BİRMAN KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

BİRMAN KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

Ankara Veteriner

Rivayete göre, Birman kedileri Burma'daki (bugünkü Myanmar) budist tapınaklarında yaşardı ve ölen rahiplerin ruhlarını taşıdıklarına inanılırdı. Bu kedilerden biri olan safir mavisi gözlere sahip Tsim-Kyan-Kse'nin altından bir heykeli vardı ve bu heykel önünde kendisine ibadet edilirdi.Anka Çayyolu Veteriner Kliniği

Çayyolu

İlk ve orta öğretimini Kahramanmaraş'ta bitiren hekimimiz Sefa ARSLANHAN 2007 yılında İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesine giriş hakkı kazanmıştır.

2012 yılında mezun olup altı yıl boyunca İstanbul Avrupa yakasındaki hayvan hastaneleri, poliklinikleri ve kliniklerinde çalışmıştır.

2018 yılında yılında Kahramanmaraş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehebilitasyon ve Tedavi Merkezinde çalışmış olup edindiği tecrubeyi Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde Dulkadiroğlu Veteriner Kliniği'inde minik dostlarımız ve hasta yakınları ile 7/24 paylaşmayı hedeflenmiştir.

Ancak; 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen asrın felâketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Ankara'ya yerleşmiş ve Ankara Çankaya ilçesinde Çayyolu mevki Alacaatlı mahallesinde Anka Çayyolu Veteriner Kliniği hizmete açmıştır.

Öğrenimlerine ek olarak güncel yayınları ve kongreleri de takip ederek mesleki gelişimine devam etmektedir.
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3317 Sokak No:2/5 - EA ( Bulvar Üzerinde ) Çayyolu-Ankara

Pet Care Center

Çayyolu

Deneyimli hekimlerden oluşan kadromuz ile güncel ve teknolojik gelişimleri takip ediyor ve bunları kliniğimize entegre ediyoruz.


Sizlere Muayene, Ameliyat, Ameliyat sonrası bakım, İleri teknoloji dijital görüntümele, Anestezi, Yoğun bakım, Ağız diş sağlığı Koruyucu hekimli desteği ile hizmet vermekteyiz. Pet Care Center olarak amacımız hijyenik ortamımız ve teknolojik şartlarımızla evcil dostlarımıza en iyi hizmeti vermektir.


Hastalarımızın en kısa sürede sağlığına kavuşmaları temel prensibimizdir. Bunun için Çayyolu Alacaatlı da bulunan Pet Care Center kliniğimize sizi ve patili dostlarımızı bekleriz
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3315. Sokak No:18 Çayyolu - Ankara

Vetes Veteriner Kliniği

Kırkkonaklar

Evcil Dostlarınız İçin, Vetes Ankara Çankaya Veteriner Kliniği.

Vetes Veteriner Kliniği, Ankara'nın Çankaya ilçesinde, 2021 yılında veteriner hekim Esra Bozkurt tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz, evcil hayvanlarınızın sağlığına öncelik vererek, kapsamlı veteriner hizmetleri sunmaktadır.

Veteriner hekim Esra Bozkurt, uzun yıllar boyunca veteriner hekimliği alanında deneyim kazanmıştır. Kendisi, evcil hayvanlarınızın tedavisi ve bakımı konusunda bilgi ve deneyim sahibidir.

Tüylü Dostlarımızın İhtiyaçlarını Gideriyoruz!

Vetes Veteriner Kliniği'nin hizmetleri arasında, rutin sağlık kontrolleri, aşılar, hastalık teşhisleri, cerrahi operasyonlar, diş tedavileri, beslenme danışmanlığı ve acil durum müdahaleleri gibi birçok konu yer almaktadır.

Kliniğimiz, son teknoloji cihazlar ve ekipmanlarla donatılmıştır. Bu sayede, evcil hayvanlarınızın sağlık durumunu en iyi şekilde değerlendirip, doğru teşhisler koyabilmekteyiz. Ayrıca, kliniğimizdeki tüm personel, hayvansever ve evcil hayvanlarınızın mutluluğunu ve konforunu ön planda tutmaktadır.

Kısacası, Vetes Veteriner Kliniği, evcil hayvanlarınızın sağlığına özen gösteren, deneyimli ve bilgili veteriner hekimlerimiz ve uzman personelimizle, kaliteli ve güvenilir veteriner hizmetleri sunmaktadır. Evcil hayvanlarınızın mutluluğu ve sağlığı bizim önceliğimizdir.
devamını oku...
Adres: Kırkkonaklar Mahallesi Şemşettin Günaltay Caddesi 310.Sokak No:2/B Kırkonaklar - Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Bulut Veteriner Kliniği

İncek

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3341. Sokak No:1 D:8C İncek-Ankara

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara

Bestekar Veteriner Kliniği

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Sokak. No:17/1 Çankaya - Ankara

Abidinpaşa Veteriner Kliniği

Abidinpaşa

Abidinpaşa Veteriner Kliniği olarak, geniş bir hizmet yelpazesi sunarak rutin sağlık kontrollerinden acil durum müdahalelerine kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyoruz.

