KÖPEKLER İÇİN EV YAPIMI TARİFLER - BESLENME

blog yazısı ekle !

KÖPEKLER İÇİN EV YAPIMI TARİFLER - BESLENME

Ankara Veteriner

Fıstık ezmeli kurabiye

Köpeklerin çoğu fıstık ezmesini çok sever ve bu kurabiyeler köpeklerin öğünlerine biraz balık yağı ekleyebilmek için en iyi yollardan biridir. Balık yağı köpeklerin derisinin daha yumuşak, parlak ve sağlıklı olmasını sağlar.İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

Pethekim Veteriner Kliniği

Bağlıca

Pethekim Veteriner Kliniği, Ankara 2019 yılında hizmet vermeye başlamış, Ankara ve Türkiye'nin diğer illerinden getirilen ekzotik hayvanlar, kediler, köpekler ve diğer evcil hayvanların tedavisi ve koruyucu hekimlik hizmetlerini sunmaktadır.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği, Bağlıca, Çayyolu, Ümitköy, Yaşamkent, Yapracık, Etimesgut, Sincan, Elvankent, Eryaman, Batıkent, Kızılay, Dikmen, Yenimahalle, Alaçaatlı, Bilkent, Beysukent, Balgat, Çankaya, Keçiören bölgelerine 7/24 Veteriner Ambulans hizmeti vermektedir.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği, Muayene, teshis, laboratuvar tahlilleri, Ultrasonik muayene, Rontgen vb. teknolojik cihazlarla hizmet vermektedir.

ANKARA VETERİNER HEKİMLERİ GÖZÜNDEN EVCİL HAYVANLARIN
İNSANLAR ÜZERİNDEKİ POZİTİF ETKİLERİ

Evcil hayvanlar evimizin neşesi hayatımızın gerçek bir parçasıdır. Duygusal bağlarıyla bize destek sağlayan ve doğal hayatın tadını yaşatan dostlarımız. Çocuklarımızın motivasyon ve kişisel gelişimlerinde mutlak pozitif etkiler oluşturan, güçlü ve sağlıklı bireylerin yetişmesine yardım eden evcil dostlarımız. İlim ve bilim insanlarının dikkat çektiği, psikologların reçetelerine yerleşmiş, kızım, oğlum, kardeşim, arkadaşım, yoldaşım dediğimiz can dostlarımız evcil hayvanlarımız. Hayatımızdaki birçok pozitif etkiyle yanımızdan ayrılmayan dostlarımız.

-Olumsuzlukları olumlu düşünmemizi sağlayan;evcil dostlarımız onlarla geçirdiğimiz vakitlerde bize olumlu düşünme enerjisi vermektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar bu durumu doğrulamaktadır.

-Evcil hayvanlarınızın allerji olgularına etkisi; yapılan çalışmalar belirli bir süre evcil hayvan besleyen insanların hayvansal proteinler ve diğer hayvansal alerjenlere karşı bağışıklık kazandığını ortaya koymaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde evde mevcut alerjik reaksiyon yatkınlığı olan birey yoksa evcil hayvan beslenmesinin alerjik bağışıklığı pozitif etkilediği ortaya konmuştur.

Evcil hayvanlarımız bireylerin sosyalleşmesini sağlar; Evcil hayvan sahiplerinin diğer insanlara göre daha konuşkan, daha güler yüzlü ve daha fazla sosyal sorumluluklara duyarlı oldukları görülmektedir. Bireyler evcil dostları sayesinde daha sosyal ve daha şefkatli bir sosyal duruma sahip olurlar.

Evcil hayvan sahiplerinin bağışıklık sistemleri ve sağlık durumları daha yüksektir;

Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda kan basıncının düzenlenmesinde kolestorol seviyesinin düşürülmesinde, anksiyetik bozukluklardan kurtulmada, opezite ve kalp ve damar hastalıklarının azalmasında etli olduğu tespit edilmiştir. Evcil hayvanlar Sağlığımız için etkili bir dosttur.

Evcil Hayvanlarımız kişisel gelişimimizi etkileyen dostlarımız; Journal of Personality and Social Psychology isimli bir dergi çalışmasında evcil hayvan sahiplerinin daha özgüvenli olduğu yazılır. Kişisel gelişimlere pozitif etki ettikleri olduğu kesindir.

