KÖPEK VİTAMİNLERİ VE EK BESİNLERİ – BESLENME

blog yazısı ekle !

KÖPEK VİTAMİNLERİ VE EK BESİNLERİ – BESLENME

Ankara Veteriner

Günümüzde birçok insan vitamin ve besin takviyeleri kullanıyor ve bu takviyeleri kullanan insan sayısı her geçen gün artıyor. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bu besin kaynaklarının kullanılma oranı her geçen gün artıyor. 2006'da Amerika'da yayınlanan bir çalışmada, Amerika'daki her 3 köpekten ve kediden birinin vitamin ve besin takviyesi kullandığı ortaya kondu. En yaygın kullanılan destekler ise eklem sağlığı için multivitaminler ve besin takviyeleri ile tüy dökülmesi ve deri hastalıklarını önlemek için kullanılan yağ asitleri oldu. Hayvan sahipleri aynı zamanda köpeklerinde sindirim problemlerinin önüne geçmek amacıyla probiyotikler, yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan zihinsel problemler için ise antioksidanlar kullanıyor.
Packaged Facts adlı pazar araştırma şirketinin yaptığı bir açıklamaya göre, 2012 yılı itibari ile köpekler için üretilen besin takviyelerinin pazar büyüklüğü yüzde 37 oranında artış göstererek 1,7 milyar dolara ulaştı.

Peki köpekler gerçekten bu vitamin ve besin takviyelerine ihtiyaç duyuyor mu? Bu ürünler köpeklerin sağlığı için uygun mu ve olumlu etkileri var mı? Uzmanlara göre yararlı olanlar kadar gereksiz ve zararlı olanları da piyasada mevcut.

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

VetVital Veteriner Kliniği

Birlik Mahallesi

devamını oku... Adres: 414.Cadde No:18/B Birlik Mahallesi-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yavuz Selim Mah. 11. Cadde 7/4 - A Concept Eryaman - Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl

100. Yıl

312 Pet Veteriner Kliniği - 100. Yıl Veteriner

Pet 312 Veteriner Kliniği 2012 Haziran ayında Veteriner Hekim Ahmet BAYDIN, Veteriner Hekim Semih EFEDAYI ve Veteriner Hekim Yücel KANDİŞ tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz genç hekim kadrosunun sahip olduğu dinamizm ve gerekli teknolojik donanımla 7/24 hizmet vermektedir.

Gerekli tüm ekipmana ve bilgi donanımına sahip ekibimiz, hızla değişen ve gelişen Veteriner Tıp dünyasını yakından takip ederek yeni teknikleri ve teknik ekipmanları kliniğimize en iyi şekilde uyarlayarak pet dostlarımızın yaşam standartlarını en yüksek seviyeye ulaştırmak ve bu hizmeti ulaştırırken profesyonel olduğu kadar, sıcak kanlı, samimi olmayı amaç edinmiştir.
devamını oku...
Adres: 1522 sok. Merkez Sahil Sitesi C Blok No:6/52 Yüzüncüyıl-Ankara

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent

Batıkent

312 Pet Veteriner Kliniği - Batıkent Veteriner Kliniği

devamını oku...
Adres: Yeni batı mah. 2429 sok. C Blok No: 33-5/B Çakırlar Batıkent-Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

HK Veteriner Kliniği

Mamak

HK Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah 836 sok No: 2/b Mamak - Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

Eylül Veteriner Kliniği

Mamak

Eylül Veteriner Kliniği - Mamak Veteriner

2003 yılında kurulan Eylül Veteriner kliniğimiz Ankara Mamak'ta pet ve büyük başta; koruyucu hekimlik, aşılama, teşhis ve tedavi konularında deneyimli kadrosuyla hizmet vermektedir.devamını oku...
Adres: Cengizhan Mah. Natoyolu cad. 231/A Mamak - Ankara


Köpeğim vitamine ihtiyaç duyuyor mu?

