KEDİ VE KÖPEKLERİN KISIRLAŞTIRMA SONRASI BAKIMI - KISIRLAŞTIRMA

blog yazısı ekle !

KEDİ VE KÖPEKLERİN KISIRLAŞTIRMA SONRASI BAKIMI - KISIRLAŞTIRMA

Ankara Veteriner

Kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması olağan, doğru ve yaygın olmasına rağmen bu işlemin cerrahi bir operasyon olduğu unutulmamalı. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bu tür operasyonların ardından özenli bir bakım süreci gerekir. Ameliyatın ardından temiz, sıcak ve kuru bir alanda hayvanın istirahat etmesi gerekir.
Ameliyatın ve anestezinin ardından gelen iyileşme sürecinde hayvanın sağlık durumu ve belirtileri yakından izlenmeli ve aşağıdaki durumlardan biri meydana gelmesi durumunda veteriner kliniği ile derhal iletişime geçilmeli:

Kanama, aşırı halsizlik, depresyon, iştah kesilmesi, su içme isteğinde düşüş, titreme, vücut sıcaklığında olağan dışı düşüş ya da artış, düzensiz yürüyüş, solgun diş eti, nefes almada zorlanma, kusma ve ishal.

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

Pethekim Veteriner Kliniği

Bağlıca

Pethekim Veteriner Kliniği, Ankara 2019 yılında hizmet vermeye başlamış, Ankara ve Türkiye'nin diğer illerinden getirilen ekzotik hayvanlar, kediler, köpekler ve diğer evcil hayvanların tedavisi ve koruyucu hekimlik hizmetlerini sunmaktadır.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği, Bağlıca, Çayyolu, Ümitköy, Yaşamkent, Yapracık, Etimesgut, Sincan, Elvankent, Eryaman, Batıkent, Kızılay, Dikmen, Yenimahalle, Alaçaatlı, Bilkent, Beysukent, Balgat, Çankaya, Keçiören bölgelerine 7/24 Veteriner Ambulans hizmeti vermektedir.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği, Muayene, teshis, laboratuvar tahlilleri, Ultrasonik muayene, Rontgen vb. teknolojik cihazlarla hizmet vermektedir.

ANKARA VETERİNER HEKİMLERİ GÖZÜNDEN EVCİL HAYVANLARIN
İNSANLAR ÜZERİNDEKİ POZİTİF ETKİLERİ

Evcil hayvanlar evimizin neşesi hayatımızın gerçek bir parçasıdır. Duygusal bağlarıyla bize destek sağlayan ve doğal hayatın tadını yaşatan dostlarımız. Çocuklarımızın motivasyon ve kişisel gelişimlerinde mutlak pozitif etkiler oluşturan, güçlü ve sağlıklı bireylerin yetişmesine yardım eden evcil dostlarımız. İlim ve bilim insanlarının dikkat çektiği, psikologların reçetelerine yerleşmiş, kızım, oğlum, kardeşim, arkadaşım, yoldaşım dediğimiz can dostlarımız evcil hayvanlarımız. Hayatımızdaki birçok pozitif etkiyle yanımızdan ayrılmayan dostlarımız.

-Olumsuzlukları olumlu düşünmemizi sağlayan;evcil dostlarımız onlarla geçirdiğimiz vakitlerde bize olumlu düşünme enerjisi vermektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar bu durumu doğrulamaktadır.

-Evcil hayvanlarınızın allerji olgularına etkisi; yapılan çalışmalar belirli bir süre evcil hayvan besleyen insanların hayvansal proteinler ve diğer hayvansal alerjenlere karşı bağışıklık kazandığını ortaya koymaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde evde mevcut alerjik reaksiyon yatkınlığı olan birey yoksa evcil hayvan beslenmesinin alerjik bağışıklığı pozitif etkilediği ortaya konmuştur.

