KÖPEKLER RÜYA GÖRÜR MÜ?

blog yazısı ekle !

KÖPEKLER RÜYA GÖRÜR MÜ?

Köpekler de insanlar gibi rüya görürler ve rüyaları insanların rüyaları gibidir.

Birçok insan köpeklerin rüya gördüğüne inanır. Çoğu köpek sahibi de köpeklerin uyurken bazen titrediğini, ayaklarının hareket ettiğini veya inlediklerini ya da hayal gördüklerini fark etmektedirler. Bu yüzden de rüya gördüklerini düşünmektedirler. Yapısal seviyede köpeklerin beyinleri insanların beyinleri ile benzerlik göstermektedir. Ayrıca uyku boyunca köpeklerin uyku dalgaları insanlarınki ile benzerlik gösterir. Aynı zamanda uyku evreleri de aynı şekilde devam etmektedir. Bu yüzden de köpeklerin rüya gördükleri kanısına varılır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Aslında köpekler rüya görmeselerdi, diğer hayvanların köpeklerden daha az zeki ve basit olduklarını gösterecekti. Yapılan bir araştırmaya göre uyuyan bir farenin beyin fonksiyonları tamamen rüya görmekle aynı şekilde fonksiyon gösteriyor. Gece rüyada gördüğünüz çoğu olay aslında gün boyunca uğraştığınız aktivitelerden oluşur. Bu durumun aynısı farelerde de görülür. Bu yüzden de gün boyunca fare herhangi bir zorluk yaşamışsa bunu rüyasında görmesi çok doğaldır. Fare uyanıkken ve labirenti öğrenirken, elektrik kayıtları hipokampüste saklanır (hafıza oluşumu ve depolanması ile ilgili olan beyin alanı). Araştırmacılara göre bu elektrik yapılarının bazıları oldukça belirli ve tamamen farenin yaptıkları ile bağlantılıdır. Daha sonra, fareler uyurken beyin dalgaları farelerin de insanlar gibi rüya gördüklerini ve aynı şekilde evrelerden geçtiklerini göstermiştir. Aslında farenin rüyasındaki yapılar o kadar net ve belirliydi ki araştırmacılar farenin hareket mi ettiğini yoksa sabit mi durduğunu söyleyebiliyordu. Farenin gün boyunca uğraştığı işlerin rüyasında da hatırlanması tamamen insanların rüya görme evreleri ile paralel olduğunu göstermektedir.

Köpeklerin beyinleri daha kompleks olduğu için ve aynı zamanda aynı elektriksel sırayı gösterdiğinden, köpeklerin de rüya gördükleri sonucuna varmak oldukça mantıklıdır. Ve ayrıca köpeklerin de ortak köpek aktivitelerini rüyalarında gördükleri konusunda kanıt vardır. Bu tür araştırma rüyalarımızda gördüğümüz olayları hayata geçirmekten bizi alıkoyan bir şeylerin olduğunu gösterir. Bu da beyin kökümüzde bulunan özel bir yapının avantajını kullanmak olarak görülür. Bilim adamları köpeklerin uyurken hareket etmesini engelleyen beynin bu bölümünü aldıklarında ya da pasif hale getirdiklerinde, elektriksel kayıtlara göre derin uykuda olan köpeklerin aslında hareket etmeye başladıklarında gözlemlemişlerdir. Köpekler sadece beynin rüya görmek ile ilgili olan evreye girdiğinde hareket etmeye başladılar. Rüya görme bölümü boyunca bu köpekler aslında rüyada sergiledikleri hareketleri gerçekleştirmeye başladılar. Bu yüzden de araştırmacılar rüyadan dolayı köpeğin oyun aramaya başladığını gösterdi. Ve belki de istediği başka bir şey için hareket etti. Elbette köpeğinizin ilgi alanı tamamen rüyasını etkileyecektir. Eğer uyuyan köpeğinizi bir Springer Spaniel cinsi ise muhtemelen rüyasındaki hayali kuşu yakalamaya çalışacaktır. Ama rüya gören eğer doberman cinsi bir köpek ise muhtemelen rüyasında bir hırsızı yakalamak için çaba gösterecektir.

