YULAFIN KEDİLER VE KÖPEKLER İÇİN FAYDALARI

blog yazısı ekle !

YULAFIN KEDİLER VE KÖPEKLER İÇİN FAYDALARI

Bilindiği gibi yulaf en fazla tavsiye edilen gıdaların başında gelir. Diğer bir adıyla Aniva Sativa olarak adlandırılan bu bitki hem ucuz elde edilebilen hem de sayısız faydaya sahip olan bir bitkidir. Pek çok durumda içerdiği besleyici özellikler sayesinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Elbette diğer bir taraftan yulafın pek çok hayvan türünün beslenme düzeni içerisinde olmasına da şaşırmamalı.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

İşte yulafın faydalarından bazıları ve niçin hayvanlarınız için de tavsiye edildiğinin kısa bir özeti;

- Yulafın içerisinde metabolizmanın kullanımına hazır halde bulunan besin elementleri vardır.
- Yulafın onarıcı ve iyileştirici özelliği vardır. Bu nedenle yenilmesi ve hatta vücuda sürülmesi bile oldukça olumlu etki yaratır.
- Yulafın metabolizma içerisinde ki faydalarından yararlanmak için tek yapılması gereken evcil hayvanınızın yeminin içine karıştırılmasıdır. Başka herhangi bir zorlu yolu denemenize gerek kalmaz.
- Yulafı evcil hayvanlarınızın beslenme alışkanlığı içerisine dâhil etmeniz, onun sadece besleyici özelliğinden yararlanmanızı sağlamakla kalmaz aynı zamanda sinir sistemi ve hastalıkları iyileştirici özelliklerinden de faydalanmanızı sağlar.

Yulaf içerisinde bol miktarda protein, çözünebilir lif, demir, mangan, çinko ve B vitamini vardır.

Yulaf içerisinde ki gluten miktarı düşüktür ve genetiği ile oynanmış tohum öğretimi yoktur.

Yulaf çok eski zamanlardan beri sinir sistemine faydaları ile de bilinmektedir. İçerdiği doğal anti toksinler sayesinde zararlı maddeleri etkisiz hale getirirler. Bu nedenle doğal birer yatıştırıcı vazifesi de görmektedirler.

Yulafın organlar üzerinde de çok olumlu etkileri mevcuttur. Aynı zamanda deri üzerinde de iyileştirici etkiye sahiptir. İçerisinde sindirimi kolaylaştırıcı ve hormonları düzenleyici maddeler de bulunur. Yulaf kolesterolü düşürür ve hem hayvanlar da hem de insanlar da çeşitli enfeksiyonların ilerlemesini engelleyip, bunları iyileştirme yeteneğine sahiptir. Bunlar dışında depresyon hallerinde, uykusuzluk durumlarında, yüksek ateşin düşürülmesinde ve menopoz dönemlerinde bile yulaf tüketilmesi tavsiye edilir.

Yulaf dışarıdan uygulandığında da oldukça etkilidir ve hayvanların derisi de en büyük organları arasındadır. Yapısı gereği de pek çok minerali ve elementi absorbe etme özelliğine sahip bir organdır. Böylece yulafın bütün bu olumlu özellikleri dışarıdan da uygulanarak tüm vücuda hızlı ve etkili bir şekilde sağlanmış olur.

Yulafı evcil hayvanınız için de kullanmak isterseniz veteriner tavsiyesi ile temin edebileceğiniz çok çeşitli ürün grupları da mevcuttur. Bunlar içerisinde hayvanlar için tasarlanan şampuanlar ve sabunlar olduğu gibi ödül olarak verebileceğiniz ve severek yiyebileceği mamalar da bulunmaktadır. Ayrıca ödül olarak kullanılmasının dışında sabahları mama kabına bir miktar eklenerek de hayvanınıza verilebilir.

Görüldüğü gibi yulafın faydaları ve kullanım alanları giderek genişlemekte aynı zamanda artık evcil hayvanlarımızda bundan faydalanabilmektedir. Aynı zamanda ekonomik bir ürün olması da bütçenizi fazla zorlamanıza neden olmayacaktır.