Evcil hayvanlarımız bireylerin sosyalleşmesini sağlar; Evcil hayvan sahiplerinin diğer insanlara göre daha konuşkan, daha güler yüzlü ve daha fazla sosyal sorumluluklara duyarlı oldukları görülmektedir. Bireyler evcil dostları sayesinde daha sosyal ve daha şefkatli bir sosyal duruma sahip olurlar.

Evcil hayvan sahiplerinin bağışıklık sistemleri ve sağlık durumları daha yüksektir;

Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda kan basıncının düzenlenmesinde kolestorol seviyesinin düşürülmesinde, anksiyetik bozukluklardan kurtulmada, opezite ve kalp ve damar hastalıklarının azalmasında etli olduğu tespit edilmiştir. Evcil hayvanlar Sağlığımız için etkili bir dosttur.

Evcil Hayvanlarımız kişisel gelişimimizi etkileyen dostlarımız; Journal of Personality and Social Psychology isimli bir dergi çalışmasında evcil hayvan sahiplerinin daha özgüvenli olduğu yazılır. Kişisel gelişimlere pozitif etki ettikleri olduğu kesindir.

Evcil Hayvanlarımız bireylerin hayatının düzenli olmasına sebep olur; evcil hayvanın yemek saatlerini düzenlemek, gezdirme saatleri ile spor yapmak, veteriner hekim ziyaretleri planlamak, mama takibi ve araştırması yapmak vb aktiviteler düzenli olmamıza yardımcı olan planlamalardır. Bireylerin evcil hayvanlar beslemesi ve onlarla arkadaşlık etmesi büyük ölçüde stresi azalttığı görülmektedir.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği/ 05558881043

devamını oku...
Adres: Bağlıca Mahallesi 1231 Sokak No:3/C Bağlıca-Ankara

Bulut Veteriner Kliniği

İncek

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3341. Sokak No:1 D:8C İncek-Ankara

Anka Çayyolu Veteriner Kliniği

Çayyolu

İlk ve orta öğretimini Kahramanmaraş'ta bitiren hekimimiz Sefa ARSLANHAN 2007 yılında İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesine giriş hakkı kazanmıştır.

2012 yılında mezun olup altı yıl boyunca İstanbul Avrupa yakasındaki hayvan hastaneleri, poliklinikleri ve kliniklerinde çalışmıştır.

2018 yılında yılında Kahramanmaraş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehebilitasyon ve Tedavi Merkezinde çalışmış olup edindiği tecrubeyi Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde Dulkadiroğlu Veteriner Kliniği'inde minik dostlarımız ve hasta yakınları ile 7/24 paylaşmayı hedeflenmiştir.

Ancak; 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen asrın felâketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Ankara'ya yerleşmiş ve Ankara Çankaya ilçesinde Çayyolu mevki Alacaatlı mahallesinde Anka Çayyolu Veteriner Kliniği hizmete açmıştır.

Öğrenimlerine ek olarak güncel yayınları ve kongreleri de takip ederek mesleki gelişimine devam etmektedir.
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3317 Sokak No:2/5 - EA ( Bulvar Üzerinde ) Çayyolu-Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

VetVital Veteriner Kliniği

Birlik Mahallesi

devamını oku... Adres: 414.Cadde No:18/B Birlik Mahallesi-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara


Aşılama

Kedi veya köpek aşılandıktan itibaren sağlık durumu yakından takip edilmeli, aşılandığı bölge sık sık kontrol edilmeli (omuz, bacak vs), aşağıdaki belirtilerden biri gözlenmesi durumunda derhal veteriner kliniği ile iletişime geçilmeli:

Yüzde şişkinlik, kurdeşen, topallama, salya artışı, kaşıntı ve aşı bölgesinde meydana gelecek acı ve şişme.

