HAMSTER BAKIMI

blog yazısı ekle !

HAMSTER BAKIMI

Küçük olabilirler; fakat bu küçük canlıların büyük kişilikleri vardır. Hamster sahibi olmak nasıl olur biliyor musunuz?

Giriş

Hamsterlar Suriye'de öncelikle keşfedildi. Fakat birçok ülkede de farklı cinsten ve kendi yerine özgü cinsler bulunmaktadırlar. Şu an aldıkları isim tamamen alman kökenlidir. Ve anlamı buldukları yiyecekleri tüketmelerinden kaynaklıdır. Görünüşlerinden dolayı onları edinmek çok popüler olsa da, onları mutlu etmek ve sağlıklı yaşamalarını sağlamak için özel durumlar gerekir.
En yaygın olan hamster türü 6 inç büyüklüğündeki Suriye hamsterlarıdır. Ayrıca altın hamster olarak da bilinirler. Bu hamsterlar iki ile üç yıl arasında ömre sahiptirler. Diğer birçok hamster cinsi de iki yıla kadar yaşayabilmektedirler. Sizin için ilk bakışta aynı gelen bu küçük hayvanların ne kadar kendilerine özgü yaşama sahip olduklarını yaşayarak göreceksiniz.

Çocuklar için mükemmel bir evcil hayvan olarak gösterilse de, bu hayvanlar alacakaranlık hayvanlarıdır. Saatlerce kazma, tırmalama ve tekerlek sesi duymak istiyorsanız ya da bu sizi rahatsız etmeyecekse, eviniz için en uygun evcil hayvan olacaktır.

Hamsterlar ısırdıkları konusunda bir üne sahiptirler. Fakat gün boyunca tam da uyumaları gereken zamanda onlara dokunursanız, bu muameleden kurtulmanız mümkün değildir. Çünkü hamsterlar küçük çocuklar için uygun bir evcil hayvan değildir. Altı yaşından küçük çocuklar bu hayvanları eline almamalıdır. Altı yaşından büyükler de yetişkinlerin gözlemi altında olmalıdır.

Bahçeli Veterinerlik

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Azerbaycan cad. No: 40/2 Bahçelievler-Ankara

Eylül Pet Veteriner Kliniği

Eryaman

Eylül Pet Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner

Ankara Eryamanda bulunan Eylül Pet Veteriner Kliniği.

devamını oku...
Adres: 1.Etap Altay Mahallesi Kutlutaş Villalar 26.Sokak No:29 Eryaman-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl

100. Yıl

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl Veteriner

Pet 312 Veteriner Kliniği 2012 Haziran ayında Veteriner Hekim Ahmet BAYDIN, Veteriner Hekim Semih EFEDAYI ve Veteriner Hekim Yücel KANDİŞ tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz genç hekim kadrosunun sahip olduğu dinamizm ve gerekli teknolojik donanımla 7/24 hizmet vermektedir.

Gerekli tüm ekipmana ve bilgi donanımına sahip ekibimiz, hızla değişen ve gelişen Veteriner Tıp dünyasını yakından takip ederek yeni teknikleri ve teknik ekipmanları kliniğimize en iyi şekilde uyarlayarak pet dostlarımızın yaşam standartlarını en yüksek seviyeye ulaştırmak ve bu hizmeti ulaştırırken profesyonel olduğu kadar, sıcak kanlı, samimi olmayı amaç edinmiştir.
devamını oku...
Adres: 1522 sok. Merkez Sahil Sitesi C Blok No:6/52 Yüzüncüyıl-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent

Batıkent

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent Veteriner Kliniği

devamını oku...
Adres: Yeni batı mah. 2429 sok. C Blok No: 33-5/B Çakırlar Batıkent-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yavuz Selim Mah. 11. Cadde 7/4 - A Concept Eryaman - Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

VetVital Veteriner Kliniği

Birlik Mahallesi

devamını oku... Adres: 414.Cadde No:18/B Birlik Mahallesi-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

Pety Paw Veterinerlik Kliniği

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Işınlar Mahallesi İvedik Caddesi 170/A Yenimahalle-Ankara

Veterinary Center

Gölbaşı

Ankara GÖLBAŞI - Gölbaşı Veterinary Center Veteriner Kliniği - 7/24 Açık Klinikler, Pet Otel, Veteriner Klinikleri

Veteriner Hekim Ahmet YURTSEVEN

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Adem YÜCELdevamını oku...
Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Cad. 112 / B Gölbaşı - Ankara

Eylül Veteriner Kliniği

Mamak

Eylül Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah. Natoyolu cad. No: 453/A (Ego 3. bölge durağı karşısı) Mamak-Ankara


Barındırma

Kafes seçerken, hamsterlar için altın kurallar olduğunu aklınızda tutun. Suriye hamsterları özgürlüğü severler ve yalnız yaşamalıdırlar. Bir kafeste sadece bir Suriye hamsterı olmalıdır. Bu konuda herhangi bir istisna söz konusu olamaz. Cüce hamsterlar da sosyallerdir ve başka hamsterlarla yaşayabilirler. Dişi ve erkek hamsterları aynı kafese koymayın. Çünkü hızlı bir şekilde üremektedirler.

Suriye hamsterını telden kafeste tutun. Üstü de telden olsun. Kafesin içinde aşırı malzeme olmasından kaçının. Bu hem maliyetli olur hem de temizlemesi zor olur. Daha büyük kafesler için, evinizde yer varsa elbette bu daha iyi olacaktır.

