EVCİL HAYVANLARINIZIN ÖMRÜNÜ UZATACAK 5 TAVSİYE

blog yazısı ekle !

EVCİL HAYVANLARINIZIN ÖMRÜNÜ UZATACAK 5 TAVSİYE

Ankara veteriner hekimleri, kendilerini ziyaret eden evcil hayvan sahiplerinin genel kaygılarının çoğunlukla hayvanlarının yaşamları boyunca yanlarında olmalarını istemeleri olduğunu belirtiyor. Elbette uzun yıllar boyunca yetiştirdiğiniz ve özel bir bağ kurduğunuz evcil hayvanlarımızın yanımızdan ayrılmamasını istemek oldukça doğal, bunu bilen Ankara veterinerleri de sizlere bu konuyla ilgili bazı tavsiyelerde bulunmak istiyor.
1. KALİTELİ BESLENME ALIŞKANLIĞI

Kendi yaşına uygun olarak hazırlanmış, yüksek kalitede bir diyet programıyla beslenen tüm hayvanların sağlıklı bir derisi, parlak tüyleri ve gözleri olur. İyi bir diyet, aynı zamanda hayvanınızın bağışıklık sistemini de güçlendireceği için hastalıklara karşı direncini artırır. Sağlıklı beslenen bir sisteme sahip olduğu için de zihinsel faaliyetleri olabilecek en üst düzeyde çalışır. Ayrıca ilerleyen yaşlarında eklemleri veya kemikleri ile ilgili herhangi bir sağlık sorununa karşı daha dayanıklı olurlar.

2. ZAYIF KALMASINI SAĞLAYIN

Olması gerektiği kilodan daha ağır olan her hayvan sayılamayacak kadar çok hastalığa karşı korunmasızdır. Yapılan araştırmalar da aşırı kilolu kedilerin ve köpeklerin başta eklem rahatsızlıkları, kalp hastalıkları ve diyabet olmak üzere daha pek çok hastalığa yakalanma risklerinin olduğunu göstermektedir. Bu yüzden hayvanınızı yeteri kadar hareket ettirmeniz, onunla oynamanız, koşmanız, yürüyüşler yapmanız oldukça önemlidir.

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

VetVital Veteriner Kliniği

Birlik Mahallesi

devamını oku... Adres: 414.Cadde No:18/B Birlik Mahallesi-Ankara

Eylül Veteriner Kliniği

Mamak

Eylül Veteriner Kliniği - Mamak Veteriner

2003 yılında kurulan Eylül Veteriner kliniğimiz Ankara Mamak'ta pet ve büyük başta; koruyucu hekimlik, aşılama, teşhis ve tedavi konularında deneyimli kadrosuyla hizmet vermektedir.devamını oku...
Adres: Cengizhan Mah. Natoyolu cad. 231/A Mamak - Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

HK Veteriner Kliniği

Mamak

HK Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah 836 sok No: 2/b Mamak - Ankara

Pars Pet Shop

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3158 Cadde Akıncı Plaza No:12-B/33 Yaşamkent-Ankara


3. DÜZENLİ OLARAK VETERİNER KONTROLÜNE GÖTÜRÜN

Aklınıza gelebilecek bütün evcil hayvanlar düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmelidir. Çünkü veteriner kontrolleri sadece aşıların tamamlanmasından öteye geçtiği zaman hayvanınız için en doğru bakımı sağlamış olursunuz. Veteriner hekiminiz tarafından düzenli olarak yapılacak kontroller, hastalıkların erken teşhisinde ve tedavisinde çok önemli bir rol oynar. Hepimizin bildiği gibi erken teşhis her zaman tedavilerin daha iyi işe yaramasına yardımcı olur. Aynı zamanda erken teşhis edilmiş bir rahatsızlık ileri de karşılaşılacak daha büyük bir sorunun çıkaracağı masraflardan daha azdır.

4. HAYVANLARIN AĞIZ SAĞLIĞI

En çok kediler ve köpekler için geçerli olan bu durum, evcil hayvanınızın özellikle ağız ve diş sağlığını korumakla ilgilidir. Herhangi bir şekilde ağzında diş kaybı olan veya ağzında ki yaralar nedeniyle beslenme güçlüğü yaşayan bir hayvanın sağlığının da kalıcı olması mümkün olamaz. Belki bu konuyla ilgili veterinerin yapacağı rutin kontroller olacaktır ancak esas yapılması gereken, sahipleri olarak sizlerin hayvanlarınızın ağız sağlığını evde korumaktır. Bunun için her gün olmasa da belirli aralıklarla kedinizin veya köpeğinizin dişlerini fırçalayabilirsiniz.

5. KONTROLSÜZ GEZMESİNE İZİN VERMEYİN

Kedinizin veya köpeğinizin, tasmasız, sizin kontrolünüzden uzakta veya kolay müdahale edemeyeceğiniz yerlerde serbestçe dolaşmasına izin vermeyin. Çünkü bu şekilde onu kazalardan, kirli maddelerle temasından, onu zehirleyebilecek koşullardan koruyamamış olursunuz. Aynı zamanda onun serbestçe dolaşmasının komşularınızı veya etraftaki kişileri de rahatsız edebilme ihtimalini taşıdığı için beklemediğiniz şikâyetler ve sorunlarla da yüz yüze gelebilirsiniz. Bu konuda yapılması gereken en doğru yaklaşım, hayvanınızın bakımını ve sağlığını riske atmadan, sizin kontrolünüzde ve belirli bölgelerde serbest bırakmanızdır.