Ankara Suni Tohumlama

Suni Tohumlama Ankara Veterinerleri

SUNİ TOHUMLAMA

Suni tohumlama nedir? Öncelikle bu soruyu cevaplayacak olursak; dişi hayvanın üreme zamanının belirlenerek laboratuvar ortamında en uygun koşullar oluşturularak hijyen koşulları içerisinde, erkekten alınan spermlerin dişiye en uygun şartlarda nakledilmesi olayıdır. Suni tohumlama işlemi, erkek hayvandan alınan spermlerin uygun aletlerle dişinin genital organlarına nakledilmesiyle olur. Ülkemizde de uzun zamandır yapılan bu işlem evcil hayvanlarda ve çiftlik hayvanlarında da uzun yıllardır uygulanmaktadır. Suni tohumla...
devamı...

Veteriner Kliniği Ara

Arama Sonuçları

Gold Suni Tohumlama

toplam 7 sonuç bulundu.
1 - 7 arası gösteriliyor.
Suni Tohumlama Ankara Veterinerleri

SUNİ TOHUMLAMA

Suni tohumlama nedir? Öncelikle bu soruyu cevaplayacak olursak; dişi hayvanın üreme zamanının belirlenerek laboratuvar ortamında en uygun koşullar oluşturularak hijyen koşulları içerisinde, erkekten alınan spermlerin dişiye en uygun şartlarda nakledilmesi olayıdır. Suni tohumlama işlemi, erkek hayvandan alınan spermlerin uygun aletlerle dişinin genital organlarına nakledilmesiyle olur. Ülkemizde de uzun zamandır yapılan bu işlem evcil hayvanlarda ve çiftlik hayvanlarında da uzun yıllardır uygulanmaktadır. Suni tohumlama işlemi bütün illerde Tarım İl Müdürlüklerinin yardımlarıyla bütün illerde hizmet verilmektedir. Her yöntem gibi artı ve eksilerinin olduğu bu sistemde de avantajları dezavantajlarından çok daha fazla olduğu için ve yeni doğan canlının sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yeni canlının daha verimli bir hayvan olması için gerekli testler yapılarak en uygun zamanın seçilmesi hayvanın verimini artıracaktır. Suni tohumlama en çok ta çiftlik hayvanları için uygulanır. Sığırlarda et ve süt veriminin artırılması için uygulanmaktadır. Uzman veteriner hekim kontrolünde yapılan bu uygulamayla hayvanlar, sahibine daha fazla para kazandırmaktadır. Aslına bakılırsa et ve süt üreticilerinin gelirlerini artırmak ve daha kaliteli ürünler elde etmek için uyguladıkları suni tohumlama yöntemi bütün illerimizde sıklıkla da uygulanmaktadır. Ama yöntemin bilinirliği kadar da kullanılan alet ve ekipmanlarda çok önemlidir. Bu nedenle kullanılacak alet ve ekipmanların temini Ankara'da bazı şirketler tarafından özel olarak ithal edilir. Bütün sağlık ve hijyen koşullarına uygun olarak getirilen ekipmanlar güvenle kullanılabilir.

Kültür ortamında yapılan yavrulatma işlemi olan suni tohumlama işlemi hayvanın verimini artırmakla kalmaz ve yılda en az 1 tane de yavrulama yapmalarını sağlamaları için uygulanır. Suni tohumlama ile doğan yeni hayvanların, ata canlıya göre üreme dönemleri 6 ila 8 ay arasında kısalmaktadır. Bu sayede doğum sayısı arttıkça bir sonraki hayvanında doğum süresi kısalmaktadır. Dediğimiz gibi bu yöntem nesli tükenen evcil hayvanlar için ve çiftlik hayvanları için uygulanır. Kedi ve köpekler için pek uygulanmaz. Çünkü kedi ve köpekler yılda 2 defa yavrular ve en az 8 ve ya 9 yavru doğurur. Bir de bu yöntemin uygulanmasıyla bu sayı da artırılmış olur. Bu yüzden normal evcil hayvanlar için pek uygulanmaz.