Evcil Hayvanlarımız bireylerin hayatının düzenli olmasına sebep olur; evcil hayvanın yemek saatlerini düzenlemek, gezdirme saatleri ile spor yapmak, veteriner hekim ziyaretleri planlamak, mama takibi ve araştırması yapmak vb aktiviteler düzenli olmamıza yardımcı olan planlamalardır. Bireylerin evcil hayvanlar beslemesi ve onlarla arkadaşlık etmesi büyük ölçüde stresi azalttığı görülmektedir.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği/ 05558881043

devamını oku...
Adres: Bağlıca Mahallesi 1231 Sokak No:3/C Bağlıca-Ankara

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

HK Veteriner Kliniği

Mamak

HK Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah 836 sok No: 2/b Mamak - Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

Pars Pet Shop

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3158 Cadde Akıncı Plaza No:12-B/33 Yaşamkent-Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

VetVital Veteriner Kliniği

Birlik Mahallesi

devamını oku... Adres: 414.Cadde No:18/B Birlik Mahallesi-Ankara


Öncelikle fıstık ezmesinin organik olması gerekir. Marketlerdeki fıstık ezmelerinde birçok sağlıksız katkı maddesi bulunuyor. Dolayısıyla alınacak fıstık ezmesinin doğal olmasına dikkat edilmeli. Hatta fıstık ezmesinin de evde yapılması köpek için daha sağlıklı olacaktır.

İçindekiler:

2 fincan un (köpeğin una alerjisi yoksa)

1 fincan rendelenmiş yulaf

Fincanın üçte biri kadar fıstık ezmesi

Yarım yemek kaşığı bal

Yarım yemek kaşığı balık yağı

Yarım fincan su

Yapımı:

1. Fırın 350 fahrenheit derece sıcaklığa getirilmeli.

2. Un ve yulaf büyük bir karıştırma kabında karıştırılmalı. Ardından su eklenmeli ve karıştırılmalı. Daha sonra içine sırasıyla fıstık ezmesi, bal ve balık yağı eklenmeli. Tam olarak birbirine karışana dek blender ile karıştırılmalı.

3. 40 dakika boyunca önceden ısıtılan fırında pişirilmeli ve köpeğe verilmeden önce tamamen soğuyana kadar beklenmeli.

Donmuş yoğurt topları

Köpeğiniz donmuş gıdaları seviyorsa, bu yoğurt toplarını da çok sevecektir. Kalsiyum ve protein yönünden zengin olan yoğurt köpeğin beslenme düzeni için de faydalı olacaktır. Eğer köpeğiniz fazla kilolu ise yağsız yoğurt kullanmakta fayda var.

İçindekiler:

Yoğurt, bir fincan şekersiz meyve suyu, yarım fincan doğranmış havuç

Yapımı:

Yoğurt, meyve suyu ve havuç bir şişeye konulmalı. Tüm malzemeler iyice karışana dek bir süre çalkalanmalı. Ardından kaşık ile karışım minik kaplara konulmalı ve katı halde donana kadar buzlukta bekletilmeli.

Meyve ve sebze şeritleri

Bu tarif pet shoplarda satılan ödül yiyeceklere uygun maliyetli bir alternatif olabilir. Tarif ile yapılacak yiyecek köpeğe verilen eğitim sırasında ödül olarak kullanılabilir. Meyveler ve sebzeler, köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini yönünden oldukça zengindir.

İçindekiler:

Küçük patates, orta boy muz, blenderdan geçmiş bir fincan havuç, 2 fincan un, blenderdan geçmiş bir fincan yulaf ve fincanın 3'te 1'i kadar su

Yapımı:

Patates mikrodalgada 8 ila 10 dakika pişirilmeli. Fırın önceden 350 fahrenheit dereceye getirilmeli. Muz lapa hale getirilmeli ve patates ile bir kap içinde iyice karıştırılmalı. Ardından havuç, un ve yulaf eklenmeli ve su ile karıştırılmalı. Fırında 25 dakika pişirildikten ve soğuduktan sonra köpek için lezzetli bir atıştırmalık olacaktır.

Et ve sebze topları

Bazı köpekler etli atıştırmalıkları tatlı olanlara tercih ediyor. Böylece protein değeri yüksek, sağlıklı şekilde beslenmiş de oluyorlar.

İçindekiler:

60 ila 120 gr arası et ve sebzeden oluşan bebek maması, bir fincan un, iki fincan süt tozu, bir fincan su

Yapımı:

Fırın önceden ısıtılmalı ve 250 fahrenheit dereceye getirilmeli, tüm malzemeler geniş bir kap içinde karıştırılmalı, karışım pişirme kabına alınmalı ve fırına yerleştirilerek 12 ile 15 dakika arasında pişirilmeli. Yemek pişmesinin ardından soğumaya bırakılmalı ve tamamen soğumadan köpeğe yedirilmemeli. Artması durumunda beş güne kadar buzdolabında bekletilebilir.

