KÖPEKLERDE BESLENME GEREKSİNİMLERİ - BESLENME

blog yazısı ekle !

KÖPEKLERDE BESLENME GEREKSİNİMLERİ - BESLENME

Ankara Veteriner

Köpeğimi ne kadar beslemeliyim?, Aldığım mama köpeğimin besin gereksinimlerini karşılamakta yeterli mi? gibi sorulara çoğu hayvan sahibi farklı cevap alır. Aslında bu soruların yüzde yüz doğru cevapları yok; çünkü beslenme ve sağlık alanında yapılan araştırmalar ile veterinerlerin bu alandaki bilgisi her geçen gün artıyor ve bu araştırma sonuçlarından elde edilen veriler ışığında köpeklerin yiyebileceği besin skalası geçen gün artıyor.
Köpekler sağlıklı bir yaşam sürebilmek için proteinlerden elde edilen amino asitlere, yağ asitlerine ve karbonhidratlara, vitaminlere, minerallere ve suya ihityaç duyar. Bu besin maddelerine gereksinim köpeklerin boyutlarına, türüne ve yaşam şekline göre değişiklik gösterir. Köpeklerin bu besinleri nasıl kullandıklarını ve bunlara ne kadar ihtiyaç duyduklarını bilmek onlar için daha doğru beslenme düzenleri hazırlanmasında yardımcı olur.

Proteinler ve amino asitler

Köpekler proteinler olmadan hayatta kalamaz. Beslenme düzenlerinde bulunması gereken vücutlarının üretemediği 10 spesifik amino asit türü bulunur. Amino asitler vücutta birçok biyolojik bileşenin ve proteinlerin yapı taşı olarak kullanılır. Ek olarak karbon zincirlerinin glukozdan enerji üretmesini de sağlarlar. Birtakım bilimsel araştırmalarda, köpeklerin amino asit yönünden zayıf mamaları sevmediği ve yemekten kaçındığı kanıtlandı. Bunu yalnızca tadını beğenmedikleri için mi yoksa biyolojik gereksinimlerini karşılayamadıkları için mi yaptıklar isehenüz tam olarak bilinmiyor. Ancak, vejeteryan bir diyetle de bitkisel proteinler ve D vitamini içerdiği sürece hayatta kalabildiklerini biliyoruz.

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Vet Plus Veteriner Kliniği

Keçiören

Pet sahiplendim ne yapmalıyım?

Öncelikle birlikteliğinizi tebrik ederiz. Siz ve yeni dostunuzun sağlığı için vakit kaybetmeksizin Veteriner Hekim kontrolünü ve Aşı & Paraziter Mücadele protokolünün uygulanmasını tavsiye ederiz.

Evcil hayvanımdan bana veya çevremdekilere hastalık bulaşabilir mi?

Malesef bu soruya hayır diyebilmek mümkün değil. Ancak bu riski en aza indirmek elimizde!

Kedimi / Köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kısırlaştırmaya ilişkin bilinmesi gereken ve karar vermenizi kolaylaştıracak bazı hususlar:

Kısırlaştırma kedi & köpeklerde var olan eşleşme isteğine bağlı gelişen çevreye idrar yapma, baskın ve agresif davranışlar, kaçmaya eğilim gibi problemlerin önlenmesine yönelik katkı sağlar / ortadan kaldırır.

Trafik kazası geçiren köpeklerin %85'ini kısırlaştırılmamış köpekler oluşturmaktadır.

Kısırlaştırılmamış olan sokak kedilerinin yaşam süreleri 2 yılın (ort) altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, bulaşma nedenleri arasında ısırık yaraları en başta yer alır ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinen bir gerçektir.)

Kısırlaştırma yapılmamış dişi kedi ve köpekler için meme, rahim ve yumurtalık kanserlerinin dışında yaşamı tehdit edebilecek düzeyde ciddi bir hastalık olan "pyometra" (rahim iltihabı) gibi hastalıkların riski yüksektir. Kısırlaştırılmamış olan erkekler ise prostat ve testis kanseri riskini taşırlar.