FDA'ye göre birçok köpek, düzenli beslendiği takdirde köpek mamasından gerekli tüm vitamin ve besinler alabilir ve ek bir takviye vitamine, besine ihtiyaç duymaz. Ancak ev yapımı mamalar ile beslenen bazı köpekler ihtiyaç duydukları vitamin xve mineralleri yeterince alamayabilir, dolayısıyla böyle bir takviye sağlıkları için olumlu etkilerde bulunabilir. Alınacak takviyenin hayvanın beslenme düzeni ile uyumlu olması son derece önemlidir. Bunun tesbiti ve kararı oldukça kritiktir ve bir veterinerin muayenesi sonucu karar verilmelidir.

Köpeğime vitamin ve mineral takviyesi vermemin bir sakıncası var mı?

FDA'ye göre köpeğin dengeli ve yeterli bir beslenme şekline sahip olmasına rağmen köpeğe ek bir besin verilmesi kendisi için zararlı olabilir. Örneğin, kalsiyumu yediği mamadan yeterince almasına rağmen hayvana ek kalsiyum verilmesi özellikle yavru köpeklerde iskelet problemlerine yol açabilir. Aşırı derecede alınacak A vitamini kan damarlarına zarar verebilir ve vücutta sıvı kaybına neden olabilir. D vitaminin fazlası ise köpekte iştah kesilemesine yol açar ve kemiklerine zarar verir.

Köpeğime takviye besin vermeden önce veterinere danışmalı mıyım?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Örneğin köpeğinizde eklem ağrısı olduğunu düşündüğünüz belirtiler gözlemlediniz ve buna uygun bir besin takviyesi kullanarak bu sorunu çözmeyi düşündünüz. Ancak eklem sorunu olduğunuz bir belirti, nörolojik bir problemin de işareti olabilir. Veyahut, derisinde görülen bir tuhaflık, hormonal ve metabolik problemlere de işaret ediyor olabilir.

Köpekler için üretilen bazı besin takviyelerinin içinde bitkisel kaynaklar bulunabiliyor. Bu kaynakların köpeğinize yapacağı etki ise aldığı bir ilaca, alerji durumuna göre farklılık gösterebilir. Bu tür problemlere mahal vermemek adına, bir besin takviyesini köpeğe vermeden önce mutlaka veterinere danışılmalıdır.

Köpek besin takviyeleri işe yarar mı?

Veterinerlere göre bu besin takviyesinin nerede ve nasıl üretildiğine, hangi amaçla kullanıldığına göre değişiyor. Glukozamin-kondroitin takviyesi genelde osteoartrit durumlarında veriliyor. 2007 yılında Veterinary Journal Dergisi'nde yayınlanan bir çalışma gösterdi ki tedavi sürecinde Glukozamin-kondroitin takviyesi kullanılan köpekler daha az acı çekti ve 70 günlük bir kullanımın ardından hareketliliklerinde bir artış gözlendi.

Yağ asitleri deri ve tüylerinin daha iyi görünmesini sağlıyor ve iltihabı önlüyor. C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar ise iltihabı ve köpeklerde yaşlanma ile ortaya çıkan hafıza problemlerini engellemekte yardımcı oluyor.

Besin takviyeleri taahhüt ettikleri içeriğe sahip mi?

Bu da ürüne ve markasına göre değişim gösteriyor. Bu tür ürünlere sertifika veren ve ürünleri test ederek içeriklerini denetleyen ConsumerLabs.com, glukozamin-kondroitin takviyesi üzerinde yaptığı testlerde, bu ürünlerin yüzde 60'ının taahhüt ettikleri değerleri karşılayamadığını ortaya koydu.

The National Animal Council'in yaptığı bir başka testte ise ürünlerin yüzde 25'inin etiketleri üzerinde gösterilen değerleri karşılayamadığını gösterdi.

ConsumerLab.com, bir başka testte üç probiyotik takviyesini inceledi ve 2006 yılında yapılan testin sonuçlarına göre yalnızca bir ürün faydalı olabilecek sayıda organizma içeriyordu. Hayvanlar için üretilen besin takviyelerinin insanlar için üretilenlere göre, taahhüt ettikleri değerleri sağlamada yetersiz olduğuna hiç kuşku yok. Dolayısıyla takviye alınması kararını veteriner ile birlikte almak hayvan sağlığı için büyük önem taşıyor.