Beslenme

Ameliyat sonrası eve geldikten iki saat sonra, normal bir öğünün yarısı kadar bir yiyecek hayvana verilmeli ve beslenmesi sağlanmalı. Hayvan 16 haftalıktan küçükse eve gelir gelmez normal yiyeceğinin yarısı kadar bir gıda ile beslenmeli. Eğer hayvan yemek yemek istemezse şurupla beslenmesi sağlanmalı. Genelde ameliyattan çıkan hayvanlar eve geldikleri gün iştahsızlık yaşalar ve yemek yemezler. Bu durum hayvan sahipleri tarafından göz önünde bulundurulmalı ve endişe edilmemeli. Böyle bir durumda hayvanın etrafından yemek kaldırılmalı ve önüne yalnızca bir miktar su konulmalı. Operasyondan ertesi gün ise her zamanki beslenme düzenine uygun şekilde hayvanın beslenmesi sağlanmalı. Beslenmeyi ertesi gün de reddetmesi veya ishal başlangıcı durumunda ise veteriner kliniği ile irtibata geçilmeli.

Ağrı Kesiciler

Hayvanlara kısırlaştırma ameliyatı esnasında vücutta uzun süre etkisini gösteren ağrı kesici ilaçlar da verilir. Dolayısıyla eve geldikten sonra hayvanınızın acı çektiğini düşünür ve bu acıyı dindirmek için insanlar için üretilmiş ağrı kesici ilaçları hayvanınıza verirseniz, hayati bir hata yapmış olursunuz. Ağrı kesici ilaçlar yalnızca veterinerlerin uygun görmesi durumunda ve önerdikleri uygun ilaçlar seçilerek verilmeli.

Ameliyat Bölgesi

Hayvanlarda ameliyat sonrası operasyon yapılan bölgenin dış tarafına dikiş atılmaz. Bütün dikişler deri altında bulunur. Bu dikişler de zamanla eriyerek kaybolur. Dolayısıyla kliniğe giderek dikişlerin aldırılmasına gerek yoktur.

Erkek kedilere uygulanan cerrahi işlem oldukça küçük bir alandadır ve dikiş atılarak veya tıbbi kullanıma uygun yapıştırıcılar ile kapatılmasına gerek yoktur. Testis bölgesinde meydana gelen bir iki açık bölge ise olağandır ve dikiş atılması gerekmez.

Hayvan sorun çıkarmadığı takdirde, ameliyat bölgesinin her gün tedbir amaçlı kontrol edilmesi önerilir. Eğer bu bölge çok kırmızı ise, sarı veya yeşil akıntılar oluyorsa, kötü bir koku varsa, dokunulmayacak kadar sıcaksa veya büyüyen bir yumru varsa mutlaka veteriner kliniği ile iletişime geçilmeli. Veterinerin önermediği hiçbir ilaç, krem vs. bu bölgeye uygulanmamalı.

Dövme

Ameliyat olan hayvanlara Amerika ve Avrupa'da küpe yerine genellikle kulak içine dövme yapılıyor. Bu yöntem ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlık göstermeye başladı. Küpe yerine dövme yapılaması hayvanın sağlığı açısından çok daha iyi bir yöntem. Çünkü küpenin yırtılması veya kopması durumunda hayvanın enfeksiyon kapması ihtimali artabiliyor. Dövme işleminde genelde bir risk bulunmamasına rağmen steril malzemeler kullanılmadığı durumlarda enfeksiyon durumları görülebiliyor. Dolayısıyla tedbir amaçlı hayvanın dövme yapılan bölgesinin gözlenmesi; herhangi bir kızarıklık, şişme ve iltihap durumunda veteriner kliniği ile bağlantıya geçilmesi gerekir.

Ameliyat bölgesinin yalanması

Hayvanın ameliyat bölgesini yalaması kendisine dayanılmaz bir acı yaşatmasına ve enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Bu bölgeyi yalamasını önlemek için ise boyunluk kullanılabilir. Ameliyattan sonra 7 ila 10 gün boyunca boyunluk kullanılması hayvanın daha iyi bir iyileşme süreci geçirmesi için faydalı olacaktır.

