Ankara Endoskopi

Endoskopi Ankara Veterinerleri

ENDOSKOPİ

Endoskopi insanlarda erken tanı için kullanılan bir cihazdır. Bu cihaz ile mide, onikiparmak bağırsağı ya da yemek borusunda incelemeler yapılmasına ve dokudan bir parça numune alınarak biyopsisi yapılmaktadır. Peki, insanlar için kullanılan bu kadar teknoloji harikası alet varken bunlar niçin hayvan dostlarımız içinde kullanılmasın ki? Bu tür cihazlar Ankara veterinerlik kliniklerine getirilen hayvanlar için kullanılmaktadır. Veteriner hekimleri için yeni olan bu yöntem veterinerlik hizmetleri bünyesinde hayvan tedavisinde...
devamı...

Veteriner Kliniği Ara

toplam 9 sonuç bulundu.
1 - 9 arası gösteriliyor.
Endoskopi Ankara Veterinerleri

ENDOSKOPİ

Endoskopi insanlarda erken tanı için kullanılan bir cihazdır. Bu cihaz ile mide, onikiparmak bağırsağı ya da yemek borusunda incelemeler yapılmasına ve dokudan bir parça numune alınarak biyopsisi yapılmaktadır. Peki, insanlar için kullanılan bu kadar teknoloji harikası alet varken bunlar niçin hayvan dostlarımız içinde kullanılmasın ki? Bu tür cihazlar Ankara veterinerlik kliniklerine getirilen hayvanlar için kullanılmaktadır. Veteriner hekimleri için yeni olan bu yöntem veterinerlik hizmetleri bünyesinde hayvan tedavisinde kullanılmaktadır. Erken teşhis için en kolay ve kesin olan endoskopi, incelenen bir bölgeden doku örnekleri alınarak testlerin yapılmasına imkân sağladığı gibi eğer kanser tespit edilirse ameliyat işlemi gerektirmeden kanserli bölgenin alınmasına imkân sağlamaktadır.

İnsan sağlığı için kullanılan birçok cihazın artık günümüzde hayvan sağlığı içinde kullanılması hayvan severleri ve hayvan sahiplerini çok mutlu etmekle kalmayıp sevimli dostlarımızın hayat kalitesini ve konforunu da artırmıştır. Devletimizin de Tarım İl Müdürlüğüyle ve veterinerliklere verilen desteklerle özellikle Ankara başta olmak üzere birçok ilimizde hayvan hastalıklarıyla mücadeleye devam etmektedir. Endoskopi tedavisinin iki türü vardır.

1- Fiber Endoskopi: fiber endoskopi fiber kablolarının bir demet haline getirilerek ışığın ve görüntünün iletilmesiyle olur. Fiber endoskopide fiber kablolardan ışık ve görüntü geçerek merceklerde odaklanır. Bu sayede noktasal bölge daha da büyütülmüş ve bizim gözle görebilmemize imkân sağlar. Bu yöntem en yeni yöntem olmakla beraber en kullanışlı yöntemdir.

2- Video Endoskopi: video endoskopi uzun yıllar insanların tedavisi amacıyla kullanılmış genel bir yöntemdir. Burada bir fiber endoskopun ucuna video kamera bağlanarak görüntünün ekranda izlenmesine olanak sağlamaktadır.

Aslında mantıken pekte bir fark olmasa da iki yöntem arasında video endoskopi uzun yıllar boyunca kullanılmış güvenli bir yöntemdir. Hayvanların tedavisinde de endoskopi cerrahi amaçlı kullanılmaktadır. Ankara veterinerlik hizmetleri bünyesinde uygulanan bu yöntem ameliyatlara gerek duyulmadan kısa sürede tedavi imkânı vermektedir. Her hangi bir ameliyat tarzı işlem uygulanmadığı için hem hayvanın iyileşme süreci normal yöntemlere göre çok daha hızlıdır, hem de kanserli hücrelerin çok erken tespiti sayesinde kanser vücuda yayılmadan temizlendiği için hayvanın bünyesi daha kendini çok daha çabuk toparlar. Hayvanın psikolojisi bile ameliyattan kötü etkilenirken kanser tedavisi gören bir hayvan için çok zor durum olmasına rağmen, endoskopi sayesinde hayvanın psikolojisi de çok daha düzgün kalmaktadır.