Kısırlaştırma ile bahsi geçen hastalıklar %90 önlenebilmektedir. Ancak bunun için tavsiye edilen en erken zamanda kısırlaştırma yapılması gereklidir. Petiniz 4 aylık yaşa eriştiğinde operasyon için randevu almanızı tavsiye ederiz. Ameliyat sonrasında;

♀ Kızgınlık (östrus) belirtileri ortadan kalkacak, yaşam alanında kanamaya bağlı kirlilik oluşmayacaktır.

♂ Eşleşme isteği neticesinde ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmış veya azalmış olacaktır. Bilhassa kedilerde gözlenen spreyleme / işaretleme (kötü kokulu ''feromon'' idrar yapma), kaçış eğilimi, kavga etme, yaralanma, trafik kazası bu sorunların başında gelir.

♀, ♂ Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına katkı sunacaktır (kısırlaştırma yapılmasının köpeklerde 1-3, kedilerde 3-5 yıl yaşam sürelerini arttırdığı açığa çıkarılmıştır!).

Kedimi & Köpeğimi alternatif gıda ile beslememde bir sakınca var mı?

Kesinlikle evet. Petiniz için en ideal beslenme onların gereksinimlerini karşılamak için hazırlanmış profesyonel diyetlerdir. Besleme hataları neticesinde ortaya çıkan hastalıkların bir kısmı yaşamı tehdit edecek düzeyde ciddi risk taşır. Kemik, kılçık yaralanmaları, beklemiş ev yemekleri tüketimi neticesinde ortaya çıkan mide-barsak enfeksiyonları ve daha bir çok besleme hatası bu duruma örnek verilebilir. Mümkün olabildiğince alternatif gıdadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aşı yaptırmam şart mı?

Siz ve değerli dostunuzun sağlığı için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) hastalıklardan korunma ve petinizin sağlığının korunması için mutlaka aşı & paraziter mücadele uygulamalarını yaptırmanızı öneriyoruz.

Sahipsiz / sokak hayvanları için indirim yapabiliyor musunuz?

Siz değerli hayvanseverler tedavi / bakım giderlerini üstlendiğiniz, onlara kol kanat gerdiğiniz sürece yanınızda olmaya çalışıyoruz.
devamını oku...
Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Kızlar Pınarı Caddesi No: 170/B Keçiören-Ankara

Pethekim Veteriner Kliniği

Bağlıca

Pethekim Veteriner Kliniği, Ankara 2019 yılında hizmet vermeye başlamış, Ankara ve Türkiye'nin diğer illerinden getirilen ekzotik hayvanlar, kediler, köpekler ve diğer evcil hayvanların tedavisi ve koruyucu hekimlik hizmetlerini sunmaktadır.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği, Bağlıca, Çayyolu, Ümitköy, Yaşamkent, Yapracık, Etimesgut, Sincan, Elvankent, Eryaman, Batıkent, Kızılay, Dikmen, Yenimahalle, Alaçaatlı, Bilkent, Beysukent, Balgat, Çankaya, Keçiören bölgelerine 7/24 Veteriner Ambulans hizmeti vermektedir.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği, Muayene, teshis, laboratuvar tahlilleri, Ultrasonik muayene, Rontgen vb. teknolojik cihazlarla hizmet vermektedir.

ANKARA VETERİNER HEKİMLERİ GÖZÜNDEN EVCİL HAYVANLARIN
İNSANLAR ÜZERİNDEKİ POZİTİF ETKİLERİ

Evcil hayvanlar evimizin neşesi hayatımızın gerçek bir parçasıdır. Duygusal bağlarıyla bize destek sağlayan ve doğal hayatın tadını yaşatan dostlarımız. Çocuklarımızın motivasyon ve kişisel gelişimlerinde mutlak pozitif etkiler oluşturan, güçlü ve sağlıklı bireylerin yetişmesine yardım eden evcil dostlarımız. İlim ve bilim insanlarının dikkat çektiği, psikologların reçetelerine yerleşmiş, kızım, oğlum, kardeşim, arkadaşım, yoldaşım dediğimiz can dostlarımız evcil hayvanlarımız. Hayatımızdaki birçok pozitif etkiyle yanımızdan ayrılmayan dostlarımız.

