KEDİ SAHİPLENMEDEN ÖNCE BİLİNMESİ GEREK 33 ŞEY - KEDİ SAHİPLENME

blog yazısı ekle !

KEDİ SAHİPLENMEDEN ÖNCE BİLİNMESİ GEREK 33 ŞEY - KEDİ SAHİPLENME

Ankara Veteriner

1.
Kedilerin ortalama yaşam süresi 13 ile 17 yıl arasında değişir ancak 20 yıl üzeri yaşayan kediler de yaygın olarak görülür. Dolayısıyla bir kedi sahiplenmenin ömür boyu geçerliliği bulunan bir sözleşme imzalamak gibi olduğu unutulmamalı.

2. Kedilerin tırnakları kesinlikle sökülmemeli. Böyle bir cerrahi işlem kedinin ayak parmaklarının sakat kalmasına yol açabilir ve kedinin olağan üstü bir acı çekmesine neden olabilir. Dolayısıyla kedinin tırnaklarının uzunluğunu düzenli olarak kontrol etmek ve belirli zaman aralıkları ile veteriner kliniklerinde kestirmek daha doğru ve sorumlu bir davranış olacaktır.312 Pet Veteriner Kliniği - Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yavuz Selim Mah. 11. Cadde 7/4 - A Concept Eryaman - Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

HK Veteriner Kliniği

Mamak

HK Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah 836 sok No: 2/b Mamak - Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent

Batıkent

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent Veteriner Kliniği

devamını oku...
Adres: Yeni batı mah. 2429 sok. C Blok No: 33-5/B Çakırlar Batıkent-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl

100. Yıl

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl Veteriner

Pet 312 Veteriner Kliniği 2012 Haziran ayında Veteriner Hekim Ahmet BAYDIN, Veteriner Hekim Semih EFEDAYI ve Veteriner Hekim Yücel KANDİŞ tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz genç hekim kadrosunun sahip olduğu dinamizm ve gerekli teknolojik donanımla 7/24 hizmet vermektedir.

Gerekli tüm ekipmana ve bilgi donanımına sahip ekibimiz, hızla değişen ve gelişen Veteriner Tıp dünyasını yakından takip ederek yeni teknikleri ve teknik ekipmanları kliniğimize en iyi şekilde uyarlayarak pet dostlarımızın yaşam standartlarını en yüksek seviyeye ulaştırmak ve bu hizmeti ulaştırırken profesyonel olduğu kadar, sıcak kanlı, samimi olmayı amaç edinmiştir.
devamını oku...
Adres: 1522 sok. Merkez Sahil Sitesi C Blok No:6/52 Yüzüncüyıl-Ankara


3. Kedi popülasyonundaki önlenemez artış hem hayvanlar hem de sosyal yaşam için bir sorun teşkil ediyor. Kediler yılda 3 kez doğum yapabilir. Dolayısıyla sahiplenilen kedinin mutlaka kısırlaştırılması gerekir. Böylelikle kedinin daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi de sağlanabilir. Kısırlaştırılmamış dişi kediler göğüs kanseri ve piyometra gibi hastalıklara yakalanmaya daha yatkındır.

4. Sahiplenilen kedi eve getirilmeden önce gerekli tüm malzemeler evde hazır bulunmalı. Kedi maması, su tası, oyuncaklar, fırça, tırnak makası, tarak, tasma, kedi kumu ve rahat bir yatak bunlardan bazılarıdır.

5. Kedilerin bir yerleri tırmalaması, çizmesi genellikle tırnaklarının yenilenmesini sağlamak içindir ve kediler için yapılması doğal ve gerekli davranışlardandır. Dolayısıyla kedinin tırmalayabilmesi için bir tırmalama tahtası edinmek gerekir.

6. Kedinin tırnaklarının her iki ya da üç haftada bir kesilmesi gerekir. Böylece istemeden de olsa sahibine ve mobilyalara zarar vermesinin önüne geçilebilir.

7. Kedinin eve ve aile bireylerine alışması 1 ile 2 hafta arasında değişebilir. Dolayısıyla bu süreçte kedinin kendisini rahat hissetmesini sağlamaya yardımcı olmak, onunla ilgilenmek ve sevgi göstermek sürecin daha kolay atlatılmasını sağlayabilir.

8. Kedi için sessiz ve ona özel bir oda ayarlamak oldukça önemli. Kedinin sakin, sessiz zaman geçirebileceği ve yalnız kalabileceği anlara da ihtiyacı olabileceği unutulmamalı.

9. Evde başka hayvanlar varsa kedinin bu hayvanlara alışmasının zaman alabileceği göz önünde tutulmalı. Kedi ile diğer hayvanları tanıştırırken ve birbirleri ile zaman geçirmeleri sağlanırken mekan olarak kediye ayrılan bölgenin, odanın seçilmesi gerekir.

10. Tüm kediler kedi kumuna ihtiyaç duyar. Kedi kumunun sessiz ve kedinin kolaylıkla ulaşabileceği bir alanda bulunması gerekir. Kedi kumunun bulunduğu yerin de mümkün olduğunca değiştirilmemesi gerekir. Eğer ev iki veya daha fazla katlı ise kedi kumunun her katta bulunmasında fayda var.

