EVCİL SÜRÜNGENLERİN TEMEL BAKIMI

blog yazısı ekle !

EVCİL SÜRÜNGENLERİN TEMEL BAKIMI

Öncelikle tebrikler! Bu yazıya ulaştığınıza göre belki de uzun bir zamandan sonra hep istediğiniz bir evcil sürüngene sahip olmayı başardınız ve artık siz de bu geniş ailenin bir parçası olarak pullu dostunuzla birlikte yaşamınıza devam edeceksiniz.

Ankara 'da bulunan veteriner hekimler de yeni sahip olunan sürüngen hayvanların temel bakımları ile ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorlar. Bu sebeple en sık tercih edilen sürüngen hayvanların cinslerine ve beslenme alışkanlıklarına göre aşağıda ki bilgilerin yardımcı olacağını düşünüyoruz.
OTOBURLAR

Bu grup içerisine dâhil olan en popüler hayvanlar öncelikle iguanalar ve kaplumbağalardır. Eğer bu veya bunlara benzer otobur hayvanlara sahipseniz bu hayvanların hububat, sebze ve meyvelerden oluşan dengeli bir diyete ihtiyaç duyduklarını bilmeniz gerekir. Aldıkları besinlerin %40 kadarı kalsiyum içeriği yönünden yüksek olan lahana, karahindiba, yeşillikler, ıspanak ve yoncalardan oluşmalıdır. Geriye kalan %30-40 gibi bir kısım diğer sebzeler, patates, biberler ve filizlerden oluşabilir. %15-20 'lik kısmı ise lifli gıdalar içermelidir. Son olarak ise meyvelerin de onların diyetlerinde önemli bir yer tuttuğunu belirtmek gerekir. Bu yüzden belirli aralıklarla ona çeşitli meyveleri de yedirmeniz gerekecektir.

BÖCEK YİYENLER

Bu grup içerisinde yer alan kertenkele ve bukalemunlar için besin zincirlerinde birçok böceğin, kurdun, solucanın ve larvanın bulunduğunu bilmeniz ve buna uygun olarak beslemeniz gerekir. Aynı zamanda bu hayvanlara yiyeceklerin canlı olarak sunulması gerektiğini de hatırlatmakta fayda olacaktır. Bunun için de besin zinciri içerisinde yer alan her türlü canlıyı ona temin edebileceğinizden emin olmanız gerekir.

Eylül Pet Veteriner Kliniği

Eryaman

Eylül Pet Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner

Ankara Eryamanda bulunan Eylül Pet Veteriner Kliniği.

devamını oku...
Adres: 1.Etap Altay Mahallesi Kutlutaş Villalar 26.Sokak No:29 Eryaman-Ankara

Veterinary Center

Gölbaşı

Ankara GÖLBAŞI - Gölbaşı Veterinary Center Veteriner Kliniği - 7/24 Açık Klinikler, Pet Otel, Veteriner Klinikleri

Veteriner Hekim Ahmet YURTSEVEN

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Adem YÜCELdevamını oku...
Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Cad. 112 / B Gölbaşı - Ankara

Pety Paw Veterinerlik Kliniği

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Işınlar Mahallesi İvedik Caddesi 170/A Yenimahalle-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

Bahçeli Veterinerlik

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Azerbaycan cad. No: 40/2 Bahçelievler-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara


ETOBURLAR

Tabii ki karşınızda et yiyen sürüngenler. Pitonlar, su kaplumbağaları da bu grup içerisinde ilk tercih edilen hayvanlar olmaktadırlar. Bu hayvanların da ihtiyaç duydukları besinlerin %90 kadarını canlı avlardan elde ettiğini unutmamak gerekir. Bunun içinde dışarıdan temin edebileceğini her türlü besin kaynağını onlara sunmanız gerekecektir.

HEPOBURLAR

Bu grup içerisindeki bazı kaplumbağa veya diğer sürüngenler ise hem çeşitli solucanlar, böcekler ile beslenip hem de bitkileri öğünlerinde tüketebilmektedirler. Ancak elbette bu hayvanların diyetinde de bir veteriner tarafından hazırlanacak programı takip etmeniz gerekecektir.