VETERİNER HEKİMLER BEDAVA HİZMET VERMELİ Mİ?

blog yazısı ekle !

VETERİNER HEKİMLER BEDAVA HİZMET VERMELİ Mİ?

"Veteriner hekimler bedava hizmet vermeli mi?"
Tüm hayvan severlerin yazımızı okumasını rica ediyoruz !
Veteriner hekimler hayvanseverdir. Bir veteriner hekim insanı da, hayvanı da, doğayı da sever. İnsanlarla ve hayvanlarla bu kadar doğrudan temas halinde olan bir meslek grubu için de aksi düşünülemez.

Ancak günümüzde, veteriner hekimlerin ücret almadan hizmet vermesi gerektiğini savunan bazı kimseler, bu taleplerini yerine getirmeyen veteriner hekimleri hayvan düşmanı olmakla itham etmektedir.

Veteriner hekimliği, geniş uygulama sahası ile beşeri tıbba paralel olarak gelişme göstermekte, tanı ve tedavi için teknolojinin tüm olanaklarından yararlanılmaktadır. Ultrasonografi, röntgen, endoskopi, EKG, ileri anestezi teknikleri, farklı analiz yöntemlerine yönelik donanımlar neredeyse tüm veteriner sağlık kuruluşlarının standardı haline gelmiş, manyetik rezonans, bilgisayarlı tomografi, EEG, EMG gibi ileri tanı sistemleri ve her çeşit güncel tedavi yöntemi hayvan hastanelerinde hızla yerini almaya başlamıştır.

Tüm bu tıbbi donanım, önemli bir yatırım bedeli gerektirmektedir...
ve bunların sürdürülebilirliği de yüksek maliyetle olmaktadır. Bunun dışında kira,ilaç, tıbbi malzeme, hijyen ve temizlik, personel vb. işletme giderleri de eklendiğinde, bir veteriner muayenehanesinin nitelikli sağlık hizmeti vermesi oldukça maliyetlidir. Doktor muayenehanelerinde ücretsiz hizmet alma talebinde bulunulmazken, tek temel fark olarak insan yerine hayvanların hasta olarak getirildiği veteriner hekim muayenehanesinde çetin pazarlıklar sürdürülmekte, veteriner hekimler ücretsiz uygulama yapmadığı için hakarete uğramakta, tehdit ve şikayet edilmektedir.

NOT: Bu konuda görüş ve yorumlarınızı Facebook sayfalarımızda yapabilirsiniz.

HK Veteriner Kliniği

Mamak

HK Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah 836 sok No: 2/b Mamak - Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Fluffy Furs Pet Grooming

Çankaya

devamını oku... Adres: Sancak Mahallesi Tiflis Caddesi No:32/B Çankaya-Ankara

VetVital Veteriner Kliniği

Birlik Mahallesi

devamını oku... Adres: 414.Cadde No:18/B Birlik Mahallesi-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Eylül Veteriner Kliniği

Mamak

Eylül Veteriner Kliniği - Mamak Veteriner

2003 yılında kurulan Eylül Veteriner kliniğimiz Ankara Mamak'ta pet ve büyük başta; koruyucu hekimlik, aşılama, teşhis ve tedavi konularında deneyimli kadrosuyla hizmet vermektedir.devamını oku...
Adres: Cengizhan Mah. Natoyolu cad. 231/A Mamak - Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

Pars Pet Shop

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3158 Cadde Akıncı Plaza No:12-B/33 Yaşamkent-Ankara


