BURMESE KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

BURMESE KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

Modern Burmese hikayesi 1930'da Wong Mau isimli kedinin Miyanmar'dan Amerika'ya getirilişi ile başlıyor. Bazı kaynaklar Wong Mau'nun Amerika'ya bir gemici tarafından getirilip Amerikan Deniz Filosunda doktor olarak görev yapan Joseph Thompson'a verildiğini yazıyor. Bazıları ise Dr. Thompson'un Burmese kedisini Miyanmar'dan kendisinin getirdiğini, doktorun Uzak Doğu kültürüne ve kedilerine son derece ilgili olduğunu yazıyor.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Dr. Thompson Budist kesişi olarak Tibet'te uzun zaman geçirdi ve bölgede yaygn olarak bulunan kısa tüylü kahverengi kedilere büyük hayranlık besledi. Bölgede bakır kedi olarak bilinen bu tür, Güney Asya'da yüzyıllar boyunca varlığını sürdürdü. Thai dilinde yazılmış Cat Book Poems adlı kitapta bu kedilere Burmese tapınaklarında tapıldığını ve tanrının yeryüzündeki temsili olduklarına inanıldığı yazılı.

Wong Mau adlı kediden oldukça etkilenen Thompson bir süre sonra bu kediyi çoğaltmak için gerekli çalışmaları yapmaya başladı. Yalnızca bir adet Burmese kedisi olduğundan ve aynı zamanda Siyam kedisi yetiştiriciliği de yapan Dr. Thompson, Burmese kedisi ile Tai Mau isimli Siyam kedisini çiftleştirmeye karar verdi ve sonucunda üç adet yavru doğdu.

Bir süre Burmese kedisi ile ilgili araştırma yapmaya devam eden Thompson, Burmese kedisinin aslında Siyam kedisi ile kırma bir kedi olduğunu keşfetti. Kahverengi renkli doğan bir yavru Wong Mau ile tekrar çiftleşince Thopmson kahverengi renkten sorumlu Burmese geninin albino serisi genlerin bir üyesi olduğunu fark etti. Burmese geni tüydeki pigment miktarını düşürerek siyah rengin kahverengiye dönüşmesine yol açıyordu.

CFA tarafından 1936'da kabul edilen Burmese kedileri, Siyam kedisi yetiştiricileri tarafından uzun süre kabul görmedi. Bu yetiştiriciler Burmese kedisinin yalnızca rengi bozuk bir Siyam kedisi olduğunu iddia etti ve bu kedinin yaygınlaşmasının önüne geçmek istedi.

Melez Burmese ve Siyam kedilerinin safkan Burmese kedisi olarak satılması ve aradaki farkın kolay anlaşılamaması dolayısı ile CFA 1947'de Burmese kedilerinin yeni bir tür olarak kabul edilmesi kararını bozdu. Ancak bu türün yetiştiricilerinin üreme çalışmalarına ara vermemeleri ve yoğun uğraşları sonucu CFA 1953'te Burmese kedilerini tekrar kabul etti.

Oyun sever, zeki ve ev yaşamı için oldukça uygun olan Burmese kedileri; ofis, dükkan gibi istenilen her yerde beslenebilir. Dişi Burmese kedileri erkeklere göre daha meraklı, aktif ve duygusal olarak daha duyarlı canlılardır. Erkeklerin belirgin özelliği ise dişilere göre daha durgun olmalarıdır.