Ankara Kısırlaştırma

Kısırlaştırma Ankara Veterinerleri

KISIRLAŞTIRMA

Kısırlaştırma işlemine birçok kişi tarafından karşı çıkılsa da aslında önem arz eden bir konudur. Kısırlaştırma işlemini öncelikli ele alacak olursak; bu operasyon cerrahi bir müdahaledir. Kesinlikle bazı hekimlerin ilaç vermeleriyle yapılacak bir işlem değildir. Onlar sadece ilaçla bazı duyguları geçici olarak bastırılmasını sağlamaktadır. Fakat kısırlaştırma işlemi cerrahi bir operasyondur. Erkek kedi ve köpeklerde testislerin, dişiler de ise yumurtalıkların ve rahimin alınarak yapıldığı cerrahi bir operasyondu...
devamı...

Veteriner Kliniği Ara

toplam 15 sonuç bulundu.
1 - 15 arası gösteriliyor.
Kısırlaştırma Ankara Veterinerleri

KISIRLAŞTIRMA

Kısırlaştırma işlemine birçok kişi tarafından karşı çıkılsa da aslında önem arz eden bir konudur. Kısırlaştırma işlemini öncelikli ele alacak olursak; bu operasyon cerrahi bir müdahaledir. Kesinlikle bazı hekimlerin ilaç vermeleriyle yapılacak bir işlem değildir. Onlar sadece ilaçla bazı duyguları geçici olarak bastırılmasını sağlamaktadır. Fakat kısırlaştırma işlemi cerrahi bir operasyondur. Erkek kedi ve köpeklerde testislerin, dişiler de ise yumurtalıkların ve rahimin alınarak yapıldığı cerrahi bir operasyondur. Bu cerrahi operasyon Ankara veteriner kilinkilerinde başarıyla yapılabilmektedir.

Alanlarında uzman hekimlerin yaptığı operasyonlar, sorunsuz bir şekilde sonuçlanmaktadır. Kısırlaştırma operasyonu hemen etkisini göstermektedir. En hızlı ve etkili yöntemdir. Tabi bu operasyonun gerekliliği hakkında şüpheleriniz olabilir. Onların cinsel hayatına karışılmasının uygun olmadığını da düşünebilirsiniz. Fakat bu hayvanlarda insanlarda ki gibi aşık olma duygusu olmadığı için anne ve babadan doğan bir yavru zamanı gelince anne ve ya baba hayvanla tekrar çiftleşecektir. Bir de kedi ve köpeklerin çiftleşme döneminde çıkardıkları rahatsız edici sesten dolayı komşularınızın rahatsız olmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca dişi hayvanların bu dönemlerde olan kanamaları eşyalarınızın kirlenmesine de sebep olacaktır. Erkek hayvanların ise işaretleme amacıyla yaptıkları idrarın ağır kokusunun önüne geçilmiş olur. Bir diğer sebep ise çiftleşme amacıyla evini terk eden erkek kedi, çiftleşmek için girdiği müdahaleden yaralı olarak çıkarsa viral hastalıklara yakalanma riski taşıyor.

Bir başka riskli olan konu ise bu hayvanlarda annelik babalık duygusu pek taşımadıkları için bir anne ve bir baba hayvandan doğan yavrular onlardan da doğan yavrular ve bunların yılda belirli sürelerde yavrulaması sonucu 9.yılsonunda 12 milyon yavru doğacaktır. Bir anne ve bir baba canlıdan 9 yılda bu kadar hayvan doğuyorsa ve başıboş halde dolaşan milyonlarca hayvan olduğunu göz önüne alırsak, bu durumda sayıların bir anda artmasına sebep olur ve önüne geçilmesi imkânsız hale gelebilir. Diğer bir açıdan bakacak olursak bu kadar hayvanın bakımı, beslenmesi, taşıdıkları hastalıkların tedavisi gibi maliyet gerektiren konuları da düşünmeliyiz. Ayrıca bu kadar hayvanın verdiği rahatsızlık ve sayılarının azaltılması için yapılan operasyonlar milyonlarca hayvanın ölümüne sebep olacaktır. Bu kadar sorun yaşamak yerine başlanışta yapılacak kısırlaştırma operasyonu bütün sorunlara çözüm olmaktadır.