YUMURTLAMA DÖNEMİNDE KUŞLARIN BAKIMI İLE İLGİLİ 10 BİLGİ

blog yazısı ekle !

YUMURTLAMA DÖNEMİNDE KUŞLARIN BAKIMI İLE İLGİLİ 10 BİLGİ

Ankara Veteriner

Kuşlar yeryüzünün en garip canlılarıdır. Gerek psikolojik davranışları gerek fiziksel olarak davranışları oldukça gariptir. Kuşların bazı hareketlerine anlam veremesek dahi kuşlar dünyasında bu davranışlar onlara göre oldukça normaldir. Kuşlar için küçük illerimizde merkezler bulunmasa da İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerimizde artık kuşlar için merkezler bulunmaktadır. Veteriner hekiminde içerisinde görev aldığı kuş bakım merkezlerine giderek istediğiniz bilgiyi alabilir, evcil kuşunuzun bakımını yaptırabilirsiniz.

Abidinpaşa Veteriner Kliniği

Abidinpaşa

Abidinpaşa Veteriner Kliniği olarak, geniş bir hizmet yelpazesi sunarak rutin sağlık kontrollerinden acil durum müdahalelerine kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyoruz.

Evcil dostlarınızın sağlığını korumak ve geliştirmek için son teknolojiyi ve güncel tıbbi bilgiyi kullanarak en etkili tedavileri sunuyoruz.

Güler yüzlü ve samimi ekibimiz, sizin ve evcil dostlarınızın konforunu ve güvenliğini her zaman ön planda tutarak Abidinpaşa Veteriner Kliniği'nde, sevgi dolu bir atmosferde en iyi bakımı sağlamak için sabırsızlıkla sizi bekliyoruz.devamını oku...
Adres: Tıp Fakültesi Caddesi Balkiraz Mahallesi 69/D Mamak - Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Bulut Veteriner Kliniği

İncek

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3341. Sokak No:1 D:8C İncek-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Yeni Başkent Veteriner Kliniği

Etlik

devamını oku... Adres: Etlik Caddesi 14/A Yeni Ziraat Mahallesi Dışkapı-Altındağ-Etlik-Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

Anka Çayyolu Veteriner Kliniği

Çayyolu

İlk ve orta öğretimini Kahramanmaraş'ta bitiren hekimimiz Sefa ARSLANHAN 2007 yılında İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesine giriş hakkı kazanmıştır.

2012 yılında mezun olup altı yıl boyunca İstanbul Avrupa yakasındaki hayvan hastaneleri, poliklinikleri ve kliniklerinde çalışmıştır.

2018 yılında yılında Kahramanmaraş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehebilitasyon ve Tedavi Merkezinde çalışmış olup edindiği tecrubeyi Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde Dulkadiroğlu Veteriner Kliniği'inde minik dostlarımız ve hasta yakınları ile 7/24 paylaşmayı hedeflenmiştir.

Ancak; 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen asrın felâketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Ankara'ya yerleşmiş ve Ankara Çankaya ilçesinde Çayyolu mevki Alacaatlı mahallesinde Anka Çayyolu Veteriner Kliniği hizmete açmıştır.

Öğrenimlerine ek olarak güncel yayınları ve kongreleri de takip ederek mesleki gelişimine devam etmektedir.
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3317 Sokak No:2/5 - EA ( Bulvar Üzerinde ) Çayyolu-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Happy Tails Veteriner Kliniği

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3250. Cadde No:6/B-113 (Pelit Plaza) Çankaya -Ankara

Bestekar Veteriner Kliniği

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Sokak. No:17/1 Çankaya - Ankara

Telepati Hayvan Hastanesi Keçiören

Keçiören

Telepati Hayvan Hastanesi olarak şubemizle beraber tam donanımlı ve uzman veteriner hekim kadromuzla patili dostlarımız için 7/24 hizmet vermekteyiz.devamını oku... Adres: Şehit Kubilay Mahallesi Değirmendere Caddesi No:32 Keçiören - Ankara

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara

Yumurtlama döneminde kuşların bakımı ile ilgili 10 bilgi aslında sadece bakım değil sağlıkları içinde geçerlidir.

1-Kuşların yeterli sıcaklıkta kalabilmeleri için bulundukları odayı her zaman sabit sıcaklıkta tutmanız gerekmektedir. Yumurtlama hazırlığında olan dişi için bulunduğu sıcaklık oldukça önemlidir.

2-Kuşlarınızın cinsi ne olursa olsun eğer yumurtlama dönemleri ile ilgili bir belirti görürseniz kuluçkalarını takın ki rahat bir şekilde ilk önce kuluçkaya alışıp daha sonra yumurtlama zamanına geçebilmeleri kolay olsun

3-Eğer muhabbet kuşu bakırsanız kafesin içinde 2 adet çift bulundurursanız yumurtlamaları daha kolay olacaktır.

4-Muhabbet kuşlarının yumurtlamasını istiyorsanız kesinlikle kafesin içine eşit sayıda dişi ve erkek koymalısınız.

5-Hangi cins kuş olursa olsun yumurtlama dönemi yaklaştığında ekstra gıda takviyeleri almalıdır. Bu gıda takviyelerinin başında protein yapması için ezilmiş haşlanmış yumurta ve bu haşlanmış yumurtanın kabukları toz haline getirilip katılmalıdır. Çünkü yumurta kabuğunda bulunan kalsiyum anne kuşun daha rahat yumurtlamasına yardımcı olacaktır.

6-Kuşlar yumurtladıktan sonra asla kuluçkanın içi açılmamalıdır. Çünkü anneler yavrularını yuvadan atabilir veya yumurtalarını kırarak yavrularını öldürebilir.

7-Kuşların yumurtlama zamanında da sonrasında da ortamın çok sessiz olması gerekmektedir. Anne ve baba kuşun tedirgin olmaması adına bu durum oldukça önemlidir.

8-Anne kuş için ilk yumurtayı yumurtlamak oldukça zordur. Bu yüzden anne kuşa vitamin desteği yapılması gereklidir. Bu vitamin desteği hem yumurtlama zamanında anne kuşu birazda olsa rahatlatmak hem de eksilen vücut vitaminlerini yerine koymak içindir.

9-Anne kuş yumurtlamadan sonra kuluçkaya yatar ve sadece tuvalet ihtiyacı için yumurtaların üzerinden kalkar. Bu sebeple erkek kuş anne kuşu besler. Bu sebeple yumurtlama zamanı özel karışım olan vitamin, mineral, kalsiyum ve ilaç destekli yumurtlama yemleri kullanılmalıdır.

10-Son olarak bakım hakkında pek görülmese de yine bakımı içine alan bir konu var. Eğer anne kuş 10 adet yumurta yaparsa diğer kuşlara yumurtalarını geçici olarak bakması için verebilir. Yumurta sayısı 10 adet olmuş ise kafese bir adet daha dişi kuş salarak bakımını kolaylaştırabilirsiniz.