KUŞ BESLEMEK

blog yazısı ekle !

KUŞ BESLEMEK

Ankara Veteriner

Birçok insan kuşların renklerinden, aklından, iletişim kurabilmelerinden ve duyma becerilerinden dolayı onlara hayranlık duyarlar. Ama ne yazık ki, bu yüzden de insanlar kuşları sıkıcı kafeslerde evcil hayvan olarak yapayalnız tutmaya çalışırlar. Fakat kuşların doğaya ne kadar bağlı olduklarını, sadece onları uçarken gözlemleyerek anlamak mümkündür. Onlar için özgürlüğün, arkadaşlarıyla uçmanın, keşfetmenin ve eş bulmanın ne kadar önemli olduğunu bilsek de, onları bunlardan mahrum ederek kuşları mutsuz, bir hapis hayatının içinde tutar gibi ve hatta ölene dek tutarız. Diğer kuşlar ise insanlar kuşların ev ortamına uygun olmadığını anladıklarında bırakılırlar.
Lütfen evcil hayvan olarak kuş almaktan kaçının. Bu isteğinize karşı koymak için elinizden geleni yapın. Eğer zaten bir kuşa sahipseniz, onların hakkında bilgi edinin ve onları nasıl mutlu, sağlıklı bir şekilde besleyebileceğinizi araştırın.

Hiçbir kuş bir ada değildir.

Kuşlar için arkadaş edinmek fazlasıyla gereklidir. Eğer kuşunuz tekse, aynı türde veya benzer türde bir tane daha kuş edinin.

Hoşdere Veteriner Kliniği

Hoşdere

Hoşdere Veteriner Kliniği - Ankara Veteriner

Hoşdere Veteriner Kliniği 2000 senesinde Veteriner hekim Süleyman Özpolat tarafından kurulmuştur.

Ekonomik kaygı taşımadan mesleğini uygular. Minik dostlarımızın korku ve endişelerini en aza indirecek yöntemler uygular. Canlılara ve çevreye saygılıdır. Mesleğine ve meslektaşlarına saygının bilincindedir. Yıllara dayalı bilgi ve tecrübesini teknolojik gelişmeleri takip ederek sürekli geliştirirme çabasındadır. Etkinliği ve geçerliliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri kullanır. Mesleki tecrübelerini meslektaşlarıyla paylaşmanın heyecanını yaşar.
devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. 41/7 Hoşdere Çankaya-Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara

Pars Pet Shop

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3158 Cadde Akıncı Plaza No:12-B/33 Yaşamkent-Ankara

Eylül Veteriner Kliniği

Mamak

Eylül Veteriner Kliniği - Mamak Veteriner

2003 yılında kurulan Eylül Veteriner kliniğimiz Ankara Mamak'ta pet ve büyük başta; koruyucu hekimlik, aşılama, teşhis ve tedavi konularında deneyimli kadrosuyla hizmet vermektedir.devamını oku...
Adres: Cengizhan Mah. Natoyolu cad. 231/A Mamak - Ankara

Pet Art Veteriner Kliniği

Eryaman

Pet Art Veteriner Kliniği - Eryaman Veteriner Elvankent Veteriner Sincan Veteriner
Ankara Eryaman Veteriner Kliniği - Pet Art

devamını oku...
Adres: Seyh Şamil mah. 1. TBMMM Yağankent sitesi 59/10 Daire: 48 Eryaman-Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Vet Arena Veteriner Kliniği

Yaşamkent

Vet Arena Veteriner Kliniği - Yaşamkent Veteriner Kliniği

Genel Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Çağrı ÖZTÜRK

2008 Yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine girdim ve Eğitimimi 2013 de tamamladıktan sonra ara vermeden 2013 yılında yine Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Cerrahi Anabilim Dalına Yüksek Lisans Eğitimine başladım . Ankara' nın önemli kliniklerinde de çalışarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

