Ankara Kanatlı Hayvan Aşıları

Kanatlı Hayvan Aşıları Ankara Veterinerleri

KANATLI HAYVAN AŞILARI

Aşılama işlemi, sağlıklı bir canlıyı antijen denilen zayıflatılmış virüs, parazit, bakteri gibi canlı ya da cansız hastalık yapıcı etkenlerin salgın hastalıklardan korunmaları için önceden vücuda verilmesi işlemidir. Kanatlıların aşılama işlemi, son dönemlerde yayılan kuş gribi virüsü gibi hastalıklardan etkilenmemeleri için önemlidir. Ayrıca önemli bir protein kaynağı olan kanatlı hayvanlar, birçok ülke ve milletler tarafından da tercih edilmesi, bizim ülkemizin de üretici pozisyonunda olmasından...
devamı...

Veteriner Kliniği Ara

Arama Sonuçları

Gold Kanatlı Hayvan Aşıları

toplam 3 sonuç bulundu.
1 - 3 arası gösteriliyor.
Kanatlı Hayvan Aşıları Ankara Veterinerleri

KANATLI HAYVAN AŞILARI

Aşılama işlemi, sağlıklı bir canlıyı antijen denilen zayıflatılmış virüs, parazit, bakteri gibi canlı ya da cansız hastalık yapıcı etkenlerin salgın hastalıklardan korunmaları için önceden vücuda verilmesi işlemidir. Kanatlıların aşılama işlemi, son dönemlerde yayılan kuş gribi virüsü gibi hastalıklardan etkilenmemeleri için önemlidir. Ayrıca önemli bir protein kaynağı olan kanatlı hayvanlar, birçok ülke ve milletler tarafından da tercih edilmesi, bizim ülkemizin de üretici pozisyonunda olmasından dolayı sağlıklı olması, yapılan testlerde herhangi bir sorunla karşılaşılmaması gerekir. Bu nedenle kanatlı hayvanlara aşılama işlemi yapılır. Her geçen gün kanatlı hayvanların ihracatı nedeniyle üretim ve kalite artmış, denetimler sıkılaştırılmıştır. Kalite ve devamlılığın sürdürülmesi ülke ekonomisi için hayati önem taşımaktadır.

O nedenle kişilerin kuracağı çiftliklerin bakımları, planlaması uzman veteriner hekimleriyle yapılmalıdır. Sonraki aşamalar da ise hayvanların bakımı ve aşılama süreci gelmektedir. Aşılama işleminin daha sorunsuz olması için veteriner hekimleriyle sürekli irtibat halinde bulunulması, belirlenen aralıklarla testlerin yapılması ve bu testlerin, analizlerin sonuçlarına göre uygulanacak işlemler belirlenir. Bu işlemlere göre çalışma takvimi ayarlanmış olur. Kanatlı hayvanlar gıda maddesi olarak kullanıldığı için sağlık açısından hiçbir sorun arz etmemesi gerekiyor. Oluşacak en küçük sorun kitlelerin hastalanması ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. Kanatlıların bakımı ve aşılama veteriner hekimlerle ortak çalışmalar sonucu olması gereken seviyelere gelebilir. Çünkü hayvanların bakımı oldukça meşakkatli bir iştir. Hele birde sayıları oldukça fazla olursa bakımları daha da zorlaşıyor. Alanında uzman bir veteriner hekime danışılarak ayarlanan aşılama takvimi çok önemlidir. Çünkü aşılama işlemi sürünün özelliğine göre değişiklik gösterir. Ayrıca aşılama programı, o kümesin ve bölgenin özelliklerini bilen alanında uzman veteriner hekimleri tarafından yapılmalıdır.

Aşılma işleminden önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak;
1- Hayvanların bağışıklık durumlarına göre aşı ve dozlarının ayarlanması
2- Hayvanların o anki ve genel sağlık durumlarının tespiti
3- Çevrede ki hastalık durumları
4- Aşılama zaman aralıklarının belirlenmesi
5- Aşı tipleri, çeşitler ve dozları
6- Hayvanların yaşı, yetiştirme yöntemleri ve kiloları
7- Aşılama yöntemleri