-Olumsuzlukları olumlu düşünmemizi sağlayan;evcil dostlarımız onlarla geçirdiğimiz vakitlerde bize olumlu düşünme enerjisi vermektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar bu durumu doğrulamaktadır.

-Evcil hayvanlarınızın allerji olgularına etkisi; yapılan çalışmalar belirli bir süre evcil hayvan besleyen insanların hayvansal proteinler ve diğer hayvansal alerjenlere karşı bağışıklık kazandığını ortaya koymaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde evde mevcut alerjik reaksiyon yatkınlığı olan birey yoksa evcil hayvan beslenmesinin alerjik bağışıklığı pozitif etkilediği ortaya konmuştur.

Evcil hayvanlarımız bireylerin sosyalleşmesini sağlar; Evcil hayvan sahiplerinin diğer insanlara göre daha konuşkan, daha güler yüzlü ve daha fazla sosyal sorumluluklara duyarlı oldukları görülmektedir. Bireyler evcil dostları sayesinde daha sosyal ve daha şefkatli bir sosyal duruma sahip olurlar.

Evcil hayvan sahiplerinin bağışıklık sistemleri ve sağlık durumları daha yüksektir;

Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda kan basıncının düzenlenmesinde kolestorol seviyesinin düşürülmesinde, anksiyetik bozukluklardan kurtulmada, opezite ve kalp ve damar hastalıklarının azalmasında etli olduğu tespit edilmiştir. Evcil hayvanlar Sağlığımız için etkili bir dosttur.

Evcil Hayvanlarımız kişisel gelişimimizi etkileyen dostlarımız; Journal of Personality and Social Psychology isimli bir dergi çalışmasında evcil hayvan sahiplerinin daha özgüvenli olduğu yazılır. Kişisel gelişimlere pozitif etki ettikleri olduğu kesindir.

Evcil Hayvanlarımız bireylerin hayatının düzenli olmasına sebep olur; evcil hayvanın yemek saatlerini düzenlemek, gezdirme saatleri ile spor yapmak, veteriner hekim ziyaretleri planlamak, mama takibi ve araştırması yapmak vb aktiviteler düzenli olmamıza yardımcı olan planlamalardır. Bireylerin evcil hayvanlar beslemesi ve onlarla arkadaşlık etmesi büyük ölçüde stresi azalttığı görülmektedir.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği/ 05558881043

devamını oku...
Adres: Bağlıca Mahallesi 1231 Sokak No:3/C Bağlıca-Ankara

Bulut Veteriner Kliniği

İncek

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3341. Sokak No:1 D:8C İncek-Ankara

Anka Çayyolu Veteriner Kliniği

Çayyolu

İlk ve orta öğretimini Kahramanmaraş'ta bitiren hekimimiz Sefa ARSLANHAN 2007 yılında İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesine giriş hakkı kazanmıştır.

2012 yılında mezun olup altı yıl boyunca İstanbul Avrupa yakasındaki hayvan hastaneleri, poliklinikleri ve kliniklerinde çalışmıştır.

2018 yılında yılında Kahramanmaraş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehebilitasyon ve Tedavi Merkezinde çalışmış olup edindiği tecrubeyi Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde Dulkadiroğlu Veteriner Kliniği'inde minik dostlarımız ve hasta yakınları ile 7/24 paylaşmayı hedeflenmiştir.

Ancak; 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen asrın felâketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Ankara'ya yerleşmiş ve Ankara Çankaya ilçesinde Çayyolu mevki Alacaatlı mahallesinde Anka Çayyolu Veteriner Kliniği hizmete açmıştır.

