Ankara Uyuz ve Mantar Teşhisi

Uyuz ve Mantar Teşhisi Ankara Veterinerleri

UYUZ VE MANTAR TEŞHİSİ

Uyuz ve mantar hastalığı evcil hayvanların sıklıkla yakalandıkları deri hastalıklarıdır. Uyuz hastalıkları alerjik sebeplerden kaynaklandığı gibi sonradan kaynaklanan sebeplerden de olabilir. Hatta ucuz mamalardan da uyuz hastalığı baş gösterebilir. Mantar hastalığı ise hayvanın yıkanıp ve kurulanmamasından kaynaklanabilir ya da başka hayvanların kullandığı bakım ve temizleme ürünlerinin kullanılmasından dolayı görülür. Ankara veteriner kliniklerinde uzman hekimlerin, evcil hayvanlarda en çok ka...
devamı...

Veteriner Kliniği Ara

Arama Sonuçları

Gold Uyuz ve Mantar Teşhisi

toplam 5 sonuç bulundu.
1 - 5 arası gösteriliyor.
Uyuz ve Mantar Teşhisi Ankara Veterinerleri

UYUZ VE MANTAR TEŞHİSİ

Uyuz ve mantar hastalığı evcil hayvanların sıklıkla yakalandıkları deri hastalıklarıdır. Uyuz hastalıkları alerjik sebeplerden kaynaklandığı gibi sonradan kaynaklanan sebeplerden de olabilir. Hatta ucuz mamalardan da uyuz hastalığı baş gösterebilir. Mantar hastalığı ise hayvanın yıkanıp ve kurulanmamasından kaynaklanabilir ya da başka hayvanların kullandığı bakım ve temizleme ürünlerinin kullanılmasından dolayı görülür. Ankara veteriner kliniklerinde uzman hekimlerin, evcil hayvanlarda en çok karşılaştıkları vakaların uyuz ve mantar hastalığı olduğunu belirmektedirler.

Evcil hayvanlarda görülen genel olarak sıklıkla görülen iki deri hastalığı vardır. Bu hastalıklar kolaylıkla tespit edilebildiği gibi tedavisi de oldukça kolaydır. Uzman veteriner hekiminize danışarak bu konu hakkında izlemeniz gereken adımlar hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Bu hastalıkların da başlıca belirtileri vardır. Mesela uyuz hastalığında; evcil hayvanınızın derisinin parlaklığı azalırsa, tüyler yavaş yavaş dökülmeye başlarsa ve hayvanınız uzun uzun kaşınmaya başlamışsa hayvanınız uyuz hastalığına yakalanmıştır demektir. Ayrıca uyuz hastalığına yakalanan hayvanlarda aşırı kilo kaybının yanı sıra kaşınmaktan deride yaralanmalar bile görülebilmektedir. Gibi genel etkileri görülebilir. Evcil hayvanlarda görülen bir diğer viral hastalık ise mantar hastalığıdır. Bu hastalığa yakalanan hayvanlarda kendini belli eden bazı belirtiler görülür. Bunlardan da kısaca bahsedecek olursak; deride belirli bölgelerde kabarıklıklar olur. Hayvanın karın bölgesinde kızarıklık, tüylerde dökülmeler olur. Hayvanınızın derisinin parlaklığı kaybolur. Kaşınmaktan hayvanın derisinde kanamalar bile görülür.

Genel etkileri böyle görülen uyuz ve mantar hastalıklarının başlıca sebepleri; temizlik sorunu, kalitesiz mama sorunu ve çevresel etmenlerden kaynaklanan sorunlardır. Uzman hekimler hayvanınızın kişisel eşyalarının başka hayvanlarda da kullanılmasıyla bu tür parazitik hastalıkların kolaylıkla bulaşabildiğine dikkat çekmekle birlikte almanız gereken önlemlerde de hayvan sahiplerini bilgilendirici kısa dersler vermektedirler. Ucuz mamaların kullanılmaması gerektiği de başka önemli bir konudur. Çünkü ucuz mamaların içerisinde ki et türevleri ve tahıl ürünleri hayvanınızda uyuz hastalığını tetikleyici sebeplere neden olabilir. Bu yüzden mama konusuna da çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Hayvanınızı sık sık banyo yaptırmak, onların derisinde ki koruyucu katmanın zamanla kaybolmasına sebep olacaktır. Bu koruyucu katmanın kaybolmasıyla hayvan mantar ve uyuz hastalıklarına tam anlamıyla korumasız kalacaktır. Mümkün olduğunca evcil hayvanlarımızın yıkanmamasına dikkat edelim.