Sokaktan bulunup getirilen zor durumdaki hayvanların tedavisinde veteriner hekimler olanak dahilinde özveri göstermekte, elinden gelen kolaylığı sağlamaktadır. Ancak bazı hayvanseverler, hayvanlara ücret almadan hizmet vermenin veteriner hekimin temel görevi olduğunu savunacak kadar ileri gitmektedir. Lütfen unutmayınız, sahipsiz hayvanlara yönelik hizmetlerde tüm yetki ve sorumluluk Orman ve Su İşleri Bakanlığı yönetiminde, yerel yönetimlere (Belediyelere) verilmiştir. Sahipsiz hayvanlar için veteriner muayenehanelerinden sistemli, sürekli ve ücretsiz olarak hizmet alınması arzu ediliyorsa, buna ilişkin düzenlemeyi yapması gereken de aynı Bakanlıktır. Bu konudaki temel noksanlık, en temel hasta hakkı olan "hizmetten genel olarak yararlanma ve sağlık hizmetlerine eşitlik içinde ulaşabilme" hakkının sahipsiz hayvanlara henüz sunulamıyor olmasıdır ve çalışmaların bu çıkış noktası baz alınarak başlatılması gerekmektedir. Odamızın bu konuya ilişkin girişimleri -istisnai örnekler dışında- henüz sonuç vermemiş olmakla beraber, gerekli kamuoyu farkındalığı oluşturularak Bakanlığın atacağı yapıcı adımlarla sahipsiz hayvanların nitelikli sağlık hizmeti alabilmesi için işlerliği olan bir sistem kurulabileceğine olan inancımız ve desteğimiz tamdır. Sahipsiz hayvanların sağlık hizmetlerine yönelik en temel eksiklik, buna ilişkin mali kaynakların tanımlanmamış olmasıdır. Hayvanseverler ile veteriner hekimleri sıklıkla karşı karşıya getiren bu durumun, pratik çözüm seçenekleri vardır. Örneğin, sahipsiz hayvanların sağlık hizmetleri için at yarışları, şans oyunları, çevre temizlik vergisi vb. kalemlerden pay ayrılarak fon oluşturulması ve Karayolları Trafik Kanunu'nun trafik kazası geçiren sahipsiz hayvanların yararlanacağı şekilde yeniden düzenlenmesi, süreci hızlandıracak ve hayvanlar lehinde kolaylaştıracaktır. Böyle bir durumda Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın taşra teşkilatları koordinasyonunda, belediyelerin özel veteriner muayenehane ve poliklinikleri ile hayvan hastanelerinden hizmet alması sağlanarak tüm gereksinim karşılanabilecektir. Odamız, böyle bir projenin her aşamasında çözüm ortağı olmak için tüm üyeleriyle hazırdır.

Tüm Ankara veteriner sağlık kuruluşları, bölge veteriner hekimleri odalarının belirlediği alt sınır ücret tarifesine uymakla yükümlüdür. Yasa gereği klinisyen veteriner hekimlerin, muayenehanelerinin görünür bir yerine asarak ilan etmek ve oda tarifesinin altında kalmamak koşuluyla, kendi uygun gördükleri hizmet ve uygulama ücretlerini belirleme serbestliği vardır. Alt sınır tarifenin altında bir tutarla hizmet verilmesi yasal değildir ve aksi bir durum, hekimlik ilkelerinden, hijyenden ve tıbbi gereksinimlerden taviz verilmesi riskini doğuracaktır.

Veteriner hekim, hayvanların sağlığının korunmasında ve gerekli tıbbi girişimlerin yapılmasında konunun doğal ve en önemli paydaşıdır. Ancak veteriner hekim, hayvanlara yardım konusunda bilgi ve deneyimini ortaya koyarken sürecin tüm mali külfetini de üstlenmekle yükümlü olan kişi değildir. Lütfen meslektaşlarımızın bu konudaki katkısının iyi niyetle ortaya konulan, ancak olanaklarla sınırlı bir durum olduğunu biliniz ve bir hayvanın sağlık hizmetlerinin finansmanının o hayvanı himayesinde bulunduran kişi ya da kuruluşlara doğrudan bağlı olduğunu, ancak olanak bulunmadığı durumlarda da sosyal politikalarla oluşturulacak diğer çözüm seçeneklerine dayandığını unutmayınız.

Kimdir bu "veteriner hekim"?
Veteriner hekimleri hepiniz iyi kötü tanıyorsunuz aslında.

