KEDİ VE KÖPEKLERİN KISIRLAŞTIRMA SONRASI BAKIMI - KISIRLAŞTIRMA

blog yazısı ekle !

KEDİ VE KÖPEKLERİN KISIRLAŞTIRMA SONRASI BAKIMI - KISIRLAŞTIRMA

Kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması olağan, doğru ve yaygın olmasına rağmen bu işlemin cerrahi bir operasyon olduğu unutulmamalı. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bu tür operasyonların ardından özenli bir bakım süreci gerekir. Ameliyatın ardından temiz, sıcak ve kuru bir alanda hayvanın istirahat etmesi gerekir.
Ameliyatın ve anestezinin ardından gelen iyileşme sürecinde hayvanın sağlık durumu ve belirtileri yakından izlenmeli ve aşağıdaki durumlardan biri meydana gelmesi durumunda veteriner kliniği ile derhal iletişime geçilmeli:

Kanama, aşırı halsizlik, depresyon, iştah kesilmesi, su içme isteğinde düşüş, titreme, vücut sıcaklığında olağan dışı düşüş ya da artış, düzensiz yürüyüş, solgun diş eti, nefes almada zorlanma, kusma ve ishal.

Yeni Başkent Veteriner Kliniği

Etlik

Yeni Başkent Veteriner Kliniği - Etlik Veteriner

Misyon

Daima kaliteli ve uygun hizmetin herkese ulaşır hale getirilmesinin sağlanması ana amacımız olup, hayvan sağlığı refahı ve koruyucu hekimlik çalışmalarının uygulanması amacındayız...

Açıklama

Kliniğimiz 1998 yılından itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Ankara'nın en eski ve en deneyimli Türkiye çapında ilaç sektörünün ilk sıralamasında yer alan ve pet klinik alanında 2005 ten itibaren iyi yerlere gelerek ilerleyişini sürdürmektedir. Kliniğimiz sizlerin talepleri doğrultusunda her geçen gün bünyesine yeni gelişmeler eklemektedir. Kaliteli ve iyi hizmeti istiyorsanız sizleri de kliniğimize bekleriz. Uzman cerrahımız ve deneyimli kadromuz ile her zaman hizmetinizdeyiz. Çalışma saatlerimiz hafta içi ve cumartesi günleri sekiz buçuk ve yedi, pazar günleri on iki ve beş arasındadır. Ancak acil durumlarda durumunda size her saat her an hizmet vermeye hazırız.
devamını oku...
Adres: Etlik cad. 14/A Yeni Ziraat Mah. Dışkapı-Altındağ-Etlik-Ankara

Veterinary Center

Gölbaşı

Ankara GÖLBAŞI - Gölbaşı Veterinary Center Veteriner Kliniği - 7/24 Açık Klinikler, Pet Otel, Veteriner Klinikleri

Veteriner Hekim Ahmet YURTSEVEN

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Adem YÜCELdevamını oku...
Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Cad. 112 / B Gölbaşı - Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

Eylül Pet Veteriner Kliniği

Eryaman

Eylül Pet Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner

Ankara Eryamanda bulunan Eylül Pet Veteriner Kliniği.

devamını oku...
Adres: 1.Etap Altay Mahallesi Kutlutaş Villalar 26.Sokak No:29 Eryaman-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yavuz Selim Mah. 11. Cadde 7/4 - A Concept Eryaman - Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

Eylül Veteriner Kliniği

Mamak

Eylül Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah. Natoyolu cad. No: 453/A (Ego 3. bölge durağı karşısı) Mamak-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl

100. Yıl

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl Veteriner

Pet 312 Veteriner Kliniği 2012 Haziran ayında Veteriner Hekim Ahmet BAYDIN, Veteriner Hekim Semih EFEDAYI ve Veteriner Hekim Yücel KANDİŞ tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz genç hekim kadrosunun sahip olduğu dinamizm ve gerekli teknolojik donanımla 7/24 hizmet vermektedir.