Kasım 2014 tarihinde Vet Arena Veteriner Kliniği' ni kurdum. 2015 yılında Yüksek Lisans eğitimimde Ortopedi ve Travmatoloji' ye daha çok ağırlık vererek Genel Cerrahi konusunda da çalışmalarımı tamamladım ve Özellikle Ortopedi olmak üzere birçok Seminer ve uygulamalı eğitimlere katılarak deneyim kazanmaya devam ediyorum. Çalışmalarıma ve eğitimime sevimli dostlarımıza her zaman bilimsel hizmet vermek için meslek hayatım boyunca devam edeceğim.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent, Yenikent villaları, 3097. Sk. D:no:57, 06810 Yaşamkent-Çankaya-Ankara

Ankara HS Veteriner Kliniği

Batıkent

Ankara HS Veteriner Kliniği - Batıkent Ankara
Ankara Batıkent te bulunan Ankara HS Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mah. Rajiv Gandi cad. 1649. sok. No:1 (Park vadi batı evleri giriş kapısı karşısı) Batıkent-Ankara

HK Veteriner Kliniği

Mamak

HK Veteriner, Mamak Veteriner Kliniği, Mamak Veteriner

devamını oku...
Adres: Cengizhan mah 836 sok No: 2/b Mamak - Ankara


Barınakları, insancıl toplumları, hayvan haklarını savunan grupları, bakım evlerini (bazı kuşlar yüz yıldan fazla yaşarlar ve bu da sahiplerinden fazla yaşamaları demektir), kuş veterinerini veya kuş kurtarma organizasyonları listesini kontrol ediniz.

Yeni bir kuş edindiğinizde, hemen bir veterinere gidip check-up yaptırın. Eğer yeni gelen kuş sağlıklı ve hastalıklardan uzaksa, onu kafesine koyun veya daha geniş uçabilecekleri bir alana yerleştirin. Bir hafta boyunca kuşlarınızı gözlemleyin. Eğer birbirlerine arkadaşça davranıyorlarsa, birbirleri ile etkileşime girmelerine izin verin. Tabi ki gözlemlemeyi de ihmal etmeyin. Birbirlerine zarar vermediklerini fark ettiğinizde de, kafesi kapısını açık bırakabilirsiniz. Yeni gelen kuş da duruma alışınca dışarı çıkacaktır.

Kafesi bir yere kapısı açık olarak bırakın. Böylece yeni gelen kuş yerini güvenli olarak kullanacaktır. Kafesin dışında uçabilecekleri bir alan sağlamayı unutmayın. Ve asla bu iki kuşun birbiriyle tamamen arkadaş olacaklarını düşünmeyin. Bunun yerine evinizi onlara ayrı olarak hazırlayın. Tabi ki eğer aralarında herhangi bir bağ oluşmazsa.

Kuş gibi özgür

Her gün kuşların uzun süre uçmalarına izin verin. Kafesin dışında olabildiği kadar çok zaman harcamalarını sağlayın. Balkonunuzu ya da verandanızı büyük bir kuş kafesi haline çevirin veya mümkünse arka avlunuzda iyi hava koşulları sağlandığında büyük kuş kafesi yaptırın. Veya kuşlara uygun oda sağlayın veya kuşlarınıza zarar verebilecek herhangi bir vantilatör bulundurmayın. Kuşların egzersiz yapabileceği veya zehirsiz ağaç dallarını odada bulundurmayın. Geniş uçuş kafesleri kuşların egzersiz yapmasını sağlar. Üstelik sizin onu teftiş etmenize gerek yoktur.

Birçok kuşlara zarar vermeyen güvenli oyuncaklar sağlayın. Bunları bulabileceğiniz birçok dükkan vardır. Çiğnemelerini, oynamalarını ve entelektüel olarak gelişmesini sağlayacak temiz ve zehirsiz dallar koyun. Kuşlar 8 ile 12 saat uyumalıdırlar. Özellikle karanlıkta, sessiz bir odada ve kapalı bir kafeste olmalıdırlar.

