Ankara Röntgen

Röntgen Ankara Veterinerleri

RÖNTGEN

Röntgen, uzun yıllardır hastaların kemik doku içerisinde ki değişikliklerin tespiti için kullanılan başarılı bir yöntemdir. İnsanlar için kullanılan röntgen yöntemi aslına bakılırsa uzun zamandır hayvanların da tedavisi içinde kullanılmaktadır. Kemik yapısı ve bütünlüğünün bozulması, yumuşak dokuda ki deformasyon, kırık, çıkık ve çatlak gibi doku bütünlüğünün bozulmasının tespiti sağlayarak uzman hekiminizin uygulayacağı cerrahi operasyonu belirlemesinde büyük önem arz eder. Çok yaygın olarak kullanılan röntgen yöntemi bütün ...
devamı...

Veteriner Kliniği Ara

toplam 15 sonuç bulundu.
1 - 15 arası gösteriliyor.
Röntgen Ankara Veterinerleri

RÖNTGEN

Röntgen, uzun yıllardır hastaların kemik doku içerisinde ki değişikliklerin tespiti için kullanılan başarılı bir yöntemdir. İnsanlar için kullanılan röntgen yöntemi aslına bakılırsa uzun zamandır hayvanların da tedavisi içinde kullanılmaktadır. Kemik yapısı ve bütünlüğünün bozulması, yumuşak dokuda ki deformasyon, kırık, çıkık ve çatlak gibi doku bütünlüğünün bozulmasının tespiti sağlayarak uzman hekiminizin uygulayacağı cerrahi operasyonu belirlemesinde büyük önem arz eder. Çok yaygın olarak kullanılan röntgen yöntemi bütün belediyelerde hayvan bakım bölümlerinde, veterinerlik hizmetleri sunan bakım evlerinde ve hayvan hastanelerinde bulunmaktadır.

X- ışınlarının kullanılmasıyla hastalık tespiti yapıldığından dolayı diğer organların çalışma yapısına da zarar vermektedir. Hatta hayvanınızın hamilelik ihtimali varsa röntgen filmi çekilmez. Onun yerine tomografi ya da ultrasonografik filimler çekilerek hastalık tanısı yapılır. Ucuz ve eski bir yöntem olan röntgen metodu kesin sonuçlar verebildiği için ve güvenilirliği yıllardır kullanılarak test edildiği için halen yoğun bir kullanım yelpazesi vardır. Bütün hayvan bakım evleri ve hayvan hastanelerinde neredeyse hepsinde kullanılmaktadır. Acil bir cerrahi müdahale gerektiren vakalar için kullanımın yanı sıra basit kırık ve çıkıkların tanısı içinde kullanılmaktadır. Çünkü bazı durumlarda zaman her şeyden daha değerlidir. Kaybedilen her dakika evcil hayvanınızın hayatına mal olacağı için hastane bünyesinde bulunan röntgen cihazları kullanılmaktadır. Etkili bir cerrahi müdahale imkânı da sunabilmektedir. Hayvanınızın sağlık durumunun düzelmesi için, röntgen filminden hareketle uygulanacak operasyon metodu belirlenir.

Röntgen genel olarak kemik yapısının bütünlüğünü bozan durumların tespiti için uygulanır. Aciliyet arz etmesinin sebebi de bundan kaynaklanmaktadır. Çünkü kemiklerin kırık, çıkık ya da çatlak olması hayvana dayanılmaz ağrı ve acı vermektedir. Biran önce bölgede nasıl bir hasarın tespit edilip cerrahi müdahale uygulanması gerekmektedir. Hayvanlara acı çektirilmemesi ve eziyet edilmemesi çok önemlidir ve ona göre de cerrahi müdahale uygulanması gerekir. Anestezi ekibine verilen hayvan bilgilerine göre gereken anestezi yöntemi ve dozu belirlenerek hayvan ameliyata alınır. Bazen de cerrahi müdahale gerektirmeden bölgesel çatlak ya da kırığa alçı tedavisi uygulanır. Tabi ki bu yöntem için röntgenden gelecek sonuçlar önemli rol oynayacaktır.