Ankara Davranış Bozuklukları Tedavisi

Davranış Bozuklukları Tedavisi Ankara Veterinerleri

HAYVANLARDA DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI TEDAVİSİ

Evcil hayvanlarda da biz insanlar gibi bazı davranış bozuklukları olabilir. Bunların teşhisi ve tedavisi oldukça önemlidir. Bu tür davranışların psikolojik mi yoksa fiziksel rahatsızlıklardan kaynaklanan bir durum mu olduğunun tespit edilmesi ve bu tespite göre veteriner hekiminizin tedavi programına uyulması evcil hayvanınız için çok doğru olacaktır. İnsanlar ile hayvanların davranış bozuklukluları birbirine çok benzerlik göstermektedir. Bu davranış bozukluklarının birçoğu ...
devamı...

Veteriner Kliniği Ara

Arama Sonuçları

Gold Davranış Bozuklukları Tedavisi

toplam 11 sonuç bulundu.
1 - 11 arası gösteriliyor.
Davranış Bozuklukları Tedavisi Ankara Veterinerleri

HAYVANLARDA DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI TEDAVİSİ

Evcil hayvanlarda da biz insanlar gibi bazı davranış bozuklukları olabilir. Bunların teşhisi ve tedavisi oldukça önemlidir. Bu tür davranışların psikolojik mi yoksa fiziksel rahatsızlıklardan kaynaklanan bir durum mu olduğunun tespit edilmesi ve bu tespite göre veteriner hekiminizin tedavi programına uyulması evcil hayvanınız için çok doğru olacaktır. İnsanlar ile hayvanların davranış bozuklukluları birbirine çok benzerlik göstermektedir. Bu davranış bozukluklarının birçoğu aynı ya da benzer sebeplerden kaynaklandığı belirlenmiş olup buna göre veteriner hekimlerine özel eğitimler verilerek daha sağlıklı bir hayvan popülasyonunun oluşturulması hedeflenmektedir. Bu durum çerçevesinde bu tür davranış bozukluklarının sebeplerini; yoğun stres, bilinçaltında yoğunlaşan ve ya tekrarlanan kaygılar ve korkuların duygusal davranışalara dönüşmüş halidir.

Takıntı, saplantı gibi davranış bozuklukları ve kendine zarar verme gibi durumlar evcil hayvanlarda karşılaşılan durumlardan biridir. Ankara veterinerlik hizmetleri içerisinde uzman veteriner hekimleri bu konuda evcil hayvan sahiplerine gerekli bilgilendirmeler yaparak uygulanması gereken gerek tıbbi gerekse psikolojik tedavileri en son teknolojik aletlerle dostlarımızın sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamaktadır. Hayvanların sürekli kuyruklarını ısırmaya çalışmaları, saldırgan davranmaları, vücutlarında çıkan bir yarayı sürekli yalamaları en sık rastlanan durumlardır. Bu tür davranış bozukluklarını saldırganlık, stres, sevdiklerinden ve ya terk edilme gibi nedenlerle ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Hayvanların normalde yapmadığı davranışları yapmaya başlamaları, köpeklerin uluması, kedilerin hırçın ve saldırgan davranmaları gibi davranışlar ne kadar bizleri tedirgin etse de bunlara sebep olan durum aslında çok farklı kaynaklı olabilir. Bu tür davranışlar hayvanın yerinin değiştirilmesi, kullanılan mamadan farklı bir mamaya geçilmesi, sevdiği oyuncağın verilmemesi ya da kötü davranışlara maruz kalmalarından kaynaklanabilir. Bunların yanı sıra hayvanın metabolizmasından kaynaklanan bazı durumlarda olabilir. Bunların tespiti için veteriner hekiminizle görüşüp hayvanınız için en uygun tedavi programını ayarlamasını sağlamaktır.

Köpek ve kedilerde gözlenen en sık davranış bozukluklarından biri de yeme bozukluklarıdır. Hayvanların belirli saatlerde yemeleri gereken mamalarını evdeki yemek saatinde artan yemeklerden verilerek bu alışkanlığın bozulmasıyla başlamaktadır. Daha sonraki günler de hayvanlar yemek saatlerinde o masa etrafında dolaşarak yemek istemektedirler. Verilmemesi durumunda da tuhaf sesler çıkararak tepkilerini belirtirler. Bu gibi durumlar psikolojinin bozulmasına zemin hazırlamaktadır.