KÖPEK SAHİPLERİ VE KÖPEKLER BENZER KİŞİSEL ÖZELLİKLER TAŞIRLAR MI?

blog yazısı ekle !

KÖPEK SAHİPLERİ VE KÖPEKLER BENZER KİŞİSEL ÖZELLİKLER TAŞIRLAR MI?

Köpekler sahiplerinin özelliklerinin beşte dördünü benzer olarak taşımaktadırlar. Ve bu sonuç tamamen bir araştırmaya dayanmaktadır.

Köpeklerin çoğunluğu hayatlarını sahipleriyle ya da onun ailesi ile geçirirler. Başarılı bir aile üyesi olmak için köpekler evdekilerle uyumlu olacakları özelliklere sahip olmak zorundalar. Biz de biliyoruz ki insanlar kendilerine en çok benzeyen köpeği seçmeyi tercih ederler. 1996'da 6000 fazla kişiyle yapılan araştırmaya göre insanların kendi karakterine en uygun cins köpeği seçmeleri onların mutlu olmalarını sağlamaktadır.
Araştırmadan alınan bilgi de "Neden Köpekleri Seviyoruz" kitabına temel oluşturmuştur. Ama bu işin odağı köpekler ile sahipleri arasında kişisel özellikleri karşılaştırma üzerine değildir. Ama tamamen kişinin özelliklerinin köpek üzerinde yarattığı etki konu alınmıştır. İnsanların belirli özellikleri ve köpeklerin özellikleri arasındaki benzerlikleri araştıran çok az araştırma vardır. Araştırmaya dayanarak saldırgan bir köpeğe sahip bir kişinin aynı şekilde saldırganlık konusunda bir özelliği olduğunu söylemek mümkündür. Ama bizim eksiğimiz insanların ve köpeklerinin kişisel özelliklerine dayanan ilişki konusunda yapılmayan araştırmadır.

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent

Batıkent

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent Veteriner Kliniği

devamını oku...
Adres: Yeni batı mah. 2429 sok. C Blok No: 33-5/B Çakırlar Batıkent-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Eylül Veteriner Kliniği

Mamak

Eylül Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah. Natoyolu cad. No: 453/A (Ego 3. bölge durağı karşısı) Mamak-Ankara

Eylül Pet Veteriner Kliniği

Eryaman

Eylül Pet Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner

Ankara Eryamanda bulunan Eylül Pet Veteriner Kliniği.

devamını oku...
Adres: 1.Etap Altay Mahallesi Kutlutaş Villalar 26.Sokak No:29 Eryaman-Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

Veterinary Center

Gölbaşı

Ankara GÖLBAŞI - Gölbaşı Veterinary Center Veteriner Kliniği - 7/24 Açık Klinikler, Pet Otel, Veteriner Klinikleri

Veteriner Hekim Ahmet YURTSEVEN

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Adem YÜCELdevamını oku...
Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Cad. 112 / B Gölbaşı - Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

Etlik Veteriner Kliniği

Etlik

devamını oku... Adres: Gen. Dr. Tevfik Sağlam cad. Köşk Apt. No: 70/8 Etlik-Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yavuz Selim Mah. 11. Cadde 7/4 - A Concept Eryaman - Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl

100. Yıl

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl Veteriner

Pet 312 Veteriner Kliniği 2012 Haziran ayında Veteriner Hekim Ahmet BAYDIN, Veteriner Hekim Semih EFEDAYI ve Veteriner Hekim Yücel KANDİŞ tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz genç hekim kadrosunun sahip olduğu dinamizm ve gerekli teknolojik donanımla 7/24 hizmet vermektedir.

