Ankara Gaz Anestezisi

Gaz Anestezisi Ankara Veterinerleri

GAZ ANESTEZİ

Anestezi çok büyük önem arz eden bir konudur. Bu yüzden de üzerinde büyük önem verilerek durulması gereken bir konudur. Çünkü anestezinin dozu ve yöntemi iyi ayarlanmalıdır. Eğer doz da oluşacak bir yanlışlık hayvanın ameliyat öncesi, ameliyat anı ve sonrasında büyük sorunlar yaşamasına, acı çekmesine ve psikolojisinin bozulmasına sebep olacaktır. Veteriner kliniğine sürekli olarak giden hayvan sahipleri bu tür sorunlarla pek karşılaşmazlar. Çünkü hayvan hakkında ki her şey zaten veteriner hekiminizin elinde mevc...
devamı...

Veteriner Kliniği Ara

toplam 10 sonuç bulundu.
1 - 10 arası gösteriliyor.
Gaz Anestezisi Ankara Veterinerleri

GAZ ANESTEZİ

Anestezi çok büyük önem arz eden bir konudur. Bu yüzden de üzerinde büyük önem verilerek durulması gereken bir konudur. Çünkü anestezinin dozu ve yöntemi iyi ayarlanmalıdır. Eğer doz da oluşacak bir yanlışlık hayvanın ameliyat öncesi, ameliyat anı ve sonrasında büyük sorunlar yaşamasına, acı çekmesine ve psikolojisinin bozulmasına sebep olacaktır. Veteriner kliniğine sürekli olarak giden hayvan sahipleri bu tür sorunlarla pek karşılaşmazlar. Çünkü hayvan hakkında ki her şey zaten veteriner hekiminizin elinde mevcut olacaktır. Tekrardan testlerin yapılmasıyla uğraşılmaz ve zaman kaybının da önüne geçilmiş olur. Ankara veteriner kliniklerinde bu tür sorunların önüne geçmek için anestezistlerden oluşan özel ekipler kurulmuştur. Bu ekip hayvan için gerekli anestezi dozunu belirleyerek hangi yöntem uygulanacağına karar verir. Ekibin görevi sadece bununla da sınırlı değildir. Eğer kullanılan yöntem gaz anestezisi ise; gazın bir cihazla oksijen ile birlikte verilmesi gerekir. Ayrıca ameliyat esnasında gazın dozunun düşürülüp yükseltilmesi de gerekebilir. Bu tür teknik konuları takip edecek entegre çalışan bir ekip çok önemlidir. Ekipte ayrıca damar yolunu açan bir teknisyen de bulunur. Damar yolunun açılmasının sebebi, ameliyat esnasında ters giden bir durum olursa anında müdahale etmenin tek yolu damardan yapılan müdahaledir. O yüzden ekibin tam profesyonel kişilerden oluşması gerekir.

Anesteziden önce ve sonra hayvanın psikolojisi de çok önemlidir. Çünkü psikolojisi onun iyileşme ve hastalıklara yenik düşmemesi için bünyesinin daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Fakat ameliyat sırasında yaşanabilecek olumsuz bir durum, hayvanın psikolojisinin tamamen olumsuz yönde etkilenmesine sebep olacaktır. Bunun sonucunda da ya hayvanın iyileşme sürecinde olumsuzluklar gözlenir ya da hayvanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanabilir. Anestezi bu kadar önemli bir konu olduğu halde bazı insanlar ameliyat gerektiren konularda uzman veterinere danışmak yerine onları pet shoplara götürüyor. Oldukça yanlış olan bu davranış hayvanın hayatına mal olmaktadır.
Son olarak hayvanlar da bizim evimizin birer üyesi olduğunu unutmamalıyız ve gereken özeni onlar içinde göstermeliyiz. Onları hastalandıkları zaman pet shoplara götürmek yerine uzman veteriner hekimlerine götürmemiz, evcil hayvanlarımızın daha sağlıklı ve rahat bir hayat sürmesini sağlayacaktır.