KÖPEKLERDE EKLEM İLTİHABI

blog yazısı ekle !

KÖPEKLERDE EKLEM İLTİHABI

Ankara Veteriner

Eklem iltihabı, köpeklerin eklemlerindeki rahatsızlıklara verilen genel addır. Bu rahatsızlıklar, kıkırdakta meydana gelen aşındırmaların kıkırdağın kendini yenileme hızından daha hızlı gelişmesi durumunda oluşur. Kıkırdak kemiklere binen yükü azaltan bir yastık görevi görür. Kıkırdağın aşınması durumunda ise eklemler zamanla şişer ve köpeğe acı vermeye başlar.
Birçok hastalıkta olduğu gibi eklem iltihabında da erken teşhis ve tedavi son derece önemlidir. Aksi halde cerrahi operasyonlara varıncaya dek daha ileri düzeyde tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekebilir.

Bestekar Veteriner Kliniği

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Sokak. No:17/1 Çankaya - Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Bulut Veteriner Kliniği

İncek

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3341. Sokak No:1 D:8C İncek-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Luna Veteriner Kliniği

A.Ayrancı

Röntgen Biyokimya
Hemogram
Kısırlaştırma
Aşılama
Koruyucu hekimlik
Ekokardiografi
Parazit tedavisi
Dermatoloji
Dahiliye
Cerrahi
Diş hekimliği
Mama ve suplementlerdevamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:79/A Çankaya - Ankara

Telepati Hayvan Hastanesi Keçiören

Keçiören

Telepati Hayvan Hastanesi olarak şubemizle beraber tam donanımlı ve uzman veteriner hekim kadromuzla patili dostlarımız için 7/24 hizmet vermekteyiz.devamını oku... Adres: Şehit Kubilay Mahallesi Değirmendere Caddesi No:32 Keçiören - Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

Anka Çayyolu Veteriner Kliniği

Çayyolu

İlk ve orta öğretimini Kahramanmaraş'ta bitiren hekimimiz Sefa ARSLANHAN 2007 yılında İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesine giriş hakkı kazanmıştır.

2012 yılında mezun olup altı yıl boyunca İstanbul Avrupa yakasındaki hayvan hastaneleri, poliklinikleri ve kliniklerinde çalışmıştır.

2018 yılında yılında Kahramanmaraş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehebilitasyon ve Tedavi Merkezinde çalışmış olup edindiği tecrubeyi Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde Dulkadiroğlu Veteriner Kliniği'inde minik dostlarımız ve hasta yakınları ile 7/24 paylaşmayı hedeflenmiştir.

Ancak; 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen asrın felâketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Ankara'ya yerleşmiş ve Ankara Çankaya ilçesinde Çayyolu mevki Alacaatlı mahallesinde Anka Çayyolu Veteriner Kliniği hizmete açmıştır.

Öğrenimlerine ek olarak güncel yayınları ve kongreleri de takip ederek mesleki gelişimine devam etmektedir.
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3317 Sokak No:2/5 - EA ( Bulvar Üzerinde ) Çayyolu-Ankara

Yeni Başkent Veteriner Kliniği

Etlik

devamını oku... Adres: Etlik Caddesi 14/A Yeni Ziraat Mahallesi Dışkapı-Altındağ-Etlik-Ankara

Happy Tails Veteriner Kliniği

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3250. Cadde No:6/B-113 (Pelit Plaza) Çankaya -Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Abidinpaşa Veteriner Kliniği

Abidinpaşa

Abidinpaşa Veteriner Kliniği olarak, geniş bir hizmet yelpazesi sunarak rutin sağlık kontrollerinden acil durum müdahalelerine kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyoruz.

Evcil dostlarınızın sağlığını korumak ve geliştirmek için son teknolojiyi ve güncel tıbbi bilgiyi kullanarak en etkili tedavileri sunuyoruz.

Güler yüzlü ve samimi ekibimiz, sizin ve evcil dostlarınızın konforunu ve güvenliğini her zaman ön planda tutarak Abidinpaşa Veteriner Kliniği'nde, sevgi dolu bir atmosferde en iyi bakımı sağlamak için sabırsızlıkla sizi bekliyoruz.devamını oku...
Adres: Tıp Fakültesi Caddesi Balkiraz Mahallesi 69/D Mamak - Ankara

Pet Care Center

Çayyolu

Deneyimli hekimlerden oluşan kadromuz ile güncel ve teknolojik gelişimleri takip ediyor ve bunları kliniğimize entegre ediyoruz.


Sizlere Muayene, Ameliyat, Ameliyat sonrası bakım, İleri teknoloji dijital görüntümele, Anestezi, Yoğun bakım, Ağız diş sağlığı Koruyucu hekimli desteği ile hizmet vermekteyiz. Pet Care Center olarak amacımız hijyenik ortamımız ve teknolojik şartlarımızla evcil dostlarımıza en iyi hizmeti vermektir.


Hastalarımızın en kısa sürede sağlığına kavuşmaları temel prensibimizdir. Bunun için Çayyolu Alacaatlı da bulunan Pet Care Center kliniğimize sizi ve patili dostlarımızı bekleriz
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3315. Sokak No:18 Çayyolu - Ankara

Vetes Veteriner Kliniği

Kırkkonaklar

Evcil Dostlarınız İçin, Vetes Ankara Çankaya Veteriner Kliniği.

Vetes Veteriner Kliniği, Ankara'nın Çankaya ilçesinde, 2021 yılında veteriner hekim Esra Bozkurt tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz, evcil hayvanlarınızın sağlığına öncelik vererek, kapsamlı veteriner hizmetleri sunmaktadır.

Veteriner hekim Esra Bozkurt, uzun yıllar boyunca veteriner hekimliği alanında deneyim kazanmıştır. Kendisi, evcil hayvanlarınızın tedavisi ve bakımı konusunda bilgi ve deneyim sahibidir.

Tüylü Dostlarımızın İhtiyaçlarını Gideriyoruz!

Vetes Veteriner Kliniği'nin hizmetleri arasında, rutin sağlık kontrolleri, aşılar, hastalık teşhisleri, cerrahi operasyonlar, diş tedavileri, beslenme danışmanlığı ve acil durum müdahaleleri gibi birçok konu yer almaktadır.

Kliniğimiz, son teknoloji cihazlar ve ekipmanlarla donatılmıştır. Bu sayede, evcil hayvanlarınızın sağlık durumunu en iyi şekilde değerlendirip, doğru teşhisler koyabilmekteyiz. Ayrıca, kliniğimizdeki tüm personel, hayvansever ve evcil hayvanlarınızın mutluluğunu ve konforunu ön planda tutmaktadır.

Kısacası, Vetes Veteriner Kliniği, evcil hayvanlarınızın sağlığına özen gösteren, deneyimli ve bilgili veteriner hekimlerimiz ve uzman personelimizle, kaliteli ve güvenilir veteriner hizmetleri sunmaktadır. Evcil hayvanlarınızın mutluluğu ve sağlığı bizim önceliğimizdir.
devamını oku...
Adres: Kırkkonaklar Mahallesi Şemşettin Günaltay Caddesi 310.Sokak No:2/B Kırkonaklar - Ankara

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara


Köpeğimde eklem iltihabı var mı? Hastalığın belirtileri nelerdir?

Bir köpeğin eklem iltihabı hastalığına sahip olduğu, hareket ederken yaşadığı güçlük; yürümek, koşmak ve zıplamaktaki isteksizliği ile fark edilebilir. Aynı zamanda, iltihabın olduğu bölgeye dokunulduğu zaman köpek acı ile havlıyorsa veya kendini geri çekiyorsa bu belirtiler eklem rahatsızlığına işaret ediyor olabilir. Eklemler bir köpeğin sağlığı ve hareketliliği üzerinde çok ciddi etkilere sahiptir; ancak eklemdeki rahatsızlığın belirtileri diğer bazı hastalıklar ile karıştırılabilir. Dolayısıyla, veterinerin doğru ve daha kolay bir teşhiste bulunabilmesi için köpeğin davranışlarında meydana gelen değişikliklerin iyi dikkatle gözlemlenmesi gerekir.

  • Merdivenleri çıkmak veya inmek istememesi
  • Yürüyüş esnasında geride kalması ve efor gerektirmeyen yürüyüşlerde erkenden yorulması
  • Oturmak veya ayakta durmak yerine genelde yatmayı tercih etmesi
  • Rahatsızlığın olduğu bölgeye dokunulduğunda sızlanması, hırlaması veya ısırmaya çalışması

Eklem iltihabına sebep olan etkenler nelerdir?

Yaş: Köpekler yaşlandıkça kıkırdakları da yıpranmaya başlar. Dolayısıyla genç köpeklerde de eklem rahatsızlıklarına rastlansa da bu oran yaşlı köpeklerde daha yüksektir.

Tür: Büyük köpek türleri, eklem rahatsızlıklarına yakalanmaya daha yatkındır. Bu türlerden bazıları labrador retrievers, golden retrievers, Alman kurdu ve rottweilers'dır.

Kilo fazlalığı: Fazla kilo nedeniyle eklem ve kıkırdaklar üzerindeki baskının artışı köpeklerin bu rahatsızlığa yakalanma ihtimalini de artırır.

Kalıtsal rahatsızlıklar: Bazı köpek türlerinin doğuştan getirdikleri yatkınlık ile eklem hastalıklarına yakalanma oranı daha yüksektir.

Kaza veya travma: Köpeğin geçirdiği herhangi bir kaza veya eklemlerini etkileyebilecek travma, hemen sonra sonrasında kendisini göstermese de ilerleyen dönemlerde köpekte eklem rahatsızlıklarına yol açabilir.
Enfeksiyon: Enfeksiyonlar da eklem ve kıkırdaklar üzerinde tahrip edici etkiler gösterebilir.