Öğrenimlerine ek olarak güncel yayınları ve kongreleri de takip ederek mesleki gelişimine devam etmektedir.
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3317 Sokak No:2/5 - EA ( Bulvar Üzerinde ) Çayyolu-Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

VetVital Veteriner Kliniği

Birlik Mahallesi

devamını oku... Adres: 414.Cadde No:18/B Birlik Mahallesi-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara


Yağlar ve yağ asitleri


Hayvansal kaynaklardan elde edilen yağlar ve bazı bitkilerden alınan tohum yağları enerji üretimi için köpeklere en iyi kaynak görevi görüyor. Bu yağlar vücutta sentezlenemeyen ve yağda çözünen vitaminler için taşıyıcı rolü görüyor. Yağ asitleri ise vücutta hücre yapımında ve işleyişinde kullanılıyor ve yağlar köpek yiyeceklerinin lezzetini de önemli ölçüde artırıyor.

Esansiyel yağ asitleri köpeklerin sağlıklı bir deriye sahip olmalarında son derece önemli bi rol oynar. Düşük yağ oranlarına sahip bir beslenme şekli köpeklerin kuru, kaba bir saç ve deriye sahip olmalarına ve enfeksiyonlara karşı dirençlerinin düşük olmasına yol açar. Omega-3 yağ asitlerini yeterince alamayan köpekler özellikle görme ve öğrenme yetisi kaybına uğrar.

Enerji ihtiyaçları

Her canlıda olduğu gibi köpekler de günlük hayatlarını devam ettirebilmek için bir miktar enerjiye ihtiyaç duyarlar. Büyüme, gebelik, emzirme ve egzersiz gibi etkenler ise enerji ihtiyacını artırırlar. Gereken enerjinin temini ise karbonhidratlar, proteinler ve yağlardan sağlanır.

Hepçil hayvanlar enerjilerinin bir kısmını şeker, nişasta ve lif içeren karbonhidratlardan temin eder. Köpeklerin ana karbonhidrat kaynağı ise tahıllar, baklagiller ve diğer bitkisel besinlerdir.

Yaşlı köpeklerin enerji ihtiyacı

Köpeklerin fiziksel aktiflikleri yaşlandıkça azalır ve metabolizmaları giderek yavaşlar. Bu sebeple, yaşlandıklarında genç yaşlarda beslendikleri miktarın yüzde 20 düşük hali ile beslenmeleri gerekir. Aksi halde kilo almaları ve obez olma ihtimalleri vardır. Yaşlı köpeklerin beslendikten sonra kan değerlerinin normale dönmesi de genç yaştaki köpeklere göre geç olur. Bu da yaşlı köpeklerin şeker hastalığına yakalanma ihtimallerini artırır.

Emziren köpeklerin enerji ihtiyacı

Yeni anneler genellikle yavrularına altı haftaya kadar emzirir. Annelerin emzirdiği yavru sayısı arttıkça enerjiye olan gereksinimleri de artış gösterir. Özellikle büyük tür köpekler kimi zaman süt verme sürecinin sonuna kadar yetecek enerjiyi besinlerden karşılayamayabiliyor. Bu tür durumlarda hayvan sahiplerinin ek besinler ile yavru köpekleri beslemesi gerekebilir.

Mineraller

Köpeklerin sağlıklı bir beslenme düzeni için alması gereken 12 mineral vardır. Kalsiyum ve fosfor güçlü kemikler ve dişler için köpeklerin vücudunda önemli rol oynar. Köpekler aynı zamanda magnezyum, potasyum ve sodyuma da sinir sinyali iletimi, kas konsatrasyonu ve hücre sinyali açısından ihtiyaç duyarlar. Köpekler bazı mineralleri sahiplerinin dikkat etmemesi sonucu aşırı derecede veya çok düşük miktarlarda alabilir. Bu da sağlık sorunlarına yol açabilir. Örneğin, kalsiyum eksikliğinde hiperparatiroidizim hastalığı yaygın olarak görülür. Bu hastalıkta köpeklerin kemiklerinde erime, iskelet sisteminde bozulma ve patolojik rahatsızlar görülür. Tam tersi olarak, aşırı kalsiyum alımında ise yine iskelet sisteminde bozukluklar meydana gelebilir.

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da her besinin bir vücut içinde bir görevi ve etkisi vardır. Düzenli ve özenli bir beslenme şekline sahip olmayan hayvanlarda ise sağlık sorunlarının meydana gelmesi kaçınılmazdır.