Kafesi doğrudan gelecek ışıktan uzak bir yere koyun. Kafesin içine de uygun olan otları yerleştirin. Bu konuda veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Çünkü bazı malzemeler evcil hayvanınıza zarar verebilir.

Hamsterlar egzersiz yapmayı çok severler. Bu yüzden de kafesin içine tekerlek koymanız gerekecektir. Hamsterlar ayrıca saklanmayı ve saklanarak uyumayı çok severler. Bu yüzden de küçük bir kutu onların bu ihtiyacını gidermek için kullanılabilir. Silindir içinde emekleyebilirler. Bu silindir de tuvalet kâğıdınızın ya da havlunuzun içinde bulunan malzeme olabilir. Ya da evcil hayvan satılan yerlerden de temin edebilirsiniz. Ve sonunda evcil hayvanınızın konfora ne kadar düşkün olduğunu göreceksiniz. Kafesin içine düzenli olarak koyacağınız kâğıt havlu onların bu konforunu sağlarken, yuvalarında oldukları hissini verecektir. Böylece onu gözlemlerken ne kadar keyifli olduklarının farkına varacaksınız.
Beslenme

Evcil hayvanınızın yiyeceği yiyecekler tamamen satın alabileceğiniz uzaklıktadır.

Veterinerlerin tavsiye ettiğine göre de iki ya da üç günde taze yiyeceklerle beslenmeyi takviye etmelisiniz. Ayçiçeği tohumları, fındık (çok fazla olmamalı, çünkü yağ oranı fazladır), taze meyveler (elma gibi) ve ıspanak, marul, havuç gibi sebzeler denenmelidir. Bu meyvelerin ve sebzelerin mutlaka temiz olduğundan emin olun. Ayrıca evcil hayvanınıza asla fasulye, soğan, patates, çikolata, şeker ve sağlıksız yiyecekle beslemeyiniz.

Temiz ve taze suyu her zaman ulaşabilecekleri yere koyun. Her gün değiştireceğiniz silindirik bir kaba koyabilirsiniz.

Hamsterlar gerçekten de meraklı hayvanlardır. Bu yüzden de kafesini incelerken çıkabilecekleri herhangi bir yer olup olmadığını kontrol edin. Aksi takdirde, evinizin içindeki kabloların ya da yiyeceklerin kemirileceğini unutmayınız.

Genel Bakım

Ev işlerini ve temizliğini unutun. Her gün onun kafesinin etrafında bulunan yenilmemiş yiyeceklerle karşılaşacağınızı unutmayın. Ayrıca her hafta yatağını çıkarın ve değiştirin. Kafesin altındaki kısmı sıcak ve sabunlu suyla temizleyin, ovun.

Hamsterların dişi sürekli olarak uzamaktadır. Bu yüzden de hamsterlar çiğnemeye ihtiyaç duyarlar. Ona vereceğiniz herhangi bir çubuğun kimyasallardan uzak olduğundan emin olunuz. Köpek bisküvileri dişleri için uygun olacaktır.

Küçük evcil hayvanınıza alışmanız ve aynı zamanda onu kendinize alıştırmanız önem taşımaktadır. Hamsterınıza küçük ikramlar vererek başlayın ve eğer elinizden ikram yemeyi kabul etmeye başlarsa, onu kibarca ve güvenli bir şekilde tutabilirsiniz. Öncelikle kısa süreyle onu tutun ve daha sonra ona temas edeceğiniz süreyi kendiniz ayarlayın.

Hamsterınız vahşiliğini yitirmeye başlayıp size alıştığında, her gün kafesin dışında güvenli ve kapalı bir bölgede gözleminiz altında onu teftiş edebilirsiniz. Alandaki elektrik tellerini hamsterın etrafından uzak tutun ve kemirebileceği hiçbir şeyi ortada bırakmayın.

Veteriner Bakımı

Eğer evcil hayvanınızın hasta olduğunu düşünüyorsanız, bunu kesinlikle ertelemeyin. Hemen gerekli tedavi için ilaç takviyesi sağlayın. Yaygın olarak göreceğiniz belirtiler ise donuk gözlerle bakması, keçe gibi olan kürkü, kilo kaybı, titreme, akan burnu ve ishaldir. Ayrıca insanlara bulaştırmaları mümkün olan soğuk algınlığı da geçirebilirler.

Hamster Tedarik Listesi

- 10-gallonluk akvaryum (minimum) almalısınız. Ayrıca üstü tellerle kaplı olup, telli kafes olmalıdır. Ya da plastik kemirgen yeri oluşturulmalıdır. Aynı zamanda da bulunduğu ortamın daha konforlu olması için de ot koyabilir ya da tuvalet kâğıdı dahi serebilirsiniz.
- Küçük kutular veya çiçek saksısı koyabilirsiniz. Bu da uyuması için uygun ortam sağlar.
- Tekerlekle egzersiz yapmalıdır.
- dişleri için de silindir gerekecektir. (Tuvalet kâğıdının kalan kısmını kullanın)
- Beslenmesi için gereken yiyecek karışımı.
- Kafese monte edilebilecek su şişesi hamster için önem taşıyacaktır.
- Boyanmamış, herhangi bir işlemden etkilenmemiş tahta veya güvenli çiğneme oyuncağı evcil hayvanınızın iyi gelişmesine ve mutlu olmasına neden olacaktır.