KEDİNİZİN HALINIZDA BIRAKTIĞI KOKULARDAN KURTULMANIN YOLLARI

blog yazısı ekle !

KEDİNİZİN HALINIZDA BIRAKTIĞI KOKULARDAN KURTULMANIN YOLLARI

Kedinizin bazı durumlarda arkasında bıraktığı o keskin ve oldukça kalıcı özelliğe sahip kokuların kedi sahipleri için ne kadar olumsuz ve zor bir durum olduğunu biliyoruz. Bu nedenle umutsuz bir şekilde sürekli aynı noktayı silip durmanız yerine, uygulayabileceğiniz bazı pratik bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bildiğiniz gibi polislerin de kullandıkları mor neon ışıkları her türlü kan, idrar ve ter izini ortaya çıkarmaya yardım eder. Sizin de veteriner mağazalarından veya pet shoplardan temin edebileceğiniz bu ışıklar yardımıyla koku geldiğinden şüphelendiğiniz bölgeler üzerinde gezdirerek herhangi bir iz bulmaya çalışabilirsiniz. Böylelikle hem doğru yerleri silmiş olur hem de kendinizi boş yere yormamış olursunuz.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Elbette pek az şey kedinizin zaman zaman arkasında bıraktığı bu nahoş koku gibi kokacaktır fakat farklı temizlik kokularıyla bir araya geldiklerinde kokunun şiddeti ve dayanılmazlığı da artabilir. Bu nedenle özellikle veterinerlerde bulabileceğiniz ve enzim kaynaklı kokuları yok etmeye yarayan bu maddelerin moleküllerini parçalayıp yapılarını bozarak kötü kokunun da ortadan kalmasını sağlayan temizlik ürünlerini tercih etmelisinizdir. Ancak eğer daha ekonomik yolları tercih etmek zorundaysanız o zaman temel hijyen sağlayıcı ürünleri kullanmak en doğrusu olacaktır. Çünkü bahsedilmeye çalışıldığı gibi, kokuyu başka bir kokuyla yok etmeye çalışmak daha kötü sonuçlar doğuracaktır.

Ekonomik olması açısından kullanabileceğiniz bazı işe yarar yöntemleri de şu şekilde tarif edebiliriz;

Kokunun geldiği yeri tespit ettiğiniz bölgeye bir miktar amonyak dökün, kurumasını bekleyin ve üzerine kabartma tozu dökerek bir süre de bu şekilde bekletin. Ardından elektrikli süpürgeyle bu alanı temizleyin.

Aynı şekilde kokunun geldiği yere bir miktar hidrojen peroksit dökün ve üzerine de kabartma tozunu ekleyin ve bu şekilde bir kaç ay bekletin (gerçekten bir veya iki aydan bahsediyoruz). Bu sayede ileri düzeyde ki kokulardan kesinlikle kurtulacaksınızdır.

Son bir yöntem de kokunun geldiği yere mümkün olduğunca bol miktarda sirke dökmek olacaktır.

Eğer tüm bu yöntemlerde sorununuza çare olmuyorsa o zaman daha profesyonel yöntemler uygulamanın da vakti gelmiş demektir. Bunun için ya sizin temin edeceğiniz veya dışarıdan kiralayabileceğiniz bir buharlı temizleyici ile sorunlu bölgeye uygulama yapmanız gerekecektir. Hatta bu işlemleri düzenli olarak uygulayıp, gerekiyorsa kedinizin bir süre o alanı veya odayı kullanmasını da engellemeniz gerekebilir. Ancak mutlaka sonunda çözüm alacaksınızdır.