta olarak getirildiği veteriner hekim muayenehanesinde çetin pazarlıklar sürdürülmekte, veteriner hekimler ücretsiz uygulama yapmadığı için hakarete uğramakta, tehdit ve şikayet edilmektedir.

NOT: Bu konuda görüş ve yorumlarınızı Facebook sayfalarımızda yapabilirsiniz.

Pet Care Center

Çayyolu

Deneyimli hekimlerden oluşan kadromuz ile güncel ve teknolojik gelişimleri takip ediyor ve bunları kliniğimize entegre ediyoruz.


Sizlere Muayene, Ameliyat, Ameliyat sonrası bakım, İleri teknoloji dijital görüntümele, Anestezi, Yoğun bakım, Ağız diş sağlığı Koruyucu hekimli desteği ile hizmet vermekteyiz. Pet Care Center olarak amacımız hijyenik ortamımız ve teknolojik şartlarımızla evcil dostlarımıza en iyi hizmeti vermektir.


Hastalarımızın en kısa sürede sağlığına kavuşmaları temel prensibimizdir. Bunun için Çayyolu Alacaatlı da bulunan Pet Care Center kliniğimize sizi ve patili dostlarımızı bekleriz
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3315. Sokak No:18 Çayyolu - Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Vetes Veteriner Kliniği

Kırkkonaklar

Evcil Dostlarınız İçin, Vetes Ankara Çankaya Veteriner Kliniği.

Vetes Veteriner Kliniği, Ankara'nın Çankaya ilçesinde, 2021 yılında veteriner hekim Esra Bozkurt tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz, evcil hayvanlarınızın sağlığına öncelik vererek, kapsamlı veteriner hizmetleri sunmaktadır.

Veteriner hekim Esra Bozkurt, uzun yıllar boyunca veteriner hekimliği alanında deneyim kazanmıştır. Kendisi, evcil hayvanlarınızın tedavisi ve bakımı konusunda bilgi ve deneyim sahibidir.

Tüylü Dostlarımızın İhtiyaçlarını Gideriyoruz!

Vetes Veteriner Kliniği'nin hizmetleri arasında, rutin sağlık kontrolleri, aşılar, hastalık teşhisleri, cerrahi operasyonlar, diş tedavileri, beslenme danışmanlığı ve acil durum müdahaleleri gibi birçok konu yer almaktadır.

Kliniğimiz, son teknoloji cihazlar ve ekipmanlarla donatılmıştır. Bu sayede, evcil hayvanlarınızın sağlık durumunu en iyi şekilde değerlendirip, doğru teşhisler koyabilmekteyiz. Ayrıca, kliniğimizdeki tüm personel, hayvansever ve evcil hayvanlarınızın mutluluğunu ve konforunu ön planda tutmaktadır.

Kısacası, Vetes Veteriner Kliniği, evcil hayvanlarınızın sağlığına özen gösteren, deneyimli ve bilgili veteriner hekimlerimiz ve uzman personelimizle, kaliteli ve güvenilir veteriner hizmetleri sunmaktadır. Evcil hayvanlarınızın mutluluğu ve sağlığı bizim önceliğimizdir.
devamını oku...
Adres: Kırkkonaklar Mahallesi Şemşettin Günaltay Caddesi 310.Sokak No:2/B Kırkonaklar - Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

VetVital Veteriner Kliniği

Birlik Mahallesi

devamını oku... Adres: 414.Cadde No:18/B Birlik Mahallesi-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

Bulut Veteriner Kliniği

İncek

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3341. Sokak No:1 D:8C İncek-Ankara

Anka Çayyolu Veteriner Kliniği

Çayyolu

İlk ve orta öğretimini Kahramanmaraş'ta bitiren hekimimiz Sefa ARSLANHAN 2007 yılında İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesine giriş hakkı kazanmıştır.

2012 yılında mezun olup altı yıl boyunca İstanbul Avrupa yakasındaki hayvan hastaneleri, poliklinikleri ve kliniklerinde çalışmıştır.

2018 yılında yılında Kahramanmaraş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehebilitasyon ve Tedavi Merkezinde çalışmış olup edindiği tecrubeyi Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde Dulkadiroğlu Veteriner Kliniği'inde minik dostlarımız ve hasta yakınları ile 7/24 paylaşmayı hedeflenmiştir.

