KÖPEK VİTAMİNLERİ VE EK BESİNLERİ – BESLENME

blog yazısı ekle !

KÖPEK VİTAMİNLERİ VE EK BESİNLERİ – BESLENME

Ankara Veteriner

Günümüzde birçok insan vitamin ve besin takviyeleri kullanıyor ve bu takviyeleri kullanan insan sayısı her geçen gün artıyor. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bu besin kaynaklarının kullanılma oranı her geçen gün artıyor. 2006'da Amerika'da yayınlanan bir çalışmada, Amerika'daki her 3 köpekten ve kediden birinin vitamin ve besin takviyesi kullandığı ortaya kondu. En yaygın kullanılan destekler ise eklem sağlığı için multivitaminler ve besin takviyeleri ile tüy dökülmesi ve deri hastalıklarını önlemek için kullanılan yağ asitleri oldu. Hayvan sahipleri aynı zamanda köpeklerinde sindirim problemlerinin önüne geçmek amacıyla probiyotikler, yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan zihinsel problemler için ise antioksidanlar kullanıyor.
Packaged Facts adlı pazar araştırma şirketinin yaptığı bir açıklamaya göre, 2012 yılı itibari ile köpekler için üretilen besin takviyelerinin pazar büyüklüğü yüzde 37 oranında artış göstererek 1,7 milyar dolara ulaştı.

Peki köpekler gerçekten bu vitamin ve besin takviyelerine ihtiyaç duyuyor mu? Bu ürünler köpeklerin sağlığı için uygun mu ve olumlu etkileri var mı? Uzmanlara göre yararlı olanlar kadar gereksiz ve zararlı olanları da piyasada mevcut.

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

Bestekar Veteriner Kliniği

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Sokak. No:17/1 Çankaya - Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Anka Çayyolu Veteriner Kliniği

Çayyolu

İlk ve orta öğretimini Kahramanmaraş'ta bitiren hekimimiz Sefa ARSLANHAN 2007 yılında İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesine giriş hakkı kazanmıştır.

2012 yılında mezun olup altı yıl boyunca İstanbul Avrupa yakasındaki hayvan hastaneleri, poliklinikleri ve kliniklerinde çalışmıştır.

2018 yılında yılında Kahramanmaraş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehebilitasyon ve Tedavi Merkezinde çalışmış olup edindiği tecrubeyi Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde Dulkadiroğlu Veteriner Kliniği'inde minik dostlarımız ve hasta yakınları ile 7/24 paylaşmayı hedeflenmiştir.

Ancak; 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen asrın felâketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Ankara'ya yerleşmiş ve Ankara Çankaya ilçesinde Çayyolu mevki Alacaatlı mahallesinde Anka Çayyolu Veteriner Kliniği hizmete açmıştır.

Öğrenimlerine ek olarak güncel yayınları ve kongreleri de takip ederek mesleki gelişimine devam etmektedir.
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3317 Sokak No:2/5 - EA ( Bulvar Üzerinde ) Çayyolu-Ankara

Starvet Veteriner Kliniği

Dikmen

Ankara Çankaya Dikmen Bölgesinde Starvet Veteriner Kliniği olarak Kedi Kuş Köpek Tavşan GinePig ve diğer egzotik dostlarımızın da Aşı'dan Ameliyat'a Mr Tomografiden Tıraş uygulamalarına kadar Profesyonel ekibimizle hizmet vermekteyiz. Yurtdışı çıkış işlemleri ve kuduz titrasyon testi için de bize ulaşabilirsiniz.

Internet Sitemiz: starvetveteriner.com

Veteriner Hekimimiz Bekir Kürşad Erdinç İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunudur.

- 2019-2021 Ankara Büyükşehir belediyesi sorumlu Barınak veteriner hekimi

- 2021 2022 Petcode İstanbul ameliyathane sorumlu Veteriner hekimi

- 2022 Ekim Starvet Veteriner Kliniği kurucu başhekimi

Eğitim Ve Sertifikalar

. Uluslararası Katılımlı 1.Egzotik ve Yaban Hayvan Hekimliği Kongresi/İstanbul (3/05/2014)

. Uluslararası Bilimsel Araştırma Kongresi/İstanbul (30/04/2015)

. Tierlnsel Umut Evi Kısırlaştırma ve Hayvan Refahı Projesi/Edirne (18-25/05/2015)

. Program of Summer School of Food Hygiene Brno Üniversitesi / Çek Cumhuriyeti (13-23/07/2015)

. Greenbalkans Wildlife Rehabilitation And Breeding Centre Bulgaristan/Starazagora (1-10/09/2015)

. 32.Dünya Veteriner Hekimler Kongresi/İstanbul (13-17/09/2015)

. 18.Uluslararası Bilimsel Araştırma Kongresi /İstanbul(26-28/04/2016)

