YAVRU BİR KÖPEKLE YAŞANAN UFAK “KAZALAR”

blog yazısı ekle !

YAVRU BİR KÖPEKLE YAŞANAN UFAK “KAZALAR”

Ankara Veteriner

Küçük bir yavru köpek sahibiyseniz, arada ufak kazaların yaşanması muhtemeldir. Hatta her ne kadar gözünüzü üzerinden ayırmasanız bile bu kazalar onun vücut fonksiyonlarını tam anlamıyla kontrol alacağı zamana kadar devam edebilecektir. Ancak burada esas önemli olan nokta ise bu durumlarla nasıl başa çıkacağınızı bilmektir, aksi takdirde yanlış uygulanan disiplinli yaklaşımların sonucu çok daha olumsuz sonuçlar doğuracaktır.
Elbette ilk kez yavru köpek sahibi olan bir kimsenin yaşanan bu ufak kazalar sonucunda yanlış tepkiler vermesi normaldir. Ancak her ne olursa olsun aklınızda bulunması gereken kuralların başında, yavru köpeklerin, insanlardan çok farklı bir davranış düzenine sahip olduğudur. Köpeklerin zihinlerinde, insanlar da olduğu gibi uzun vadeli bir neden-sonuç ilişkisi yoktur. Bir köpeği, yaptığı olumsuz bir şey için aradan bir saat veya bir kaç dakika bile geçtikten sonra cezalandırmak boşunadır. Böyle bir davranışta bulunmak yavru köpeğinizi şaşırtmaktan ve kafasını karıştırmaktan başka bir şeye neden olmaz. Aynı zamanda köpeğinizle aranızda kurmaya çalıştığınız bağın gerilmesine neden olur. Bu nedenle köpeğiniz beden fonksiyonlarını kontrol edebilecek çağa gelene kadar ona anlayışla ve ilgiyle yaklaşmanız gerekir.ABARTMADAN TEPKİ VERİN

Meydana gelen kaza her ne kadar berbat bir durum yaratmış olsa da vereceğiniz cezaların belli bir mantık içerisinde kalmasına ve yıkıcı olmamasına özen gösterin. Hatta bu gibi durumlarda sıklıkla tercih edilen ve köpeğinizin burnuna vurmanız gerektiği veya onu karanlık bir odaya kapatmanız gerektiği söylenen tavsiyeler tamamen sert ve çok sert cezalardır. Bu gibi durumlar köpeğinizin ileride sizden korkmasına ve size karşı güveninin yıkılmasına neden olacaktır.

Bu ufak kazaların yaşanmaya başlayacağını hissettiğiniz veya gördüğünüz an kısa ve net bir ses tonuyla HAYIR! Veya SAKIN! Gibi tek kelimelik uyarılarla onu durdurmanız ve onun bu hatayı yapmasını engelledikten sonra başka bir ceza vermemeniz en doğrusudur.

Ayrıca ne zaman böyle kazalar yaşansa, suçu sadece köpeğinize atmamaya çalışın. En nihayetinde köpeğiniz tamamen sizin himayenizde ve sorumluluğunuzdadır. İhtiyaç gidermesi gerektiği zamanları sizin takip edip ona yardımcı olmanız gerekir.


Warning: Unknown: open(/var/lib/php/session/sess_vubde7jlsk7anec4qks7meh7j2, O_RDWR) failed: Read-only file system (30) in Unknown on line 0Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php/session) in Unknown on line 0