Veteriner hekim, tüm hayvan türlerinin (ev hayvanları, çiftlik hayvanları, yabani hayvanlar) sağlık ve gönenci için tıbbi bilgi ve yasal yetki ile donatılmış kişidir. Ayrıca, hayvanlardan insanlara geçebilecek tüm hastalıkların önlenmesi ve bu amaçla hayvansal gıdaların muayenesi de veteriner hekimin sorumlulukları arasındadır.

Peki bunları niçin açıklama gereği duyduk? Hayvanları muayene ve tedavi etmek sadece veteriner hekimin yetki ve sorumluluğunda olduğu halde, son zamanlarda veteriner hekim olmayan bazı kişilerin gereksinim duyan hayvanlara doğrudan müdahale etme eğiliminde olduğunu endişeyle izliyoruz. Oysa hayvanları sevmek ve zor durumdaki hayvanlara yardımcı olmak başka, bu konuda yetkin ve yetkili olmak, hekimlik sanatını doğru olarak uygulamak ise bambaşka kavramlardır.

"Tıp doktorları hayvanları tedavi edebilir mi?"
Veteriner hekimler dışında hiç kimsenin ya da hiçbir meslek grubunun hayvanları tedavi etme yetkisi yoktur ve aksi yöndeki girişimler suçtur. Sağlığı bozulan hayvanlara, onları birer insanmış gibi düşünerek ya da tahminlere dayanarak yardım etmeye çalışmak çoğu durumda yarardan çok zarar getirecektir. İnsan sağlığı için kullanılan pek çok ilacın farklı hayvan türlerinde tehlikeli yan etkileri vardır; kaldı ki, hayvan sağlığı için üretilmiş ilaçların etkilerini de her durum için öngörebilmek olanaklı değildir ve anaflaktik şok, alerji, organ yetmezliği gibi tehlikeli komplikasyonlarla karşılaşılması olasılık dahilindedir. Benzer şekilde, veteriner hekim olmayan kişilerin hayvanlar üzerinde cerrahi girişimde bulunması da yasaktır ve illegal olarak yapılmış olan pek çok denemenin son derece vahim sonuçlar doğurduğuna tanık olunmuştur.

Hayvan sağlığı, profesyonel bir bilim alanıdır ve veteriner hekimler teorik ve pratik eğitimlerin yanı sıra intörnlük sürecini de kapsayan 5 yıllık yoğun bir eğitimin ardından bu alanda yetkinlik kazanır. Eğitim süresince alınan dersler, hayvan türlerinin karşılaştırılmalı anatomi, fizyoloji, histolojisi vb. pek çok branşa ilişkin bilgiyi içerir. Veteriner fakültelerinde farklı hayvan türlerine yönelik (tek tırnaklılar, geviş getirenler, kedi, köpek, kanatlılar, egzotik hayvanlar, yaban hayvanları vb.) karşılaştırmalı eğitim verilmektedir.

Veteriner hekim olmayan bir kimsenin hayvanları tedavi etmeye çalışmasının suç olması bir yana, böyle bir girişim hayvan sağlığı ve refahı açısından büyük risk teşkil edecek ve sadece "deney" olarak adlandırılabilecektir. Oysa hayvanlar üzerinde deneysel çalışmaların yapılabilmesi de izne tabidir ve kedi köpekler üzerinde deney yapılması bütünüyle yasaktır.


Biz veteriner hekimler hayvan haklarının, hayvan refahının, hayvan ve toplum sağlığının doğal paydaşıyız ve her zaman yanınızdayız.

Sevgi ve saygılarımızla,
Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu

AVHO Yönetim Kurulu Üyeleri:
Oytun Okan Şenel (Başkan)
Seda Horum (Genel Sekreter)
Gülay Kabasakal Ertürk (Sayman)
Şerif Şahin Bozdoğan
Eylem Yılmaz
Nigar Yerlikaya
Emre Sunay Gebeş
Umut Lüleci
Ahmet Baydin