. İnsan , Hayvan Ve Çevre Sağlığı Açısından Veteriner Atıkların Yönetimi Paneli/İstanbul (20/04/2017)

. Veterinary Clinical Training Program Faculty of Veterinary University in Skopje Makedonya (14-25/08/2017)

. Hayat Ve Egzotik Hayvan Hekimliği Temel Bilgi Eğitimi 1 /İstanbul(25/02/2018)

. Cernek Halkalama Kampı Kuş Halkalama Çalışması /Samsun(7-14/04/2018)

. Vektör Kaynaklı Hastalıklarla Gerçek Mücadele Semineri/İstanbul (28/02/2019)


devamını oku...
Adres: Harbiye Mahallesi Sokullu Mehmet Paşa Caddesi No:21/A Çankaya - Ankara

Abidinpaşa Veteriner Kliniği

Abidinpaşa

Abidinpaşa Veteriner Kliniği olarak, geniş bir hizmet yelpazesi sunarak rutin sağlık kontrollerinden acil durum müdahalelerine kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyoruz.

Evcil dostlarınızın sağlığını korumak ve geliştirmek için son teknolojiyi ve güncel tıbbi bilgiyi kullanarak en etkili tedavileri sunuyoruz.

Güler yüzlü ve samimi ekibimiz, sizin ve evcil dostlarınızın konforunu ve güvenliğini her zaman ön planda tutarak Abidinpaşa Veteriner Kliniği'nde, sevgi dolu bir atmosferde en iyi bakımı sağlamak için sabırsızlıkla sizi bekliyoruz.devamını oku...
Adres: Tıp Fakültesi Caddesi Balkiraz Mahallesi 69/D Mamak - Ankara

Bulut Veteriner Kliniği

İncek

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3341. Sokak No:1 D:8C İncek-Ankara

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara

VetVital Veteriner Kliniği

Birlik Mahallesi

devamını oku... Adres: 414.Cadde No:18/B Birlik Mahallesi-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Vetes Veteriner Kliniği

Kırkkonaklar

Evcil Dostlarınız İçin, Vetes Ankara Çankaya Veteriner Kliniği.

Vetes Veteriner Kliniği, Ankara'nın Çankaya ilçesinde, 2021 yılında veteriner hekim Esra Bozkurt tarafından kurulmuştur. Kliniğimiz, evcil hayvanlarınızın sağlığına öncelik vererek, kapsamlı veteriner hizmetleri sunmaktadır.

Veteriner hekim Esra Bozkurt, uzun yıllar boyunca veteriner hekimliği alanında deneyim kazanmıştır. Kendisi, evcil hayvanlarınızın tedavisi ve bakımı konusunda bilgi ve deneyim sahibidir.

Tüylü Dostlarımızın İhtiyaçlarını Gideriyoruz!

Vetes Veteriner Kliniği'nin hizmetleri arasında, rutin sağlık kontrolleri, aşılar, hastalık teşhisleri, cerrahi operasyonlar, diş tedavileri, beslenme danışmanlığı ve acil durum müdahaleleri gibi birçok konu yer almaktadır.

Kliniğimiz, son teknoloji cihazlar ve ekipmanlarla donatılmıştır. Bu sayede, evcil hayvanlarınızın sağlık durumunu en iyi şekilde değerlendirip, doğru teşhisler koyabilmekteyiz. Ayrıca, kliniğimizdeki tüm personel, hayvansever ve evcil hayvanlarınızın mutluluğunu ve konforunu ön planda tutmaktadır.

Kısacası, Vetes Veteriner Kliniği, evcil hayvanlarınızın sağlığına özen gösteren, deneyimli ve bilgili veteriner hekimlerimiz ve uzman personelimizle, kaliteli ve güvenilir veteriner hizmetleri sunmaktadır. Evcil hayvanlarınızın mutluluğu ve sağlığı bizim önceliğimizdir.
devamını oku...
Adres: Kırkkonaklar Mahallesi Şemşettin Günaltay Caddesi 310.Sokak No:2/B Kırkonaklar - Ankara

Pet Care Center

Çayyolu

Deneyimli hekimlerden oluşan kadromuz ile güncel ve teknolojik gelişimleri takip ediyor ve bunları kliniğimize entegre ediyoruz.


Sizlere Muayene, Ameliyat, Ameliyat sonrası bakım, İleri teknoloji dijital görüntümele, Anestezi, Yoğun bakım, Ağız diş sağlığı Koruyucu hekimli desteği ile hizmet vermekteyiz. Pet Care Center olarak amacımız hijyenik ortamımız ve teknolojik şartlarımızla evcil dostlarımıza en iyi hizmeti vermektir.