Gerekli tüm ekipmana ve bilgi donanımına sahip ekibimiz, hızla değişen ve gelişen Veteriner Tıp dünyasını yakından takip ederek yeni teknikleri ve teknik ekipmanları kliniğimize en iyi şekilde uyarlayarak pet dostlarımızın yaşam standartlarını en yüksek seviyeye ulaştırmak ve bu hizmeti ulaştırırken profesyonel olduğu kadar, sıcak kanlı, samimi olmayı amaç edinmiştir.
devamını oku...
Adres: 1522 sok. Merkez Sahil Sitesi C Blok No:6/52 Yüzüncüyıl-Ankara

Yeni Başkent Veteriner Kliniği

Etlik

Yeni Başkent Veteriner Kliniği - Etlik Veteriner

Misyon

Daima kaliteli ve uygun hizmetin herkese ulaşır hale getirilmesinin sağlanması ana amacımız olup, hayvan sağlığı refahı ve koruyucu hekimlik çalışmalarının uygulanması amacındayız...

Açıklama

Kliniğimiz 1998 yılından itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Ankara'nın en eski ve en deneyimli Türkiye çapında ilaç sektörünün ilk sıralamasında yer alan ve pet klinik alanında 2005 ten itibaren iyi yerlere gelerek ilerleyişini sürdürmektedir. Kliniğimiz sizlerin talepleri doğrultusunda her geçen gün bünyesine yeni gelişmeler eklemektedir. Kaliteli ve iyi hizmeti istiyorsanız sizleri de kliniğimize bekleriz. Uzman cerrahımız ve deneyimli kadromuz ile her zaman hizmetinizdeyiz. Çalışma saatlerimiz hafta içi ve cumartesi günleri sekiz buçuk ve yedi, pazar günleri on iki ve beş arasındadır. Ancak acil durumlarda durumunda size her saat her an hizmet vermeye hazırız.
devamını oku...
Adres: Etlik cad. 14/A Yeni Ziraat Mah. Dışkapı-Altındağ-Etlik-Ankara

Pety Paw Veterinerlik Kliniği

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Işınlar Mahallesi İvedik Caddesi 170/A Yenimahalle-Ankara


Borbála Turcsána, Friederike Range, Zsófia Virányi, Ádám Miklósi veEnikö Kubinyia tarafından yapılan araştırmaya göre insanlar ve köpekleri arasındaki benzerlikler incelendi. Bu oldukça geniş çapta yapılmış bir araştırmaydı ve aynı zamanda Eötvös Üniversitesi (Budapeşte) ve Viyana Üniversitesi Veterinerlik Okulu arasında yapılmıştır.

Yapılan ankete göre "Beş Büyük" davranış olarak adlandırılan kişisel özellikler ölçüldü. Bu beş büyük sık sık ölçülen kişisel özelliklerdir ve aynı zamanda davranışları en iyi şekilde tahmin edebilendir. Bunlar şöyledir:

Duygusal Dengesizlik: Bir insanın duygusal ve gergin mi olduğunu ya da güvende ve kendine güvenen biri olduğunu gösteren özelliktir. Nevrotiklik genellikle "duygusal denge"yi ölçmek olarak kullanılır.

Dışa Dönüklük: Bu kısımda kişinin dışa dönük ve sosyal olup olmadığını ya da yalnız ve tek başına mı olduğunu ölçer.

Anlaşabilirlik: Bu kişisel özellikle de kişinin arkadaş canlısı ve merhametli olup olmadığını ya da soğuk ve kaba olup olmadığına odaklanır.

Sorumluluk Sahibi Olmak: kişinin çalışkan, yeterli ve tertipli olup olmadığını ya da rahat, tembel veya dikkatsiz olup olmadığını değerlendirir.

Açıklık: Bir noktada bu kişisel özellik kişinin yaratıcı ve meraklı olup olmadığını ya da tutarlı ve dikkatli olup olmadığını inceler. Ama bu boyut tamamen zekayla bağlantılıdır ve bazı araştırmacılar bu konuyu tekrardan "zeka" olarak etiketlediler.

Daha sonra da sahiplere Samuel Gosling (Texas Üniversitesi) tarafından hazırlanmış aynı türde bir test verilmiştir.

Bu araştırmanın temel sonuçlarının betimlenmesi oldukça kolaydır. Köpek sahipleri kendi köpekleri ile aynı özelliklere sahip olduklarını bu araştırmayla belirttiler. En güçlü özellik de köpeğin saldırganlığı ile kendi saldırganlık seviyelerinin aynı oluşu konusundaydı. Ve bu özelliği dışa dönüklük takip etmiştir.