Beyin ameliyatı yaptırmadan ya da elektriksel kayıt oluşturmadan köpeğinizin rüya görüp görmediğinden emin olmak gerçekten oldukça kolaydır. Tüm yapmanız gereken ise köpeğinizin sızdığı zamandan itibaren onu izlemektir. Köpeğinizin uygusu derinleştikçe, nefes alması daha düzenli olacaktır. Ortalama büyüklükteki bir köpeğin rüya görmesi için geçmesi gereken zaman yaklaşık olarak 20 dakikadır. Değişimi hemen anlayacaksınız. Çünkü nefes alıp vermesi daha sığ ve düzensiz olacaktır. Kaslarında tuhaf seğirmeler ve aynı zamanda köpeğinizin göz kapakları arkasındaki gözlerinin de hareket ettiğini göreceksiniz. Elbette yakından bakarsanız bu mümkün olacaktır. Gözler hareket edecektik. Çünkü köpeğiniz gerçek dünyada görüyormuş gibi rüyasındaki imgelere bakıyor olacaktır. Bu göz hareketleri rüya görmenin en belirgin özelliğidir. İnsanlar bu hızlı göz hareketleri boyunca ya da REM uykusu evresinde uyandırıldıklarında, genellikle rüya gördüklerini iletmişlerdir.

Joseph Baker tarafından bir mektup aldım. Gönderdiği mektuba dayanarak diyebilirim ki köpekler her gün yaptıkları aktiviteleri rüyalarında görürler. Bu yüzden de onun mektubunu size iletiyorum.

"Senin ilgini çekecek bir anekdotu iletmek istiyorum; ama onun öncesinde bunun alt yapısını sana aktarmam gerek. Yaklaşık üç yıl önce radyoda bilişsel bir bilim adamının uyku ve rüyaları anlamaya çalıştığı hakkında bilgi edindim. Erken REM uykusu boyunca duygusal hatıralarının tekrar ettiği konusunda bir hipotezinin olduğunu belirtmişti. Yayımladığı araştırma konusu da Tetris oyunuydu (birçok renkteki şekillerin hizalanmaya çalışıldı bilgisayar oyunu). Ve daha sonra bu Tetris kiremitlerini rüyamızda görüp görmediğimiz konusunda bir rapor hazırladı. Bu durum gerçekten kafamı meşgul etti. Çünkü geçen gece daha önceden gittiğim kaya tırmanışı tamamen net bir şekilde rüyamda yeniden yaşadım. Aynı zamanda kar soğuğunu hissettim ve o zaman aldığım kokuyu bile aldım ki sanki her şey tamamen gerçekti.

"Bu noktadan sonra köpeğime odaklandım. Köpeğimin cinsi bir basenji ve birçok basenji gibi o da sudan ve banyo yapmaktan nefret eder. Karım onu banyo yaptırdıktan hemen sonra köpeğimiz banyo kapısından hızlı bir şekilde kaçar ve beni bulur. Daha sonra da arkamda saklanmaya ya da altıma saklanmaya çalışır. Bu yüzden köpeğimiz Goober bir gün temizlenmeye zorlandı ve bu ritüeli yine aynı şekilde benim arkama saklanarak bitirdi. Daha sonra gece olduğunda hızlı bir şekilde uyudu. Ama uyurken koşmaya başladı ve daha sonra benim bulunduğum yere geldi ve arkama saklandı. Bu durum çok tuhaftı. Ben inanıyorum ki o an rüya görüyordu. Çünkü o anda ben tuvaletteydim. Aynı zamanda rüyasında kesinlikle banyo yaptığını görüyordu. Banyo yaparken alışkanlık haline getirdiği bu davranıştan dolayı bu sonuca vardığımı söylemek oldukça mantıklıdır. "

Joseph'tan aldığım mektuba dayanarak diyebilirim ki bu konu hakkında onunla aynı fikre sahip en az iki tane psikolog mutlaka vardır.