KÖPEĞİNİZİN ÇİĞNEME ALIŞKANLIĞIYLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

blog yazısı ekle !

KÖPEĞİNİZİN ÇİĞNEME ALIŞKANLIĞIYLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

Köpeğiniz bir şeyleri çiğnemeyi çok mu seviyor? Pahalı deri ayakkabılarınız, antik mobilyalarınız ve çocuğunuzun yeni oyuncakları dâhil olmak üzere, önüne ne gelirse çiğniyor mu?

Eğer cevabınız evet ise, size çare olacak iyi haberlerimiz var. Ancak öncesinde çiğneme alışkanlığı ile ilgili bazı noktaları açıklığa kavuşturmak faydalı olacaktır..

Çiğneme, aslında köpekler için oldukça sağlıklı ve doğal bir aktivitedir ve onların gelişimi için çok önemlidir. Aynı zamanda ısırmak, bir şeyleri kaldırmak ve taşımak içinde kullanılır. Ama çiğnemek eşyalarınıza zarar verici olmaya başladığında, hem sahipleri hem de köpekleri zor durumda bırakan, çok önemli çatışmalara neden olur.
Ankara ' da ki veterinerler de, bunun gibi nedenlerle sadık dostlarımızla aramızın açılmasını engellemek için sizlere bazı tavsiyeler hazırladılar. Böylelikle onlar doğaları gereği olan davranışlarını devam ettirebilirken siz de en değerli eşyalarınızı koruyabilmiş olacaksınız.

Bestekar Veteriner Kliniği

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Sokak. No:17/1 Çankaya - Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Bulut Veteriner Kliniği

İncek

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3341. Sokak No:1 D:8C İncek-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Luna Veteriner Kliniği

A.Ayrancı

Röntgen Biyokimya
Hemogram
Kısırlaştırma
Aşılama
Koruyucu hekimlik
Ekokardiografi
Parazit tedavisi
Dermatoloji
Dahiliye
Cerrahi
Diş hekimliği
Mama ve suplementlerdevamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:79/A Çankaya - Ankara

Telepati Hayvan Hastanesi Keçiören

Keçiören

Telepati Hayvan Hastanesi olarak şubemizle beraber tam donanımlı ve uzman veteriner hekim kadromuzla patili dostlarımız için 7/24 hizmet vermekteyiz.devamını oku... Adres: Şehit Kubilay Mahallesi Değirmendere Caddesi No:32 Keçiören - Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

Anka Çayyolu Veteriner Kliniği

Çayyolu

İlk ve orta öğretimini Kahramanmaraş'ta bitiren hekimimiz Sefa ARSLANHAN 2007 yılında İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesine giriş hakkı kazanmıştır.

2012 yılında mezun olup altı yıl boyunca İstanbul Avrupa yakasındaki hayvan hastaneleri, poliklinikleri ve kliniklerinde çalışmıştır.

2018 yılında yılında Kahramanmaraş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehebilitasyon ve Tedavi Merkezinde çalışmış olup edindiği tecrubeyi Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde Dulkadiroğlu Veteriner Kliniği'inde minik dostlarımız ve hasta yakınları ile 7/24 paylaşmayı hedeflenmiştir.

Ancak; 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen asrın felâketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Ankara'ya yerleşmiş ve Ankara Çankaya ilçesinde Çayyolu mevki Alacaatlı mahallesinde Anka Çayyolu Veteriner Kliniği hizmete açmıştır.

Öğrenimlerine ek olarak güncel yayınları ve kongreleri de takip ederek mesleki gelişimine devam etmektedir.
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3317 Sokak No:2/5 - EA ( Bulvar Üzerinde ) Çayyolu-Ankara

Yeni Başkent Veteriner Kliniği

Etlik

devamını oku... Adres: Etlik Caddesi 14/A Yeni Ziraat Mahallesi Dışkapı-Altındağ-Etlik-Ankara

Happy Tails Veteriner Kliniği

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3250. Cadde No:6/B-113 (Pelit Plaza) Çankaya -Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Abidinpaşa Veteriner Kliniği

Abidinpaşa

Abidinpaşa Veteriner Kliniği olarak, geniş bir hizmet yelpazesi sunarak rutin sağlık kontrollerinden acil durum müdahalelerine kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyoruz.

Evcil dostlarınızın sağlığını korumak ve geliştirmek için son teknolojiyi ve güncel tıbbi bilgiyi kullanarak en etkili tedavileri sunuyoruz.

Güler yüzlü ve samimi ekibimiz, sizin ve evcil dostlarınızın konforunu ve güvenliğini her zaman ön planda tutarak Abidinpaşa Veteriner Kliniği'nde, sevgi dolu bir atmosferde en iyi bakımı sağlamak için sabırsızlıkla sizi bekliyoruz.devamını oku...
Adres: Tıp Fakültesi Caddesi Balkiraz Mahallesi 69/D Mamak - Ankara

Pet Care Center

Çayyolu

Deneyimli hekimlerden oluşan kadromuz ile güncel ve teknolojik gelişimleri takip ediyor ve bunları kliniğimize entegre ediyoruz.


Sizlere Muayene, Ameliyat, Ameliyat sonrası bakım, İleri teknoloji dijital görüntümele, Anestezi, Yoğun bakım, Ağız diş sağlığı Koruyucu hekimli desteği ile hizmet vermekteyiz. Pet Care Center olarak amacımız hijyenik ortamımız ve teknolojik şartlarımızla evcil dostlarımıza en iyi hizmeti vermektir.