Şimdi eğer bu araştırmayı göz ardı edecek olursak kesinlikle bu durum ilginç olurdu.
Unutmayın ki bu kişisel özellikleri köpeklerin kendi sahipleri karşılaştırdı. Bu yüzden de bir bağlantı olması gerekli. Psikologlar izdüşüm olarak adlandırılan mekanizmayı insanların birbirlerini tanımlarken de kullandıklarını bilirler. Ve aynı zamanda aynı inançlara, davranışlara, duygulara ve hatta aynı kişisel özelliklere sahip olduklarını inanırlar. Bu yüzden de sahiplerin bu izdüşüm kısmını köpekler hakkında kullanmaları olağandır.

Bu araştırmayı tam anlamıyla kanıtlamak için aile üyelerinin de köpeğin sahibi ve köpek arasındaki benzer davranışları belirten testi cevapları istenmiştir. Ve daha sonra köpek sahibinin cevapları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar gösteriyor ki kişiler ve sahipleri arasında benzerlikler beş büyükten dördünü oluşturmaktadır. Bu da en azından bu dört özelliğin kesinlikle psikolojik izdüşüm yerine tamamen objektif olduğudur. İşe yaramayan özelliklerden biri de açıklıktı. Nispeten köpek sahipleri kendi özelliklerini tamamen köpeklerin üzerinde etkili olduklarını belirtiyorlar ve bu yüzden de köpeklerin daha zeki ya da daha az zeki olabileceklerini belirtmemişlerdir. bu nedenle de istenen cevap köpek sahiplerinden alınmamıştır.

Neden köpekler ve onların sahipleri benzer özelliklere sahiplerdir? Köpek sahibinin yaşam tarzı ve köpekle etkileşimde bulunması köpeğin kişisel özelliklerinin değişmesine neden olmuştur. Bu da elimizde bulunan araştırmada bulunmaktadır. Çünkü tamamen köpeğin hislerine etki eden kişisel özelliklere sahiptirler. Örneğin; endişeli ve nevrotik bir sahibin köpeği ne kadar dengesiz hale getirebileceğini, dengesiz olmasına neden olacağı ve aynı zamanda köpeğine karşı abartılı duygular gösterdiğini hayal etmek oldukça kolaydır. Ya da bu kişinin köpeğine karşı ne kadar aşırı korumacı davranabileceği de nettir. Etkileşimde bulundukları için ve birbirlerinin karakterini tamamen değiştirmelerinden dolayı da aralarında benzerlik olması çok doğaldır. Verilere dayanarak bunu söylemek mümkün değildir. Bu noktada köpek sahiplerinin köpek seçerken kendilerine uygun cinste bir köpek seçtiklerini ve kendi kişiliklerini yansıttıklarını söylemek mümkündür. Bu yüzden de aktif dışa dönük sahip kendisine uygun sosyal ve aktif olan bir köpek seçecektir.

Bu araştırmanın sonuçları hem zengin hem de aynı zamanda komplikedir. Bu bilgi, insanların kendi hayat tarzlarına uygun köpekleri seçtiklerini ve aynı zamanda kendi kişisel özelliklerini yansıtan köpekleri tercih ettiklerini gerçeğini vurgular. Buna ek olarak bir evde sadece bir köpeğin bulunması gerektiği gerçeğinin altını da çizmeliyiz. Eğer evde birden fazla köpek varsa, daha sonra aradaki benzerlik daha zayıf ve aynı zamanda daha fazla tutarsız hale gelmektedir. Bunun nedeni de birden fazla köpek olduğunda ikisinin de bizim kişisel özelliklerimize sahip olmalarını istemek yerine onların kendi kişisel özelliklerini korumak isteriz. Çünkü farklı özelliklere sahip birden fazla köpek sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi kolaylaştıracaktır. Bir köpeğiniz tüm gün boyunca otururken diğeri sürekli olarak hareket etmek isteyecektir. Ve etrafını keşfetmek için elinden geleni yapacaktır. Bu da evinizde güzel ve ilginç bir tablo oluşmasını sağlayacaktır.