11. Kediler dağınık kumları kullanmayı tercih etmezler ve rahatsızlık duyarlar. Dolayısıyla kumun düzenli olarak her gün düzenlenmesi, haftada bir temizlenerek dezenfekte edilmesi büyük önem taşıyor. Eğer topaklanan bir kedi kumu kullanılıyorsa temizleme işlemi daha uzun zaman aralıkları ile yapılabilir. Kedi kumu temizlenirken kesinlikle amonyak, deodorant ve limon gibi herhangi bir koku kullanılmamalı.

12. Kedi kumunun aynı marka kullanılması, beslenmesinin her gün aynı saatlerde sağlanması kedi için faydalı olacaktır.

13. Kedinin yemediği yemek artıklarının 30 dakikanın ardından önünden kaldırılması gerekir. Bu besin kedinin kuru maması ise daha sonra tekrar verilmek üzere saklanabilir.

14. Bazı ev bitkileri kedi için zararlı olabilir. Dolayısıyla veterinerler ile bilgi alışverişinde bulunarak bu tehlikeye karşı gerekli önlemlerin alınması gerekir.

15. Üzüm, kuru üzüm, avokado ve çiğ et kediler için zararlı besinler arasındadır. Dolayısıyla kedinin sağlığını tehlikeye atmamak için kedilere zararlı olabilecek gıdaları iyi araştırmak ve veterinere danışmak gerekiyor.

16. Çoğu kedinin laktoz toleransı bulunur ve kediye süt verilmesi midesini rahatsız edebilir.

17. Kediler genellikle temiz hayvanlardır ancak düzenli olarak tüylerinin taranması, tüy dökme miktarlarının da azalmasını sağlayacaktır.

18. Miyavlamak, iki kedi arasında genellikle nadir olarak görülür. Bu sebeple kedi miyavladığında dikkat edilmeli; çünkü bu şekilde sahibine sesleniyor ve bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir.

19. Kedinin kulağının temiz tutulması için veterinerden mutlaka kullanılacak aparat ve yöntem ile ilgili tavsiye alınmalı ve düzenli olarak kulak kiri temizlenmeli.

20. Kedilerin dişlerini fırçalamak zor bir görev olsa da mümkün olduğunca sık bir şekilde fırçalanması sağlanmalı. Bu şekilde kedinin dişlerini temiz ve beyaz tutmak, bakteri ve hastalık oluşumunu önlemek mümkün olur.

21. Kedilerin ayakları oldukça hassastır ve fazla sıcaktan veya soğuktan korunması gerekir.

22. Kedilerin gözlerini temiz tutmak da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Nemli bir pamuk yumağı ile göz ve çevresi temizlenebilir. Göz temizliğini sağlamak için veterinerden tavsiye almak da doğru bir şekilde yapılacak göz temizliği için faydalı olacaktır.

23. Su, kedi için en önemli besin kaynağıdır. Suyun her zaman kedinin ulaşabileceği bölgede tutulması gerekir. Bunun yanında kediler elbette karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineral gibi kaynaklara da ihtiyaç duyar. Dolayısıyla kedi mamasına karar verirken bu kaynaklar yönünden zengin besin mamaları tercih edilmeli, en doğru karar için veterinerlere danışılmalı.

24. Kedilerin sahipleri olmadan ve tasmasız olarak dışarıda bulunmaması gerekir. Aksi halde kedi soğuk algınlığı kapabilir, araba çarpması gibi kazalara maruz kalabilir, diğer hayvanlar tarafından saldırıya uğrayabilir veya parazit kapabilir. Kedi dışarı çıkarıldığında mutlaka tasma kullanılmalıdır.

25. Pire ve kenelere karşı kedinin düzenli olarak veteriner kliniklerinde kontrol edilmesi gerekir.

26. Kediye uygulanması gereken aşılar ile ilgili veterinerden bilgi alınması gerekir.

27. Kedilerin ürolojik problemleri ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Hem erkek hem dişi kediler idrar yolu iltihabına yakalanabilir. İdrarda kanama, acılı ve zor bir idrar yapımı bu hastalığın belirtilerindendir.

28. Küçük bir tüyo: Kedi mamasını yemek istemiyorsa, mamayı sıcak bir suya bulamak yemesini sağlayabilir.

29. Avrupa'da oldukça yaygın olan hayvanlara mikroçip takılması kediye de uygulanabilir ve kaybolma tehlikesi engellenebilir.

30. Kediler oyuncaklar ile oynamayı oldukça sever, birçok oyuncak alarak onları mutlu etmek mümkün.

31. Kedilerin sık yıkanması gerekmese de yıkanacağı zamanlar ılık bir su ve kedi şampuanı kullanılması gerekir.

32. ASPCA'ya göre kedilerin yıllık bakım tutarı 600 dolara ulaşabiliyor. Hayvan beslemenin masraflı bir şey olduğu unutulmamalı.

33. Herhangi bir olumsuz duruma karşı, 24 saat açık bir veteriner kliniği araştırmak ve iletişim bilgilerine sahip olmak kedinin sağlığını korumak için faydalı olacaktır.