BRITISH SHORTHAIR KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

BRITISH SHORTHAIR KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

Büyük Britanya'ya özgü bir tür olan British Shorthair kedisinin ilk olarak buraya başka bir bölgeden getirilmiştir. Büyük Britanya'nın en eski doğal türü olan British Shorthair Amerika'ya götürülmeden önce -American Shorthair ile soydaştır- yüzyıllar boyunca Büyük Britanya'da yaşamını sürdürdü.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Önceleri Avrupa kedisi olarak adlandırılan ve sokaklarda bolca bulunan British Shorthair kedisinin ilk olarak 2 bin yıl önce Roma İmparatorluğu'ndan Büyük Britanya'ya geldiği tahmin ediliyor. Romalılar o dönemlerde bu kedi ırkını kemirgen hayvan nüfusunu kontrol edebilmek ve bölgelerinden uzak tutmak amacı ile besliyordu. Daha sonra ise British Shorthair kedilerinin Kuzey Avrupa'ya ve özellikle Büyük Britanya taşralarına götürülmesine ön ayak oldular.

Bu dayanıklı kediler çok uzun yıllar boyunca Büyük Britanya'nın ara sokaklarında ve ahırlarında yaşadılar. 1800'lü yılların sonunda kedi sever Harrison Weir, British Shorthair türünün tescillenmesini ve resmi olarak tanınan bir tür olmasını sağladı. Weir'in çabaları ile British Shorthair İngiltere'nin ilk kedi gösterisi Crystal Palace of London'da görücüye çıktı ve Britanyalı kedi severler arasında popülerliğe ulaştı. Ancak 2. Dünya Savaşı sırasında Avrupa'daki birçok kedi türünün yaşadığı tecrübeye benzer olarak, British Shorthair kedilerinin soyu da tükenmeye yüz tuttu.

Savaşın ardından kedi yetiştiricileri British Shorthair popülasyonunu tekrar canlandırmak ve gen havuzunu tekrar oluşturmak amacı ile diğer kedi türleri ile British Shorthair kedilerini çiftleştirmeye başladılar. İran ve şartrö kedileri gibi türlerin kullanılması ile bugünkü büyük, güçlü, yuvarlak yüzlü ve uysal davranışlara sahip British Shorthair kedi türü ortaya çıktı.

1960'lı yıllara kadar kedi severlerin ilgisini çekemeyen ve 1970'e kadar ACFA tarafından tanınmayan British Shorthair kedisi bu tarihten itibaren ise beklenen ilgiyi çekmeyi başardı.

Buzdolabını yağmalayacak, avizelerde sallanacak kadar heyecanlı ve enerjik bir kedi arayan kişiler için sessiz, soğukkanlı ve iddasız yapısı ile British Shorthair kedileri hiç uygun değildir. İngilizler için söylenen soğuk yapıları, bu kediler için de geçerli denilebilir. Yeni tanıştığı insanlara karşı oldukça utangaç tavırlar sergileyen bu tür, kişiye alıştıktan sonra ise önemli ölçüde yakınlık kurabilir. Bu yakınlık genellikle tek kişi ile sınırlı kalmaz ve tüm ailede kendini gösterir.