Hastalarımızın en kısa sürede sağlığına kavuşmaları temel prensibimizdir. Bunun için Çayyolu Alacaatlı da bulunan Pet Care Center kliniğimize sizi ve patili dostlarımızı bekleriz
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3315. Sokak No:18 Çayyolu - Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Telepati Hayvan Hastanesi Keçiören

Keçiören

Telepati Hayvan Hastanesi olarak şubemizle beraber tam donanımlı ve uzman veteriner hekim kadromuzla patili dostlarımız için 7/24 hizmet vermekteyiz.devamını oku... Adres: Şehit Kubilay Mahallesi Değirmendere Caddesi No:32 Keçiören - Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara


Köpeğim vitamine ihtiyaç duyuyor mu?

FDA'ye göre birçok köpek, düzenli beslendiği takdirde köpek mamasından gerekli tüm vitamin ve besinler alabilir ve ek bir takviye vitamine, besine ihtiyaç duymaz. Ancak ev yapımı mamalar ile beslenen bazı köpekler ihtiyaç duydukları vitamin xve mineralleri yeterince alamayabilir, dolayısıyla böyle bir takviye sağlıkları için olumlu etkilerde bulunabilir. Alınacak takviyenin hayvanın beslenme düzeni ile uyumlu olması son derece önemlidir. Bunun tesbiti ve kararı oldukça kritiktir ve bir veterinerin muayenesi sonucu karar verilmelidir.

Köpeğime vitamin ve mineral takviyesi vermemin bir sakıncası var mı?

FDA'ye göre köpeğin dengeli ve yeterli bir beslenme şekline sahip olmasına rağmen köpeğe ek bir besin verilmesi kendisi için zararlı olabilir. Örneğin, kalsiyumu yediği mamadan yeterince almasına rağmen hayvana ek kalsiyum verilmesi özellikle yavru köpeklerde iskelet problemlerine yol açabilir. Aşırı derecede alınacak A vitamini kan damarlarına zarar verebilir ve vücutta sıvı kaybına neden olabilir. D vitaminin fazlası ise köpekte iştah kesilemesine yol açar ve kemiklerine zarar verir.

Köpeğime takviye besin vermeden önce veterinere danışmalı mıyım?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Örneğin köpeğinizde eklem ağrısı olduğunu düşündüğünüz belirtiler gözlemlediniz ve buna uygun bir besin takviyesi kullanarak bu sorunu çözmeyi düşündünüz. Ancak eklem sorunu olduğunuz bir belirti, nörolojik bir problemin de işareti olabilir. Veyahut, derisinde görülen bir tuhaflık, hormonal ve metabolik problemlere de işaret ediyor olabilir.

Köpekler için üretilen bazı besin takviyelerinin içinde bitkisel kaynaklar bulunabiliyor. Bu kaynakların köpeğinize yapacağı etki ise aldığı bir ilaca, alerji durumuna göre farklılık gösterebilir. Bu tür problemlere mahal vermemek adına, bir besin takviyesini köpeğe vermeden önce mutlaka veterinere danışılmalıdır.

Köpek besin takviyeleri işe yarar mı?

Veterinerlere göre bu besin takviyesinin nerede ve nasıl üretildiğine, hangi amaçla kullanıldığına göre değişiyor. Glukozamin-kondroitin takviyesi genelde osteoartrit durumlarında veriliyor. 2007 yılında Veterinary Journal Dergisi'nde yayınlanan bir çalışma gösterdi ki tedavi sürecinde Glukozamin-kondroitin takviyesi kullanılan köpekler daha az acı çekti ve 70 günlük bir kullanımın ardından hareketliliklerinde bir artış gözlendi.

Yağ asitleri deri ve tüylerinin daha iyi görünmesini sağlıyor ve iltihabı önlüyor. C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar ise iltihabı ve köpeklerde yaşlanma ile ortaya çıkan hafıza problemlerini engellemekte yardımcı oluyor.

Besin takviyeleri taahhüt ettikleri içeriğe sahip mi?

Bu da ürüne ve markasına göre değişim gösteriyor. Bu tür ürünlere sertifika veren ve ürünleri test ederek içeriklerini denetleyen ConsumerLabs.com, glukozamin-kondroitin takviyesi üzerinde yaptığı testlerde, bu ürünlerin yüzde 60'ının taahhüt ettikleri değerleri karşılayamadığını ortaya koydu.

The National Animal Council'in yaptığı bir başka testte ise ürünlerin yüzde 25'inin etiketleri üzerinde gösterilen değerleri karşılayamadığını gösterdi.

ConsumerLab.com, bir başka testte üç probiyotik takviyesini inceledi ve 2006 yılında yapılan testin sonuçlarına göre yalnızca bir ürün faydalı olabilecek sayıda organizma içeriyordu. Hayvanlar için üretilen besin takviyelerinin insanlar için üretilenlere göre, taahhüt ettikleri değerleri sağlamada yetersiz olduğuna hiç kuşku yok. Dolayısıyla takviye alınması kararını veteriner ile birlikte almak hayvan sağlığı için büyük önem taşıyor.