Gerekli tüm ekipmana ve bilgi donanımına sahip ekibimiz, hızla değişen ve gelişen Veteriner Tıp dünyasını yakından takip ederek yeni teknikleri ve teknik ekipmanları kliniğimize en iyi şekilde uyarlayarak pet dostlarımızın yaşam standartlarını en yüksek seviyeye ulaştırmak ve bu hizmeti ulaştırırken profesyonel olduğu kadar, sıcak kanlı, samimi olmayı amaç edinmiştir.
devamını oku...
Adres: 1522 sok. Merkez Sahil Sitesi C Blok No:6/52 Yüzüncüyıl-Ankara

Pety Paw Veterinerlik Kliniği

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Işınlar Mahallesi İvedik Caddesi 170/A Yenimahalle-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

Bahçeli Veterinerlik

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Azerbaycan cad. No: 40/2 Bahçelievler-Ankara

VetVital Veteriner Kliniği

Birlik Mahallesi

devamını oku... Adres: 414.Cadde No:18/B Birlik Mahallesi-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent

Batıkent

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent Veteriner Kliniği

devamını oku...
Adres: Yeni batı mah. 2429 sok. C Blok No: 33-5/B Çakırlar Batıkent-Ankara

Etlik Veteriner Kliniği

Etlik

devamını oku... Adres: Gen. Dr. Tevfik Sağlam cad. Köşk Apt. No: 70/8 Etlik-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara


Aşılama

Kedi veya köpek aşılandıktan itibaren sağlık durumu yakından takip edilmeli, aşılandığı bölge sık sık kontrol edilmeli (omuz, bacak vs), aşağıdaki belirtilerden biri gözlenmesi durumunda derhal veteriner kliniği ile iletişime geçilmeli:

Yüzde şişkinlik, kurdeşen, topallama, salya artışı, kaşıntı ve aşı bölgesinde meydana gelecek acı ve şişme.

Beslenme

Ameliyat sonrası eve geldikten iki saat sonra, normal bir öğünün yarısı kadar bir yiyecek hayvana verilmeli ve beslenmesi sağlanmalı. Hayvan 16 haftalıktan küçükse eve gelir gelmez normal yiyeceğinin yarısı kadar bir gıda ile beslenmeli. Eğer hayvan yemek yemek istemezse şurupla beslenmesi sağlanmalı. Genelde ameliyattan çıkan hayvanlar eve geldikleri gün iştahsızlık yaşalar ve yemek yemezler. Bu durum hayvan sahipleri tarafından göz önünde bulundurulmalı ve endişe edilmemeli. Böyle bir durumda hayvanın etrafından yemek kaldırılmalı ve önüne yalnızca bir miktar su konulmalı. Operasyondan ertesi gün ise her zamanki beslenme düzenine uygun şekilde hayvanın beslenmesi sağlanmalı. Beslenmeyi ertesi gün de reddetmesi veya ishal başlangıcı durumunda ise veteriner kliniği ile irtibata geçilmeli.

Ağrı Kesiciler

Hayvanlara kısırlaştırma ameliyatı esnasında vücutta uzun süre etkisini gösteren ağrı kesici ilaçlar da verilir. Dolayısıyla eve geldikten sonra hayvanınızın acı çektiğini düşünür ve bu acıyı dindirmek için insanlar için üretilmiş ağrı kesici ilaçları hayvanınıza verirseniz, hayati bir hata yapmış olursunuz. Ağrı kesici ilaçlar yalnızca veterinerlerin uygun görmesi durumunda ve önerdikleri uygun ilaçlar seçilerek verilmeli.

Ameliyat Bölgesi

Hayvanlarda ameliyat sonrası operasyon yapılan bölgenin dış tarafına dikiş atılmaz. Bütün dikişler deri altında bulunur. Bu dikişler de zamanla eriyerek kaybolur. Dolayısıyla kliniğe giderek dikişlerin aldırılmasına gerek yoktur.

Erkek kedilere uygulanan cerrahi işlem oldukça küçük bir alandadır ve dikiş atılarak veya tıbbi kullanıma uygun yapıştırıcılar ile kapatılmasına gerek yoktur. Testis bölgesinde meydana gelen bir iki açık bölge ise olağandır ve dikiş atılması gerekmez.

Hayvan sorun çıkarmadığı takdirde, ameliyat bölgesinin her gün tedbir amaçlı kontrol edilmesi önerilir. Eğer bu bölge çok kırmızı ise, sarı veya yeşil akıntılar oluyorsa, kötü bir koku varsa, dokunulmayacak kadar sıcaksa veya büyüyen bir yumru varsa mutlaka veteriner kliniği ile iletişime geçilmeli. Veterinerin önermediği hiçbir ilaç, krem vs. bu bölgeye uygulanmamalı.

Dövme

Ameliyat olan hayvanlara Amerika ve Avrupa'da küpe yerine genellikle kulak içine dövme yapılıyor. Bu yöntem ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlık göstermeye başladı. Küpe yerine dövme yapılaması hayvanın sağlığı açısından çok daha iyi bir yöntem. Çünkü küpenin yırtılması veya kopması durumunda hayvanın enfeksiyon kapması ihtimali artabiliyor. Dövme işleminde genelde bir risk bulunmamasına rağmen steril malzemeler kullanılmadığı durumlarda enfeksiyon durumları görülebiliyor. Dolayısıyla tedbir amaçlı hayvanın dövme yapılan bölgesinin gözlenmesi; herhangi bir kızarıklık, şişme ve iltihap durumunda veteriner kliniği ile bağlantıya geçilmesi gerekir.