Ancak; 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen asrın felâketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Ankara'ya yerleşmiş ve Ankara Çankaya ilçesinde Çayyolu mevki Alacaatlı mahallesinde Anka Çayyolu Veteriner Kliniği hizmete açmıştır.

Öğrenimlerine ek olarak güncel yayınları ve kongreleri de takip ederek mesleki gelişimine devam etmektedir.
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3317 Sokak No:2/5 - EA ( Bulvar Üzerinde ) Çayyolu-Ankara


Sokaktan bulunup getirilen zor durumdaki hayvanların tedavisinde veteriner hekimler olanak dahilinde özveri göstermekte, elinden gelen kolaylığı sağlamaktadır. Ancak bazı hayvanseverler, hayvanlara ücret almadan hizmet vermenin veteriner hekimin temel görevi olduğunu savunacak kadar ileri gitmektedir. Lütfen unutmayınız, sahipsiz hayvanlara yönelik hizmetlerde tüm yetki ve sorumluluk Orman ve Su İşleri Bakanlığı yönetiminde, yerel yönetimlere (Belediyelere) verilmiştir. Sahipsiz hayvanlar için veteriner muayenehanelerinden sistemli, sürekli ve ücretsiz olarak hizmet alınması arzu ediliyorsa, buna ilişkin düzenlemeyi yapması gereken de aynı Bakanlıktır. Bu konudaki temel noksanlık, en temel hasta hakkı olan "hizmetten genel olarak yararlanma ve sağlık hizmetlerine eşitlik içinde ulaşabilme" hakkının sahipsiz hayvanlara henüz sunulamıyor olmasıdır ve çalışmaların bu çıkış noktası baz alınarak başlatılması gerekmektedir. Odamızın bu konuya ilişkin girişimleri -istisnai örnekler dışında- henüz sonuç vermemiş olmakla beraber, gerekli kamuoyu farkındalığı oluşturularak Bakanlığın atacağı yapıcı adımlarla sahipsiz hayvanların nitelikli sağlık hizmeti alabilmesi için işlerliği olan bir sistem kurulabileceğine olan inancımız ve desteğimiz tamdır. Sahipsiz hayvanların sağlık hizmetlerine yönelik en temel eksiklik, buna ilişkin mali kaynakların tanımlanmamış olmasıdır. Hayvanseverler ile veteriner hekimleri sıklıkla karşı karşıya getiren bu durumun, pratik çözüm seçenekleri vardır. Örneğin, sahipsiz hayvanların sağlık hizmetleri için at yarışları, şans oyunları, çevre temizlik vergisi vb. kalemlerden pay ayrılarak fon oluşturulması ve Karayolları Trafik Kanunu'nun trafik kazası geçiren sahipsiz hayvanların yararlanacağı şekilde yeniden düzenlenmesi, süreci hızlandıracak ve hayvanlar lehinde kolaylaştıracaktır. Böyle bir durumda Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın taşra teşkilatları koordinasyonunda, belediyelerin özel veteriner muayenehane ve poliklinikleri ile hayvan hastanelerinden hizmet alması sağlanarak tüm gereksinim karşılanabilecektir. Odamız, böyle bir projenin her aşamasında çözüm ortağı olmak için tüm üyeleriyle hazırdır.

Tüm Ankara veteriner sağlık kuruluşları, bölge veteriner hekimleri odalarının belirlediği alt sınır ücret tarifesine uymakla yükümlüdür. Yasa gereği klinisyen veteriner hekimlerin, muayenehanelerinin görünür bir yerine asarak ilan etmek ve oda tarifesinin altında kalmamak koşuluyla, kendi uygun gördükleri hizmet ve uygulama ücretlerini belirleme serbestliği vardır. Alt sınır tarifenin altında bir tutarla hizmet verilmesi yasal değildir ve aksi bir durum, hekimlik ilkelerinden, hijyenden ve tıbbi gereksinimlerden taviz verilmesi riskini doğuracaktır.

Veteriner hekim, hayvanların sağlığının korunmasında ve gerekli tıbbi girişimlerin yapılmasında konunun doğal ve en önemli paydaşıdır. Ancak veteriner hekim, hayvanlara yardım konusunda bilgi ve deneyimini ortaya koyarken sürecin tüm mali külfetini de üstlenmekle yükümlü olan kişi değildir. Lütfen meslektaşlarımızın bu konudaki katkısının iyi niyetle ortaya konulan, ancak olanaklarla sınırlı bir durum olduğunu biliniz ve bir hayvanın sağlık hizmetlerinin finansmanının o hayvanı himayesinde bulunduran kişi ya da kuruluşlara doğrudan bağlı olduğunu, ancak olanak bulunmadığı durumlarda da sosyal politikalarla oluşturulacak diğer çözüm seçeneklerine dayandığını unutmayınız.

