YUMURTLAMA DÖNEMİNDE KUŞLARIN BAKIMI İLE İLGİLİ 10 BİLGİ

blog yazısı ekle !

YUMURTLAMA DÖNEMİNDE KUŞLARIN BAKIMI İLE İLGİLİ 10 BİLGİ

Kuşlar yeryüzünün en garip canlılarıdır. Gerek psikolojik davranışları gerek fiziksel olarak davranışları oldukça gariptir. Kuşların bazı hareketlerine anlam veremesek dahi kuşlar dünyasında bu davranışlar onlara göre oldukça normaldir. Kuşlar için küçük illerimizde merkezler bulunmasa da İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerimizde artık kuşlar için merkezler bulunmaktadır. Veteriner hekiminde içerisinde görev aldığı kuş bakım merkezlerine giderek istediğiniz bilgiyi alabilir, evcil kuşunuzun bakımını yaptırabilirsiniz.

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl

100. Yıl

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl Veteriner

Pet 312 Veteriner Kliniği 2012 Haziran ayında Veteriner Hekim Ahmet BAYDIN, Veteriner Hekim Semih EFEDAYI ve Veteriner Hekim Yücel KANDİŞ tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz genç hekim kadrosunun sahip olduğu dinamizm ve gerekli teknolojik donanımla 7/24 hizmet vermektedir.

Gerekli tüm ekipmana ve bilgi donanımına sahip ekibimiz, hızla değişen ve gelişen Veteriner Tıp dünyasını yakından takip ederek yeni teknikleri ve teknik ekipmanları kliniğimize en iyi şekilde uyarlayarak pet dostlarımızın yaşam standartlarını en yüksek seviyeye ulaştırmak ve bu hizmeti ulaştırırken profesyonel olduğu kadar, sıcak kanlı, samimi olmayı amaç edinmiştir.
devamını oku...
Adres: 1522 sok. Merkez Sahil Sitesi C Blok No:6/52 Yüzüncüyıl-Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yavuz Selim Mah. 11. Cadde 7/4 - A Concept Eryaman - Ankara

Pety Paw Veterinerlik Kliniği

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Işınlar Mahallesi İvedik Caddesi 170/A Yenimahalle-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

HK Veteriner Kliniği

Mamak

Eylül Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah 836 sok No: 2/b Mamak - Ankara

Yeni Başkent Veteriner Kliniği

Etlik

Yeni Başkent Veteriner Kliniği - Etlik Veteriner

Misyon

Daima kaliteli ve uygun hizmetin herkese ulaşır hale getirilmesinin sağlanması ana amacımız olup, hayvan sağlığı refahı ve koruyucu hekimlik çalışmalarının uygulanması amacındayız...

Açıklama

Kliniğimiz 1998 yılından itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Ankara'nın en eski ve en deneyimli Türkiye çapında ilaç sektörünün ilk sıralamasında yer alan ve pet klinik alanında 2005 ten itibaren iyi yerlere gelerek ilerleyişini sürdürmektedir. Kliniğimiz sizlerin talepleri doğrultusunda her geçen gün bünyesine yeni gelişmeler eklemektedir. Kaliteli ve iyi hizmeti istiyorsanız sizleri de kliniğimize bekleriz. Uzman cerrahımız ve deneyimli kadromuz ile her zaman hizmetinizdeyiz. Çalışma saatlerimiz hafta içi ve cumartesi günleri sekiz buçuk ve yedi, pazar günleri on iki ve beş arasındadır. Ancak acil durumlarda durumunda size her saat her an hizmet vermeye hazırız.
devamını oku...
Adres: Etlik cad. 14/A Yeni Ziraat Mah. Dışkapı-Altındağ-Etlik-Ankara

Veterinary Center

Gölbaşı

Ankara GÖLBAŞI - Gölbaşı Veterinary Center Veteriner Kliniği - 7/24 Açık Klinikler, Pet Otel, Veteriner Klinikleri

Veteriner Hekim Ahmet YURTSEVEN

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Adem YÜCELdevamını oku...
Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Cad. 112 / B Gölbaşı - Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent

Batıkent

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent Veteriner Kliniği

devamını oku...
Adres: Yeni batı mah. 2429 sok. C Blok No: 33-5/B Çakırlar Batıkent-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Yumurtlama döneminde kuşların bakımı ile ilgili 10 bilgi aslında sadece bakım değil sağlıkları içinde geçerlidir.

1-Kuşların yeterli sıcaklıkta kalabilmeleri için bulundukları odayı her zaman sabit sıcaklıkta tutmanız gerekmektedir. Yumurtlama hazırlığında olan dişi için bulunduğu sıcaklık oldukça önemlidir.

2-Kuşlarınızın cinsi ne olursa olsun eğer yumurtlama dönemleri ile ilgili bir belirti görürseniz kuluçkalarını takın ki rahat bir şekilde ilk önce kuluçkaya alışıp daha sonra yumurtlama zamanına geçebilmeleri kolay olsun

3-Eğer muhabbet kuşu bakırsanız kafesin içinde 2 adet çift bulundurursanız yumurtlamaları daha kolay olacaktır.

4-Muhabbet kuşlarının yumurtlamasını istiyorsanız kesinlikle kafesin içine eşit sayıda dişi ve erkek koymalısınız.

5-Hangi cins kuş olursa olsun yumurtlama dönemi yaklaştığında ekstra gıda takviyeleri almalıdır. Bu gıda takviyelerinin başında protein yapması için ezilmiş haşlanmış yumurta ve bu haşlanmış yumurtanın kabukları toz haline getirilip katılmalıdır. Çünkü yumurta kabuğunda bulunan kalsiyum anne kuşun daha rahat yumurtlamasına yardımcı olacaktır.

6-Kuşlar yumurtladıktan sonra asla kuluçkanın içi açılmamalıdır. Çünkü anneler yavrularını yuvadan atabilir veya yumurtalarını kırarak yavrularını öldürebilir.

7-Kuşların yumurtlama zamanında da sonrasında da ortamın çok sessiz olması gerekmektedir. Anne ve baba kuşun tedirgin olmaması adına bu durum oldukça önemlidir.

8-Anne kuş için ilk yumurtayı yumurtlamak oldukça zordur. Bu yüzden anne kuşa vitamin desteği yapılması gereklidir. Bu vitamin desteği hem yumurtlama zamanında anne kuşu birazda olsa rahatlatmak hem de eksilen vücut vitaminlerini yerine koymak içindir.

9-Anne kuş yumurtlamadan sonra kuluçkaya yatar ve sadece tuvalet ihtiyacı için yumurtaların üzerinden kalkar. Bu sebeple erkek kuş anne kuşu besler. Bu sebeple yumurtlama zamanı özel karışım olan vitamin, mineral, kalsiyum ve ilaç destekli yumurtlama yemleri kullanılmalıdır.

10-Son olarak bakım hakkında pek görülmese de yine bakımı içine alan bir konu var. Eğer anne kuş 10 adet yumurta yaparsa diğer kuşlara yumurtalarını geçici olarak bakması için verebilir. Yumurta sayısı 10 adet olmuş ise kafese bir adet daha dişi kuş salarak bakımını kolaylaştırabilirsiniz.