KEDİNİZİN KAYGILARINI AZALTIN

blog yazısı ekle !

KEDİNİZİN KAYGILARINI AZALTIN

Kediniz günün her anını sizin yanınızda mı geçirmek istiyor? Yanından uzaklaştığınızda değişik sesler çıkarmaya, daha sinirli olmaya mı başlıyor. Eğer sizin de kediniz her fırsatta yanınıza gelip sürekli onunla ilgilenmenizi ve onu sevmenizi istiyorsa Ankara ' da ki veterinerlerin size bazı tavsiyeleri olacak.

Her ne kadar ilginç bir durum gibi gözükse de, kediler de tıpkı köpekler gibi sahiplerinden ayrı kalma kaygısını yaşayabilirler. Hatta bazen bulunduğu ortamda ki diğer tüylü dostlarından ayrı kalmak bile onları rahatsız edebilir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Kedilerin dünyasında bu kaygılarını göstermelerinin birçok farklı yolu vardır. Bazen yaşadıkları stres onların yemek yeme alışkanlıklarını değiştirebilir, olmadık zamanlarda yüksek sesle bağırmalarına neden olabilir veya en sevdiğiniz koltuğu tırmalamaya başlayabilirler. Belki de okumak için evden uzaklaşan bir aile bireyinin özlemi, kedinizin bir koltuğun altına girip saatlerce orda kalmasına yol açabilir.

Ankara ' da bulunan veteriner hekimlerin görüşü, bu gibi durumlarda olan kedilerin psikojenik bir rahatsızlık geçirdiğidir. Bunun sonucunda da kedilerin yaşadığı bu stres vücutlarının rastgele bazı bölümlerinde yoğun tüy dökülmelerine neden olur. Bilindiği gibi kediler kendilerini düzenli olarak temizlerler, ancak aşırı kaygı ve stres duydukları zamanlarda, bu işlem onların kontrolünden çıkıp bir temizlenme takıntısına dönüşür. Böylelikle farkında olmadan tüylerini de çok fazla hırpalayıp, yolmuş olurlar.

İyi haber ise kedinizi bu tür kaygılara neden olan durumlardan ufak bazı düzeltmelerle kurtarabilecek olmanızdır. Bunun için yapabileceğiniz bir kaç uygulama şöyle özetlenebilir;

Evinizde uygulayabileceğiniz değişiklikler;

- Sabah evden çıkmadan önceki düzeninizi yeniden gözden geçirin ve ayrılmadan önce kedinizin bakımıyla ilgili yapacağınız işleri kısa tutmaya çalışın.

- Fiziksel ve zihinsel olarak onu meşgul edebilmek için, evden çıkmadan önce sevdiği bir oyuncağı yanına bırakın.

- Siz evde yokken bulabileceği ve kedinizin özellikle sevdiği bazı yiyecek ödüllerini evin içinde farklı köşelere saklayın, böylece yiyecekleri bulmaya çalışmak onu oyalayacaktır.

- Eve dönüşünüz kediniz üzerinde yarattığı heyecan etkisini azaltmak için, evinize girdikten sonra ilk 15 dakika onunla hemen ilgilenmeyin.

- Çeşitli oyuncaklar, tırmanma ve tırmalama direkleri ile onu meşgul tutabilecek eşyaları evinizde bulundurun.

- Kedinizin evde yalnız olmadığını düşünmesini sağlamak için, arkanızdan bir televizyon veya radyoyu açık bırakarak evden çıkın.

Tüm bu basit yöntemlerin dışında, kedilerde ki bu sıkıntıyı azaltabilecek bazı bitkisel tedavi yöntemleri de mevcuttur Hatta bu bitkilerden elde edilen ilaçlarda kullanılabilmektedir. Ancak tabii ki böyle bir tedavi sadece ilerlemiş vakalarda kullanılmak üzere tercih edilmektedir. Eğer siz de kedinizin daha az kaygılı ve uysal olmasını istiyorsanız burada tavsiye edilen bir kaç yöntemi deneyebilir ve size en yakın veteriner kliniğini ziyaret edebilirsiniz.