Diğer hayvanlar ile temas

Hadım edilmiş bir erkek hayvan, bu işlemin üzerinden geçen 30 gün boyunca kısırlaştırılmamış bir dişi hayvan ile çiftleşebilir ve gebe kalmasını sağlayabilir. Kısırlaştırılmış bir dişi hayvanın da hadım edilmemiş erkek hayvanlardan uzak tutulması gerekir. Erkek hayvan dişi ile çiftleşmek isteyebilir. Ayrıca, klinikten ayrılan hayvanlar başka hayvanların ortamdaki kokusuna maruz kalabilir ve klinikten ayrıldıktan sonra bu koku farklılığı nedeniyle diğer hayvanlar ile kavga edebilir. Dolayısıyla operasyondan sonra hayvanlar için diğer hayvanlar ile temas haline olmayacakları alanlar yaratılması gerekir.

Oyun isteği

Evcil hayvanlarımız, özellikle köpekler sıklıkla ilgi görmek, sahipleri ile oyun oynamak ister. Ancak, cerrahi operasyonun ardından ne yazık ki oyun oynamalarını, zıplamalarını engellemek gerekiyor. Aksi halde ameliyat bölgelerinde şişme meydana gelebilir, bu da sağlıklarını tehlikeye atacaktır. Ameliyatın ardından en az bir hafta daha az hareket etmeleri sağlanmalı ve oyun oynamaları önlenmeli. Hayvanların hareketli olmalarını engellemek için:

  • Gözetme imkanının olmadığı durumlarda, büyüklüğü fazla hareket etmesini önleyecek ölçekte kasa, kulübe veya küçük bir odaya yerleştirilmeli. Ancak, hayvanın ayağa kalkmasını ve etrafında dönmesini önleyecek kadar küçük alanlara asla konulmamalı.

  • Hayvanın boyutları ve ağırlığı uygun ise merdiven çıkmasına izin verilmemeli ve sahibi tarafından taşınmalı.

  • Tuvaletini yapacağı zaman hayvana tasma takılarak onunla birlikte gitmek de yaralanmasını, enfeksiyon kapmasını önlemede etkili olacaktır. Ancak hayvanı uzun süre yürütmemek ve diğer hayvanlarla dalaşmasını, insanların onunla oynamasını önlemek gerekir.

Tuvalet Alışkanlığı

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken bir başka husus da hayvanın tuvalet alışkanlığıdır. Eğer hayvan düzenli olarak idrarını yapmıyor veya dışkılamıyorsa veteriner kliniği ile iletişime geçilmelidir. Aynı zamanda hayvanın idrarında kan olup olmadığına da dikkat etmek gerekir. Ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde küçük bir miktar kanın görülmesi dişi hayvanlarda olağan olarak değerlendirilir ve endişe etmeye gerek yoktur. Ancak bu durumun devam etmesi veteriner kontrolünü gerektirir.

Temizlik

Ameliyat sonrası hayvanın yıkanması için en az 10 gün beklenilmesi gerekir. Aksi halde hayvanın ameliyat bölgesinin açılması gibi tehlikeli durumlar yaşanabilir.

Erkek kediler için kedi kumu

Kumdaki toz kedinin ameliyatlı bölgesine girebilir ve hayvanın enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Böyle bir tehlikeyi önlemek için küçük parçalara ayrılmş kağıtlar veya pişmemiş pirinçler bir süreliğine kedi kumu yerine kullanılabilir.

Kediler için yuva yeri

Kedilerin iyileşme sürecinde kendilerini güvende ve rahat hissetmeleri oldukça önemlidir. Bunu hissettirebilmek için kediyi banyo, çamaşır odası ve mutfak gibi sürekli kullanılmayan sessiz bir alana yerleştirmek ve ışığını kapalı tutmak gerekir. Sürekli olarak taze gıdalar ve yeterli su vermek, yuvasını temiz tutmak da büyük önem taşıyor.