Ankara Muayene

Muayene Ankara Veterinerleri

HAYVAN MUAYENESİ

Hayvanların muayene edilerek, gerekli tedavilerin uygulanması gerekir. Muayene işleminin de başarılı olabilmesi için hayvanınızın sağlıklı durumunda nelerin normal olduğunun bilinmesi gerekir. Bu da veteriner hekiminizin hayvanınızı her yönden iyi tanıması, bütün tetkiklerin önceden yapılarak hayvanınıza özel dosyanın hazırlanmasıyla mümkündür. Hayvanınızı en iyi siz tanırsınız herkesten iyi sahibi olarak siz tanırsınız. Bu yüzden oluşabilecek anormal bir durumda veteriner hekimine görünerek gerekli bilgileri vererek...
devamı...

Veteriner Kliniği Ara

toplam 15 sonuç bulundu.
1 - 15 arası gösteriliyor.
Muayene Ankara Veterinerleri

HAYVAN MUAYENESİ

Hayvanların muayene edilerek, gerekli tedavilerin uygulanması gerekir. Muayene işleminin de başarılı olabilmesi için hayvanınızın sağlıklı durumunda nelerin normal olduğunun bilinmesi gerekir. Bu da veteriner hekiminizin hayvanınızı her yönden iyi tanıması, bütün tetkiklerin önceden yapılarak hayvanınıza özel dosyanın hazırlanmasıyla mümkündür. Hayvanınızı en iyi siz tanırsınız herkesten iyi sahibi olarak siz tanırsınız. Bu yüzden oluşabilecek anormal bir durumda veteriner hekimine görünerek gerekli bilgileri vererek en uygun muayene yapılarak teşhisin konulup biran önce tedaviye başlanmasına imkân sağlayacaktır. Muayene özel veteriner kliniklerinde yapıldığı gibi devlet desteğiyle Tarım İl Müdürlüğünde başlatılan çalışmalarla ücretsiz muayene imkânı da sunulmuştur. Sosyal devlet vasfı taşıyan devletimizin bu tür çalışmaları sıkça yaparak, insana verdiği değeri hayvanlara da vermektedir. İnsanların muayene ve tedavi haklarının olması gibi hayvanlarında muayene ve tedavi edilme hakları vardır.

Hayvanınızı veteriner hekimliğine götürmeden önce ön bir muayene işlemi uygulamak ve bu sayede her şeyin yolunda olup olmadığı tespit edilebilir. Hayvanınız sağlıklıyken kesin bir elle muayene yapılması, hastalık zamanında oluşacak değişimlerin anlaşılması için yardımcı olacaktır. Hayvanınızın hastalandığını, vücudundaki bazı organlarda olan değişikliklerden fark edebilirsiniz. Örnek olarak burun, deri, gözler, karın bölgesi, kalp atışları, nabız ve ateşlenme gibi durumların önceden elimizle muayene etmemiz hastalanma anında bu durumu hemen fark etmemizi sağlayacaktır.

Bu organlarda oluşabilecek genel hastalık belirtilerden kısaca bahsedecek olursak:
  • Hayvanınızın burnunun normalden farklı olması, sürekli akıntı olması gibi durumlar,
  • Deri hayvanın genel sağlık durumun belirten en güzel bölgedir. Derinin parlak, dik tüylü ve tüylerinde dökülmemiş olması
  • Sağlıklı bir hayvanın gözlerinde, göz bebekleri merkezdedir. Sulanma olması gerektiği kadar olur. Nemli ve keskin bakışlı olması gerekir.
  • Karın bölgesinde oluşan şişlik, deride ki kızarıklık, karın bölgesi tüylerinin dökülmesi hastalık belirtisidir.
  • Kalp atışları normal zamanında dakikada ki atışları sayılarak önceden bilinir. Herhangi bir hastalık şüphesinde tekrar kontrol edilebilir.
  • Ateşi ise sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Genelde 39,5°C olan vücut ısılarında herhangi bir değişim olması hastalanma belirtisi olarak kabul edilebilir ve en kısa sürede uzman veteriner hekiminize başvurmanız gerekir.