Ankara Kulak Sağlığı

Kulak Sağlığı Ankara Veterinerleri

HAYVANLARIN KULAK SAĞLIĞI

Hayvanlarda kulak sağlığı önemlidir. Kulakları ıslanan hayvanlarda bazı kulak hastalıkları görülmekle beraber denge kaybı da görülmektedir. Hayvan sahiplerinin yaptığı en büyük yanlış hayvanlarını yıkamak oluyor. Bu konuyla ilgili uzman veteriner hekimleri hayvanların yıkanmaması gerektiğini söylüyor. Çünkü hayvanların kendi kendilerini temizleme yetileri vardır. Ama hayvan sahipleri sürekli yıkaması durumunda hayvanların bu özelliklerinin zamanla unutulduğuna dikkat çekiyorlar. Eğer yıkanmalarını gerektire...
devamı...

Veteriner Kliniği Ara

toplam 14 sonuç bulundu.
1 - 14 arası gösteriliyor.
Kulak Sağlığı Ankara Veterinerleri

HAYVANLARIN KULAK SAĞLIĞI

Hayvanlarda kulak sağlığı önemlidir. Kulakları ıslanan hayvanlarda bazı kulak hastalıkları görülmekle beraber denge kaybı da görülmektedir. Hayvan sahiplerinin yaptığı en büyük yanlış hayvanlarını yıkamak oluyor. Bu konuyla ilgili uzman veteriner hekimleri hayvanların yıkanmaması gerektiğini söylüyor. Çünkü hayvanların kendi kendilerini temizleme yetileri vardır. Ama hayvan sahipleri sürekli yıkaması durumunda hayvanların bu özelliklerinin zamanla unutulduğuna dikkat çekiyorlar. Eğer yıkanmalarını gerektiren bir durum olursa veteriner hekiminize danışarak önerdiği sabun ve şampuanlarla yıkanması gerekir. Veteriner hekiminiz size yıkma yöntemi hakkında da bilgiler verecektir. Bu durumlara dikkat edilmesi durumunda herhangi bir sorun yaşanmaz. Bu konulardan biri de kulağa su kaçırılmamasıdır. Çünkü birçok hastalığın ve sorunun ana sebebi kulağa kaçan sudan kaynaklanıyor. Orta kulak iltihaplarının sebebi yıkarken kulağa kaçan sulardan kaynaklanmaktadır. Bir diğer sebep ise önemli olmasına rağmen göz ardı edilen sabun ve şampuanlardır. Hayvanların temizlenmesini gerektirecek önemli bir husus olursa şayet, veteriner hekiminize danışarak onun tavsiye ettiği şampuanı kullanmak daha doğru olacaktır. Çünkü birçok mantar tarzı deri hastalıklarının oluşması ve yayılması bu temizleyici maddelerden kaynaklanmaktadır.

Eğer banyo yaptırılması gerekiyorsa hayvanınızın, kulaklarına vazelinli bir pamuk tıkayarak yıkanması gerekir. Kulağa hiçbir şekilde suyun temas etmemesi gerekiyor. Bu sebeple özel kulak tıkaçları alabilirsiniz ya da vazelinli pamuklar kullanabilirsiniz. Eğer hayvanınızda kulak hastalıkları başladıysa, bunun bazı belirtileri vardır. Kulaktan kötü kokular geliyorsa, baş ve ya kulakların sürekli kaşınması, kulakta aşırı dereceli hassasiyet, siyah ve ya sarı renkli kulak akıntısı, kulak kepçesinin şişkin durması, kulakta aşırı kirlenme, denge kaybı, hareketlerde uyumsuzluk gibi belirtiler baş göstermesi halinde hemen uzman veteriner hekiminize görünmeniz gerekmektedir. Kulak hastalıklarının bir diğer sebebi ise ırksal kaynakladır. Kulak şekillerinden kaynaklı olarak kulak hastalıklarına karşı daha dirençsiz olabiliyorlar. Uzaman hekiminizin yaptığı testler üzerine, hayvanınızın alerjik durumunu, neye dirençsiz olduğunu ve ya hangi durumların hayvanınıza zarar verdiği konusunda bilgiler edinebilirsiniz.