Ankara Ağız Sağlığı

Ağız Sağlığı Ankara Veterinerleri

AĞIZ SAĞLIĞI

Evcil kedi ve köpeklerde ağız ve diş sağlığı problemleri, diğer pek çok problemlere nazaran az önem verilen ve ya gözden kaçan konulardan biridir. Oysaki ağız ve diş sağlığı insanlarda olduğu gibi kedi ve köpekler için de oldukça önemlidir. Sağlıksız bir ağız ve diş yapısı birçok hastalığı tetiklediği bilinmektedir(kalp, böbrek, vb.). Sağlıksız bir ağız kendini iştahsızlık, ateşlenme, hasta olan bölgenin kaşınması, tek taraflı yemek yeme, ağız ve çene hareketlerinde anormallik olarak sıralayabiliriz. Ankara veterinerlik hekimlikl...
devamı...

Veteriner Kliniği Ara

toplam 16 sonuç bulundu.
1 - 16 arası gösteriliyor.
Ağız Sağlığı Ankara Veterinerleri

AĞIZ SAĞLIĞI

Evcil kedi ve köpeklerde ağız ve diş sağlığı problemleri, diğer pek çok problemlere nazaran az önem verilen ve ya gözden kaçan konulardan biridir. Oysaki ağız ve diş sağlığı insanlarda olduğu gibi kedi ve köpekler için de oldukça önemlidir. Sağlıksız bir ağız ve diş yapısı birçok hastalığı tetiklediği bilinmektedir(kalp, böbrek, vb.). Sağlıksız bir ağız kendini iştahsızlık, ateşlenme, hasta olan bölgenin kaşınması, tek taraflı yemek yeme, ağız ve çene hareketlerinde anormallik olarak sıralayabiliriz. Ankara veterinerlik hekimliklerinde hemen hemen her ilden gelen hayvan sahiplerine özenle hizmet verilmektedir.

Kedi ve köpeklerde karşılaştığımız bazı ağız ve diş sağlığı sorunlarını şu şekilde sıralayabiliriz;
1- Diş taşı (tartar oluşumu): Dişler ile diş etlerinin arasına mineral ve besin artıklarının birikmesiyle ve ya metabolizmayı ilgilendiren hastalıklar sonucu meydana gelen rahatsızlıktır. Dişin yüzeyi sarı kahve renginde anormal bir renge bürünür.
2- Tartar: Kedi ve köpeklerde diş ve diş eti hastalıklarını başlatan en önemli sebeptir. Veteriner kliniklerde kavitron aleti ile ağrısız olarak diş taşı temizlemesi yapılmaktadır.
3- Diş Etindeki Yangı (Gingivitis): Diş etlerinin şişmesi ve kızarması ile kendini gösteren bir hastalıktır. Sebepleri ise sistemik hastalıklar, ağızdaki yabancı cisimle, dişlerin kırılması, çürükler ve diş taşı olup ağızda kötü bir kokuya sebep olan bir hastalıktır.
4- Diş Kökü İltihabı (Periodontitis): Diş taşlarının oluşması ile gingivit dediğimiz bir diş eti yangısı meydana gelir ve diş etinin geri çekilmesiyle diş kökü iltihabı meydana gelir.
5- Yavru Kedi Ve Köpeklerde Diş Değişimi Esnasında Meydana Gelen Bozukluklar: Yavru kedi ve köpeklerde 3 ile 7. Aylar arasında süt dişleri dökülür yerini kalıcı dişlere bırakır. Bu diş değişim esnasında bazen kalıcı dişler çıkarken süt dişleri dökülmez yerinde kalır ve çıkan kalıcı dişler sağlıksız ve şekilsiz olur. Bu tip dişler veteriner hekimliklerinde tedavi edilmesi gerekir.

Son yıllarda veterinerlik hizmetleri arttıkça daha bilinçli ve profesyonel veteriner hekimleri hizmet vermektedir. Gerek üniversiteler bünyesinde gerek ise özel veterinerler hizmet vermektedir. Hatta Ankara da bulunan belediyeler sahipsiz hayvanların barınması, korunması, beslenmesi ve sağlığı konusunda çalışmalar yürütmektedir.

Sağlıklı bir ağız ve diş yapısının sürekli korunabilmesi için veteriner hekimlerinin gözetiminde sağlıklı beslenmeyle mümkündür. Bunun yanı sıra sağlık bakım ürünlerinin kullanılmasıyla da daha sağlıklı bir hayat sürmelerini sağlamış oluruz. Ankara da bulunan veteriner hekimliklerinde hem tecrübeli hekimler hem de sağlık bakım ürünleri temin edilebilmektedir.