Evcil dostlarınızın sağlığını korumak ve geliştirmek için son teknolojiyi ve güncel tıbbi bilgiyi kullanarak en etkili tedavileri sunuyoruz.

Güler yüzlü ve samimi ekibimiz, sizin ve evcil dostlarınızın konforunu ve güvenliğini her zaman ön planda tutarak Abidinpaşa Veteriner Kliniği'nde, sevgi dolu bir atmosferde en iyi bakımı sağlamak için sabırsızlıkla sizi bekliyoruz.devamını oku...
Adres: Tıp Fakültesi Caddesi Balkiraz Mahallesi 69/D Mamak - Ankara

Telepati Hayvan Hastanesi Keçiören

Keçiören

Telepati Hayvan Hastanesi olarak şubemizle beraber tam donanımlı ve uzman veteriner hekim kadromuzla patili dostlarımız için 7/24 hizmet vermekteyiz.devamını oku... Adres: Şehit Kubilay Mahallesi Değirmendere Caddesi No:32 Keçiören - Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Luna Veteriner Kliniği

A.Ayrancı

devamını oku... Adres: Hoşdere Caddesi No:79/A Çankaya - Ankara

Yeni Başkent Veteriner Kliniği

Etlik

devamını oku... Adres: Etlik Caddesi 14/A Yeni Ziraat Mahallesi Dışkapı-Altındağ-Etlik-Ankara


Mun-Ha isimli Lao-Tsun tapınağında Tsim-Kyan-Kse'ye ibadet eden rahiplerden biriydi. Tapınağın 100 kutsal kedisinden biri olan Sinh ise Mun-Ha'nın yol arkadaşı gibiydi ve her akşam altın heykel önünde Mun-Ha ile birlikte ibadet ederdi.

Bir gün Siyam (bugünkü Tayland) yağmacıları tapınağı işgal etti ve Mun-Ha'yı öldürdü. Yerde yatan Mun-Ha'nın kafasına patilerini koyan Sinh, Tsim-Kyan-Kse'nin yüzünü gördü.

Birden Sinh'in beyaz kürkü altın sarısı bir renke dönüştü; yüzü, kuyruğu ve bacakları toprak rengine döndü ve gözleri safir mavisi oldu. Sinh'in patileri ise Mun-Ha'nın saf ruhunun bir sembolü olarak beyaz renkte kaldı. Ertesi sabah, tüm tapınak kedileri aynı değişimi yaşadı. Olayın gerçekleşmesinden üzerinden geçen bir hafta hiçbir şey yemeyen Sinh öldü ve Mun-Ha'nın ruhunu cennete taşıdı.

Birman kedilerinin modern ve daha bilimsel olan hikayeleri ise 1919 yılında, bir çift Birman kedisinin Fransa'ya ulaşması ile başlıyor. Yirminci yüzyılın başlarında Tsim-Kyan-Kse tapınağı tekrar bir saldırıya uğrar ve iki Batılı Auguste Pavie ve Major Gordon Russell rahiplere ve onların kedilerine Tibet'ten kaçmaları için yardım eder. Fransa'ya dönen bu iki kişiye rahipler yardımlarının karşılığı olarak bir çift Birman kedisi gönderir.

İkinci Dünya Savaşı'na kadar Fransa'da türün yetiştirilmesi için çalışmalar yürütülse de savaşın başlaması ile türün soyu tükenmeye yüz tutar ve yalnızca bir çift Birman kedisi kalır. Savaşın ardından tekrar başlayan yetiştirme çabaları sonuç verir ve 1955'te Birman kedileri İngiltere'ye ihraç edilmeye başlar. Tür, 1959'da ise artık Amerika'ya da ulaşmıştır.

Birman kedileri son derece sevecen, nazik ve güvenilir canlılardır. Aynı zamanda insan canlısı da olan Birman kedileri yabancı birini gördüklerinde korkmaktan çok merak eder.

Birman kedilerinin bakımı nazik yapılarından dolayı oldukça kolaydır. Sessiz, ilgilenildiğinde karşılık gösterecek ve çok hareketli olmayacak kedi isteyen kişiler için Birman kedileri ideal canlılardır.