Ameliyat bölgesinin yalanması

Hayvanın ameliyat bölgesini yalaması kendisine dayanılmaz bir acı yaşatmasına ve enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Bu bölgeyi yalamasını önlemek için ise boyunluk kullanılabilir. Ameliyattan sonra 7 ila 10 gün boyunca boyunluk kullanılması hayvanın daha iyi bir iyileşme süreci geçirmesi için faydalı olacaktır.

Diğer hayvanlar ile temas

Hadım edilmiş bir erkek hayvan, bu işlemin üzerinden geçen 30 gün boyunca kısırlaştırılmamış bir dişi hayvan ile çiftleşebilir ve gebe kalmasını sağlayabilir. Kısırlaştırılmış bir dişi hayvanın da hadım edilmemiş erkek hayvanlardan uzak tutulması gerekir. Erkek hayvan dişi ile çiftleşmek isteyebilir. Ayrıca, klinikten ayrılan hayvanlar başka hayvanların ortamdaki kokusuna maruz kalabilir ve klinikten ayrıldıktan sonra bu koku farklılığı nedeniyle diğer hayvanlar ile kavga edebilir. Dolayısıyla operasyondan sonra hayvanlar için diğer hayvanlar ile temas haline olmayacakları alanlar yaratılması gerekir.

Oyun isteği

Evcil hayvanlarımız, özellikle köpekler sıklıkla ilgi görmek, sahipleri ile oyun oynamak ister. Ancak, cerrahi operasyonun ardından ne yazık ki oyun oynamalarını, zıplamalarını engellemek gerekiyor. Aksi halde ameliyat bölgelerinde şişme meydana gelebilir, bu da sağlıklarını tehlikeye atacaktır. Ameliyatın ardından en az bir hafta daha az hareket etmeleri sağlanmalı ve oyun oynamaları önlenmeli. Hayvanların hareketli olmalarını engellemek için:

  • Gözetme imkanının olmadığı durumlarda, büyüklüğü fazla hareket etmesini önleyecek ölçekte kasa, kulübe veya küçük bir odaya yerleştirilmeli. Ancak, hayvanın ayağa kalkmasını ve etrafında dönmesini önleyecek kadar küçük alanlara asla konulmamalı.

  • Hayvanın boyutları ve ağırlığı uygun ise merdiven çıkmasına izin verilmemeli ve sahibi tarafından taşınmalı.

  • Tuvaletini yapacağı zaman hayvana tasma takılarak onunla birlikte gitmek de yaralanmasını, enfeksiyon kapmasını önlemede etkili olacaktır. Ancak hayvanı uzun süre yürütmemek ve diğer hayvanlarla dalaşmasını, insanların onunla oynamasını önlemek gerekir.

Tuvalet Alışkanlığı

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken bir başka husus da hayvanın tuvalet alışkanlığıdır. Eğer hayvan düzenli olarak idrarını yapmıyor veya dışkılamıyorsa veteriner kliniği ile iletişime geçilmelidir. Aynı zamanda hayvanın idrarında kan olup olmadığına da dikkat etmek gerekir. Ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde küçük bir miktar kanın görülmesi dişi hayvanlarda olağan olarak değerlendirilir ve endişe etmeye gerek yoktur. Ancak bu durumun devam etmesi veteriner kontrolünü gerektirir.

Temizlik

Ameliyat sonrası hayvanın yıkanması için en az 10 gün beklenilmesi gerekir. Aksi halde hayvanın ameliyat bölgesinin açılması gibi tehlikeli durumlar yaşanabilir.

Erkek kediler için kedi kumu

Kumdaki toz kedinin ameliyatlı bölgesine girebilir ve hayvanın enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Böyle bir tehlikeyi önlemek için küçük parçalara ayrılmş kağıtlar veya pişmemiş pirinçler bir süreliğine kedi kumu yerine kullanılabilir.

Kediler için yuva yeri

Kedilerin iyileşme sürecinde kendilerini güvende ve rahat hissetmeleri oldukça önemlidir. Bunu hissettirebilmek için kediyi banyo, çamaşır odası ve mutfak gibi sürekli kullanılmayan sessiz bir alana yerleştirmek ve ışığını kapalı tutmak gerekir. Sürekli olarak taze gıdalar ve yeterli su vermek, yuvasını temiz tutmak da büyük önem taşıyor.