Sebzeli Hindi

Hindi protein yönünden oldukça zenginken sebzeler de vitamin ve mineral yönünden köpeğin çok yönlü besin kaynağı elde etmesini sağlar. Hindinin sığır etine göre daha az yağlı olması da köpeğin kilo almasının önüne geçmekte yardımcı olur.

İçindekiler:

Dört fincan su, yarım kilo hindi, iki fincan kahverengi pirinç, bir fincan rendelenmiş havuç, bir yemek kaşığı balık yağı.

Hazırlanışı:

Hindi orta ateşte pişirilir, büyük bir kaba kahverengi pirinç, hindi, su koyulur ve düşük ateşte on beş dakika kaynatılır, ardından havuç eklenir ve 5 ila 10 dakika daha pişirmeye devam edilir. Pişirme işlemi bittikten sonra yemek soğumaya bırakılmalı ve tamamen soğumadan köpeğe yedirilmemeli. Artması durumunda beş güne kadar buzdolabında bekletilebilir.

Sebzeli küp tavuk

Protein yönünden zengin tavuk ve vitamin, mineral yönünden zengin sebzeler, köpek için ideal bir öğünün malzemeleri olabilir.

İçindekiler:

Dört adet tavuk göğsü, yarım fincan rendelenmiş yeşil fasülye, yarım fincan rendelenmiş havuç, yarım fincan rendelenmiş brokoli, yarım fincan blenderdan geçirilmiş yulaf.

Hazırlanışı:

Tavuk göğsü üzerinden deri kaldırılır ve göğüs küp şeklinde kesilir, tavuk göğsü orta ateşte pişirilir; tavuk, sebzeler ve yulaf büyük bir ir kap içine konularak 15 dakika kadar orta ateşte pişirilir ve yemek hazır hale gelir. Pişirme işlemi bittikten sonra yemek soğumaya bırakılmalı ve tamamen soğumadan köpeğe yedirilmemeli. Artması durumunda beş güne kadar buzdolabında bekletilebilir.

Besin takviyesini nasıl seçmeliyim?

Yapılacak ilk şey veteriner klinikleri ile bağlantıya geçmek ve veterinerlerin önerileri ışığında bir takviye satın almak. Ancak birçok veterinerin uzlaşı içinde olduğu bazı önerileri belirtmek gerekirse:

· Bir alanda uzmanlaşmış ve içerikleri klinik araştırmalar ile denetlenmiş bir marka araştırın

· Etiketi okuyun. Aradığınız içeriğin etkilerini önceden araştırın.

· Etiket üzerinde verilen değerleri kontrol edin.

· Ürün ambalajı üzerinde üretici firmanın iletişim bilgilerinin yer almasına dikkat edin. Tereddüt ettiğiniz her konuda firma ile iletişime geçin ve bilgi almaktan çekinmeyin.

· Ürünün vadettiği her etkiye inanmayın ve kuşkucu yaklaşın.

· Ürünün bağımsız bir kurum, dernek tarafından sertifika alıp almadığına dikkat edin.

· İnsanlar için üretilmiş takviyeleri köpeğe vermekten kaçının.

· Satıcı firmanın orijinal ürün sattığından emin olun. Köpek besin takviyeleri pazarında da ne yazık ki sahtecilik vakaları meydana gelebiliyor.

Dolayısıyla bu konuda veterinerlere güvenmek ve onların satışını yaptığı ürünleri tercih etmek köpeğin sağlık güvenliği için daha doğru olacaktır.

Tüm bu bilgileri özetlemek gerekirse, tıpkı insanlarda olduğu gibi, köpeklerde hassas bir vücut yapısına ve dengesine sahiptir. Yenilen bir yemeğin içeriği bile vücut üzerinde önemli etkilere sahipken ek besin olarak alınacak vitamin ve besin takviyelerinin vücutta yapacağı etkiler daha büyük ölçekli olabilir. Dolayısıyla fabrikasyon bir üretim ile hazırlanan ve doğal besinler ile değil de dışarıdan alınan bu tür ürünlerin köpeğe verilmeden önce ciddi bir araştırma ve kontrol dönemi gerekiyor. Hiçbir takviye kişisel gözlem ve kanaatlere göre verilmemeli. Kişisel yargılar sonucu verilen bu takviyeler köpekler üzerinde yıkıcı etkilere sahip olabilir. Hangi takviyenin ne şekilde verileceğine yalnızca veterinerler karar vermeli ve onların tavsiyeleri dışına çıkılmamalı. Zaten doğru mama ile beslenen köpeklerin bu tür takviyelere ihtiyaç duyması nadiren meydana gelir. Ev mamaları ile beslenen köpeklerde kimi zaman bu takviyelerin kullanılma ihtiyacı ortaya çıksa da bunun da kararını verecek olanlar yalnızca veterinerlerdir.