Ankara Koruyucu Hekimlik

Koruyucu Hekimlik Ankara Veterinerleri

KORUYUCU HEKİMLİK

Koruyucu hekimlik, hayvanı hastalanmadan önce hastalıklara karşı korumayı amaçlamaktadır. Hekimlik iki bölümden oluşur. Birincisi koruyucu hekimlik, ikincisi ise tedavi hekimliğidir. Koruyucu hekimlik en önemli hekimliktir. Çünkü hayvan hasta olmadan önce yapılması gereken adımları uygulayarak hayvanın hasta olup acı çekmesini önlemektedir. Tabi bu işlemi de yaparken hayvana zarar vermemesi gerekir. Zarar vermemesi için de hastasını tüm yönlerinden inceleyerek, bütün testleri eksiksiz bir şekilde yaparak hayva...
devamı...

Veteriner Kliniği Ara

toplam 10 sonuç bulundu.
1 - 10 arası gösteriliyor.
Koruyucu Hekimlik Ankara Veterinerleri

KORUYUCU HEKİMLİK

Koruyucu hekimlik, hayvanı hastalanmadan önce hastalıklara karşı korumayı amaçlamaktadır. Hekimlik iki bölümden oluşur. Birincisi koruyucu hekimlik, ikincisi ise tedavi hekimliğidir. Koruyucu hekimlik en önemli hekimliktir. Çünkü hayvan hasta olmadan önce yapılması gereken adımları uygulayarak hayvanın hasta olup acı çekmesini önlemektedir. Tabi bu işlemi de yaparken hayvana zarar vermemesi gerekir. Zarar vermemesi için de hastasını tüm yönlerinden inceleyerek, bütün testleri eksiksiz bir şekilde yaparak hayvanı tanıması gerekmektedir. Hayvanın hastalanmadan önce yaptığı testlerle hastalığına neden olabilecek faktörlerin tespitini yaparak bu sebeplerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Hayvan vücudunun işleyişi, binlerce denge ve savunma sistemi üzerine kuruludur. Bu denge ve sistemlerin bozulmasına neden olan faktörlerin tespit edilerek ortadan kaldırılması koruyucu hekimlik olarak tanımlanabilir. Ankara veteriner hekimliği bünyesinde hizmet veren koruyucu hekimlik, alanlarında uzman veteriner hekimlerin çalışmalar yapmaktadır.

Koruyucu hekimlik; beslenme, barınma, sağlık koşulları, yaşam kalitesi, temizlik ve aşılma gibi hayati önem arz eden konuları barındırmaktadır. Ankara koruyucu hekimliğin en ileri seviyede olduğu illerin başında gelmektedir. Diğer illerde de ileri sevilere yükselmesi için çalışmalar yürütülmektedir. Çünkü koruyucu hekimlik toplum ve hayvanların hayatına müdahale ettiği için, toplumların gelişmesini, daha sağlıklı ve konforlu bir hayat sürmelerini sağlamaktadır. Salgın hastalıkların azalması ülkelerin gelişmişlik ölçüsü olduğu için, aslında koruyucu hekimlik büyük önem arz etmektedir. Hayvandan hayvana ya da insandan hayvana ve ya tam tersi durumların yaşanması salgın hastalıkların yayılmasına önüne geçilemeyecek sevilere gelmesine neden olacaktır. Bütün gelişmiş ülkelerde koruyucu hekimliğe büyük önem verilir. Çünkü bu sayede salgın hastalıkların büyük ölçüde önüne geçilebilir. Genel olarak koruyucu hekimliğin önemsiz görülerek tedavi hekimliğinin tercih edilmesi geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Örneğin, hayvanınızı hayati bir hastalığa yakalandığı zaman tedavi hekimliğine götürülmesi, o hastalığın olgunlaşma evresini tamamlayarak tedavisi mümkün olmayan sonuçlara ve hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Böyle bir sonuçla kimse karşılaşmak istemez. Onun için de koruyucu hekiminizle görüşerek hayvanınız için gerekli bütün testlerin yapılmasını sağlayarak, gerekli beslenme programı için de beslenme uzmanlarıyla görüşmeler yapmak hayvanınızın çok daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayacaktır.