Ankara Hormon Analizleri

Hormon Analizleri Ankara Veterinerleri

HORMON ANALİZLERİ

Hormon analizleri çok büyük önem arz eden bir konudur. Çünkü yapılacak tetkikler ve buna uygun tedaviler hayvanın salgıladığı hormonlara göre değişiklik gösterecektir. Hatta birçok hastalığın kaynağı da hormonların yeteri kadar ve ya fazla salgılanmasından kaynaklanmaktadır. Sorunun nerden kaynaklandığının tespiti için alınan kan örnekleri yurtdışına gönderilerek analizleri yaptırılmaktadır. Çünkü hormonlar kan yoluyla taşınarak hedef organa ulaşır. Ama ne yazık ki ülkemizde hala hormon analiz merkezleri ...
devamı...

Veteriner Kliniği Ara

toplam 12 sonuç bulundu.
1 - 12 arası gösteriliyor.
Hormon Analizleri Ankara Veterinerleri

HORMON ANALİZLERİ

Hormon analizleri çok büyük önem arz eden bir konudur. Çünkü yapılacak tetkikler ve buna uygun tedaviler hayvanın salgıladığı hormonlara göre değişiklik gösterecektir. Hatta birçok hastalığın kaynağı da hormonların yeteri kadar ve ya fazla salgılanmasından kaynaklanmaktadır. Sorunun nerden kaynaklandığının tespiti için alınan kan örnekleri yurtdışına gönderilerek analizleri yaptırılmaktadır. Çünkü hormonlar kan yoluyla taşınarak hedef organa ulaşır. Ama ne yazık ki ülkemizde hala hormon analiz merkezleri ya da bu doğrultuda çalışma yapan laboratuvarlar bulunmamaktadır. Sadece yurtdışından gelen hormon analiz raporlarına göre tedavi yöntemi belirlenerek uygulaması yapılmaktadır. Buna rağmen hormon tedavi yönteminde de Ankara'nın rolü çok büyüktür.

Ankara'da bulunan özel veteriner kliniklerinde alınan kan örnekleri yurtdışında bulunan anlaşmalı laboratuvarlara gönderilerek gelen sonuçlar neticesinde hayvana özel tedavi yöntemleri uygulanır. Hormonlarda ki düzensizlik hayvanın organlarının düzensiz çalışmasına sebep olacağı için en kısa sürede sonuçların alınmasıyla tedaviye başlanmalıdır. Hastalıkların ilerlemesi durumunda organların düzenli ve uyumlu çalışmasına engel olmakla beraber kalpte ritim bozuklukları ve hatta kalbin durmasına sebep olacaktır. Evcil hayvanın yoğun bakım ünitesine bağlanması gerekebilir. Yoğun bakım ünitesi, hormon analizleri sonuçlanana kadar hayvana ve veteriner hekimine zaman kazandıracaktır. Vücut fonksiyonlarının makinalar yardımıyla yapılması evcil dostumuzun bünyesinin biranda çökmesine engel olacağı gibi iyileşme sürecini de hızlandıracaktır.

Sağlık konusunda Dünyada ki en ileri seviyede olan Türkiye, ne yazık ki insanlarda ve hayvanlarda bazı hormonların tespitinin yapılabilecek laboratuvarların bulunmaması nedeniyle büyük eksiklikler çekmektedir. İnsanların bilinçlenmesiyle ve hormon analiz merkezlerinin eksikliğinden dolayı duyulan ihtiyaçlar doğrultusunda en kısa sürede gerekli yatırımlar yapılarak hormon analiz laboratuvarlarının kurulması için gerekli çalışmalar yürütülmektedir. Gerek devlet gerekse özel veteriner kliniklerinde büyük ihtiyaç duyulmaktadır.

Hormonlar vücuttaki organların çalıştırılması ya da durdurulması için gerekli bilgi ve komutlardan oluşan biyolojik komutlar olarak tanımlayabiliriz. Canlılar için bu kadar önemli olan hormonların yapısında oluşabilecek bir sorun organın aşırı çalışarak yıpranmasına ya da vücuda olumsuz etkilemesine neden olabileceği gibi eksik çalışarak ta büyük zararlar verebilir. Örneğin insanlarda insülin hormonunda ki bozukluktan dolayı diyabet hastalığı görülmektedir. Hormonlar canlılar için bu kadar büyük önem arz emektedir.