Hastalarımızın en kısa sürede sağlığına kavuşmaları temel prensibimizdir. Bunun için Çayyolu Alacaatlı da bulunan Pet Care Center kliniğimize sizi ve patili dostlarımızı bekleriz
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3315. Sokak No:18 Çayyolu - Ankara

Vetes Veteriner Kliniği

Kırkkonaklar

Evcil Dostlarınız İçin, Vetes Ankara Çankaya Veteriner Kliniği.

Vetes Veteriner Kliniği, Ankara'nın Çankaya ilçesinde, 2021 yılında veteriner hekim Esra Bozkurt tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz, evcil hayvanlarınızın sağlığına öncelik vererek, kapsamlı veteriner hizmetleri sunmaktadır.

Veteriner hekim Esra Bozkurt, uzun yıllar boyunca veteriner hekimliği alanında deneyim kazanmıştır. Kendisi, evcil hayvanlarınızın tedavisi ve bakımı konusunda bilgi ve deneyim sahibidir.

Tüylü Dostlarımızın İhtiyaçlarını Gideriyoruz!

Vetes Veteriner Kliniği'nin hizmetleri arasında, rutin sağlık kontrolleri, aşılar, hastalık teşhisleri, cerrahi operasyonlar, diş tedavileri, beslenme danışmanlığı ve acil durum müdahaleleri gibi birçok konu yer almaktadır.

Kliniğimiz, son teknoloji cihazlar ve ekipmanlarla donatılmıştır. Bu sayede, evcil hayvanlarınızın sağlık durumunu en iyi şekilde değerlendirip, doğru teşhisler koyabilmekteyiz. Ayrıca, kliniğimizdeki tüm personel, hayvansever ve evcil hayvanlarınızın mutluluğunu ve konforunu ön planda tutmaktadır.

Kısacası, Vetes Veteriner Kliniği, evcil hayvanlarınızın sağlığına özen gösteren, deneyimli ve bilgili veteriner hekimlerimiz ve uzman personelimizle, kaliteli ve güvenilir veteriner hizmetleri sunmaktadır. Evcil hayvanlarınızın mutluluğu ve sağlığı bizim önceliğimizdir.
devamını oku...
Adres: Kırkkonaklar Mahallesi Şemşettin Günaltay Caddesi 310.Sokak No:2/B Kırkonaklar - Ankara

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara


1. Göz önünden kaldırın: Köpeğiniz sizi çok sever, bu yüzden kokunuzun sindiği ve ona sizi hatırlatan her şey onun öncelikle tercih edeceği oyuncağı olacaktır. Üzerinde sizin ve aile bireylerinizin kokusunun bulunduğu bütün eşyalar onun dikkatini çekecektir. Tabii ki sizin bir eşyanızı veya çocuğunuzun yeni plastik oyuncağını çiğnemesi sizin onu bu kadar sevmenizden alı koyacak olsa da, bunu önlemenin en pratik yolu, mümkün olan bazı eşyaları rahat uzanamayacağı bir yere kaldırmaktır.

2. Köpek oyuncaklarını daha cazip hale getirin: Köpeğiniz için bir kaç tane çiğneme oyuncağı seçin ve bunları bir aile bireyine aitmiş gibi göstermek için kirli sepetinde beklettikten sonra onun bulmasını sağlayın, böylelikle hem sizin kokunuzu alacak hem de ayakkabılarınızdan uzak durmuş olacaktır.

3. Tavuk Aroması: Köpeklerinizin kendi oyuncakları ile oynamasını teşvik etmek için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem de, bu oyuncakları onun sevdiği bazı yiyeceklerle temas ettirmektir. Böylece dikkatini eşyalarınız üzerinde ki kokulardan uzaklaştırmış olabileceksiniz.

4. Doğru zamanda takdir edin: Eşyalarınızı kemirdiği için hiç bir zaman köpekleri cezalandırmamalısınız, çünkü bunu anlamayacaklardır. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda yapabileceğiniz en uygun davranış, olay yerinde bulduğunuz eşyanızı değiştirip, yerine onun oyuncağını koymanız ve bu oyuncağı kemirmeye başladığında onu mümkün olduğunca takdir etmeniz olacaktır.

5. Onu meşgul edin: Genellikle köpeklerin çiğneme istekleri sıkıldıkları zaman ortaya çıkmaktadır. Eğer sizin de köpeğiniz çok fazla yalnız kalıyorsa, kendini oyalamak için bir şeyleri çiğnemeye başlayacaktır. Eğer yalnız kalma durumunu değiştiremiyorsanız, en iyi yapılabilecek şey, ona yeterli sayıda çiğneme oyuncağı temin etmeniz ve eve geldiğinizde mümkün olduğunca ilgi göstermeniz olacaktır.

6. Çiğneme kemiği kullanın: Bazen lastik oyuncaklar köpeğiniz için yeteri kadar ilgi çekici gelmeyebilir veya çiğneme ihtiyacını karşılamaya yetmez. Gerçek kemikler de parçalanıp, küçük kıymıklar oluşturduğu için oldukça risklidir. Bu yüzden tercih edilebilecek bir başka çözüm de veteriner mağazalarından temin edilebilecek çiğneme kemikleridir. Bu kemikler oldukça güvenilir malzemelerden üretilmiş, içerisinde çeşitli aromalar da bulunan özel ürünlerdir. Böylece bu ürünler köpeğinizin de dikkatini, eşyalarınızdan uzak tutmasına yarayacaktır.