Kuşlar Sadece Tohumlarla Yaşayamazlar

Vahşi kuşlar sadece tohum yemezler. Bu yüzden de kuşunuzun beslenmesini farklı ve besleyici hale getirin. Meyve, sebze, kuru yemiş, pişmiş fasulye bu besleyici beslenmenin parçası olacaktır. Farklı türdeki kuşlar farklı beslenme gereksinimini ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden de kuşunuzun beslenme şeklini araştırmanız ya da veterinere danışmanız zorunlu bir durum olacaktır. Yanlış beslenme yüzden doksandan daha fazla sağlık probleminin oluşmasına neden olur.

Kuşlar; vitamin, mineral ve amino asitlerinden oluşan uygun karışıma sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyarlar. İyi bir beslenme yardımcı olacaktır; fakat uygun birçok besini karıştırarak besleme kuşunuzun tüm ihtiyaçlarını karşılar.

Pervazların üzerine yemek ve su kapları koyun. Böylece daha temiz bir şekilde beslenmiş olacaklar. Kafeslerinde herhangi bir atık madde varsa, bu temizlenmelidir. Bazı kuşlar yiyeceklerini suya düşürürler ve bu su kapları bakteri oluşmasını engellemek için günde en az iki kez temizlenmelidir. Vitaminler asla suyla birlikte verilmemelidir.

Papağana asla kum vermeyin. Kumun papağanın beslenmesinde yeri yoktur. Bu kum kursaklarında mineralleşir ve ona acı çektirir. Kum tanesi sadece tohum yiyen kanarya ve güvercin gibi kuşların beslenmesinde gereklidir.

Tüyleri Düzeltme Vakti

Kuşlarınız her gün tüylerini gagaları ile taramak için saatler harcarlar. Bu da tüylerinin hizada durmasını ve su geçirmemesini sağlar. Tüylerini düzeltmek için, sığ konteynırlar veya suyla dolu kuş havuzu sağlayın. Kuşlar suyla ıslanmayı severler. Kuşunuz banyo yaptıktan sonra, tüylerini kurutuna kadar sudan uzak tutun.

Gagayı düzeltme konusu sağlık problemi olmadıkça gerekli değildir. Çok uzayan tırnaklar veya gaga veterinere gitmenize neden olacaktır.

Yuvanızı Kuşunuz için Korunaklı Yapın

Kuşunuzu özgür bırakmadan önce; tavandaki vantilatör, su kaseleri, açık tuvaletler, elektrik telleri, geniş cam pencereler ve aynalardan kurtulun veya bunların üzerini kapatın. Ayrıca onların sıkışıp kalabileceği yerleri de güvenli hale getirin. Bitkilerinizin kuşlar için zehirli olmadığından emin olun. Bu noktada veterinerinizden gerekli listeyi almanızı öneririz.

Kuşlar çok hassas solunum sistemine sahiplerdir. Çok ısınan ve kendi kendini temizleyen ocaklar kuşlar için ölümcül olabilecek dumanları salgılarlar. Bu yüzden de kuşunuz varken bunları asla kullanmayın. Ekolojik olarak güvenli olan ürünleri kullanın. Yapay hava spreylerini, güçlü temizlik malzemelerini, kokulu şekerleri kullanmayın. Kuşların etrafında asla sigara içmeyin.

Eğer apartmanda yaşıyorsanız ve başkalarının da kuş beslediğini, aynı zamanda ihtiyaçlarını karşılayamadığını biliyorsanız, lütfen aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun:

  • Ünlü bir kuş barınağı ya da geniş iç/dış kuş evi (veya çok sıcak zamanlar için dış yuva) olup olmadığını araştırın. Böylece kuşlarınız özgür kalabilir. İdeal olarak, kuşları kendi cinsinden olan saldırgan olmayan kuşlarla tutabilirsiniz. İklimi, sosyalleşme ve kişisellik için olanakları ve diyet,egzersiz, temizlik, veterinere gitme gibi diğer önemli faktörleri göz önünde bulundurun.

  • Eğer ünlü bir barınak bulamıyorsanız, kuşları olan birisine kuşları vermeyi düşünün. Bu kişinin aynı türde kuşlarının olmasına ve kuşların özgür yaşamalarını sağlamasına, ayrıca bağ oluştururlarsa onları ayırmayacağına emin olun.