Ankara Tam Kan Sayımı

Tam Kan Sayımı Ankara Veterinerleri

TAM KAN SAYIMI

Tam kan sayımı, kan analizleri genel olarak hastalıkların belirticisidir. Dışkı, idrar ve kan vücudun genel özeti ve raporu halindedir. Eğer herhangi bir hastalık olması durumunda kandan bu hastalık tespit edilebilir. Her canlının kanını belirli hücreler oluşturmaktadır. Kan içerisinde kırmızı, beyaz ve koruyucu hücreler bulunmaktadır. Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin sayısı ise canlının türüne, cinsine, kilosuna göre değişiklik göstermektedir. Ama bir canlının genel olarak normal şartlar altında bu değerlerin...
devamı...

Veteriner Kliniği Ara

toplam 16 sonuç bulundu.
1 - 16 arası gösteriliyor.
Tam Kan Sayımı Ankara Veterinerleri

TAM KAN SAYIMI

Tam kan sayımı, kan analizleri genel olarak hastalıkların belirticisidir. Dışkı, idrar ve kan vücudun genel özeti ve raporu halindedir. Eğer herhangi bir hastalık olması durumunda kandan bu hastalık tespit edilebilir. Her canlının kanını belirli hücreler oluşturmaktadır. Kan içerisinde kırmızı, beyaz ve koruyucu hücreler bulunmaktadır. Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin sayısı ise canlının türüne, cinsine, kilosuna göre değişiklik göstermektedir. Ama bir canlının genel olarak normal şartlar altında bu değerlerinin belirli aralıklarda olması gerekir. Evcil hayvanınızdan alınan kan örneklerinin analizleri yapılarak kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin sayımı yapılmaktadır. Eğer olması gerektiğinden az kan hücresine rastlanırsa anemi yani kansızlık hastalığı gözlemlenmektedir. Ayrıca kan analizleri sonucu herhangi bir parazitik hastalık ya da kan pıhtılaşması sorunu olup olmadığı da incelenmektedir.

Tam kan sayımı, kandaki hücrelerin şekli, büyüklüğü ve ya renginde ki anormallikleri; birim hacimdeki kanda kaç adet oksijen taşıyıcı kırmızı kan hücresi ( hemoglobin ) sayısı sayılır. Normal bir köpek için bu sayı yaklaşık olarak 600 ila 700 arasındadır. Tabi ki bu sayılar hayvanınızın türüne, cinsine ve yaşına göre değişiklik gösterir. Bu nedenle hayvanınızı uzan veteriner hekiminize götürerek alınan kan örnekleri laboratuvar ortamında analizleri yapılarak, analiz sonuçlarına göre, eğer kansızlık tespit edildiyse kan yapıcı demir bileşenleri verilir. Eğer bir parazitik sonuca ulaşılırsa antibiyotik tedavisine başlanması daha doğru olacaktır. Kanda rastlanan, kan hücresi eksikliği karaciğer de olabilecek bir soruna işaret etmektedir. Ayrıca kan ile hormonlar taşındığı için alınan kan örneklerinden hormon analizleri de yapılabilir. Aslına bakılırsa çok yönlü analizlerle kan testlerinden ulaşılamayacak hemen hemen hiçbir sonuç yoktur. Hatta kan testlerinde parazitik bir rahatsızlığa neden olabilecek sonuçlara ulaşılırsa en kısa sürede antibiyotik tedavisi uygulanması gerekir.

Kanın biyokimyasal analizlerinin de yapılması gerekir. bu analizle kanın plazmasında; kalp, karaciğer, böbrek ve kasların çalışması, işleyişi konusunda da uzman hekimlere bilgiler verecek enzimler ve bazı maddeler içermesinden dolayı vücudun kimyasal yapısı hakkında da bizi bilgilendirmiş olur.