Kimdir bu "veteriner hekim"?
Veteriner hekimleri hepiniz iyi kötü tanıyorsunuz aslında.

Veteriner hekim, tüm hayvan türlerinin (ev hayvanları, çiftlik hayvanları, yabani hayvanlar) sağlık ve gönenci için tıbbi bilgi ve yasal yetki ile donatılmış kişidir. Ayrıca, hayvanlardan insanlara geçebilecek tüm hastalıkların önlenmesi ve bu amaçla hayvansal gıdaların muayenesi de veteriner hekimin sorumlulukları arasındadır.

Peki bunları niçin açıklama gereği duyduk? Hayvanları muayene ve tedavi etmek sadece veteriner hekimin yetki ve sorumluluğunda olduğu halde, son zamanlarda veteriner hekim olmayan bazı kişilerin gereksinim duyan hayvanlara doğrudan müdahale etme eğiliminde olduğunu endişeyle izliyoruz. Oysa hayvanları sevmek ve zor durumdaki hayvanlara yardımcı olmak başka, bu konuda yetkin ve yetkili olmak, hekimlik sanatını doğru olarak uygulamak ise bambaşka kavramlardır.

"Tıp doktorları hayvanları tedavi edebilir mi?"
Veteriner hekimler dışında hiç kimsenin ya da hiçbir meslek grubunun hayvanları tedavi etme yetkisi yoktur ve aksi yöndeki girişimler suçtur. Sağlığı bozulan hayvanlara, onları birer insanmış gibi düşünerek ya da tahminlere dayanarak yardım etmeye çalışmak çoğu durumda yarardan çok zarar getirecektir. İnsan sağlığı için kullanılan pek çok ilacın farklı hayvan türlerinde tehlikeli yan etkileri vardır; kaldı ki, hayvan sağlığı için üretilmiş ilaçların etkilerini de her durum için öngörebilmek olanaklı değildir ve anaflaktik şok, alerji, organ yetmezliği gibi tehlikeli komplikasyonlarla karşılaşılması olasılık dahilindedir. Benzer şekilde, veteriner hekim olmayan kişilerin hayvanlar üzerinde cerrahi girişimde bulunması da yasaktır ve illegal olarak yapılmış olan pek çok denemenin son derece vahim sonuçlar doğurduğuna tanık olunmuştur.

Hayvan sağlığı, profesyonel bir bilim alanıdır ve veteriner hekimler teorik ve pratik eğitimlerin yanı sıra intörnlük sürecini de kapsayan 5 yıllık yoğun bir eğitimin ardından bu alanda yetkinlik kazanır. Eğitim süresince alınan dersler, hayvan türlerinin karşılaştırılmalı anatomi, fizyoloji, histolojisi vb. pek çok branşa ilişkin bilgiyi içerir. Veteriner fakültelerinde farklı hayvan türlerine yönelik (tek tırnaklılar, geviş getirenler, kedi, köpek, kanatlılar, egzotik hayvanlar, yaban hayvanları vb.) karşılaştırmalı eğitim verilmektedir.

Veteriner hekim olmayan bir kimsenin hayvanları tedavi etmeye çalışmasının suç olması bir yana, böyle bir girişim hayvan sağlığı ve refahı açısından büyük risk teşkil edecek ve sadece "deney" olarak adlandırılabilecektir. Oysa hayvanlar üzerinde deneysel çalışmaların yapılabilmesi de izne tabidir ve kedi köpekler üzerinde deney yapılması bütünüyle yasaktır.


Biz veteriner hekimler hayvan haklarının, hayvan refahının, hayvan ve toplum sağlığının doğal paydaşıyız ve her zaman yanınızdayız.

Sevgi ve saygılarımızla,
Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu

AVHO Yönetim Kurulu Üyeleri:
Oytun Okan Şenel (Başkan)
Seda Horum (Genel Sekreter)
Gülay Kabasakal Ertürk (Sayman)
Şerif Şahin Bozdoğan
Eylem Yılmaz
Nigar Yerlikaya
Emre Sunay Gebeş
Umut Lüleci
Ahmet Baydin