KUŞ BAKIMI VE KUŞ SAĞLIĞI ÜRÜNLERİ HAKKINDA 8 BİLGİ

blog yazısı ekle !

KUŞ BAKIMI VE KUŞ SAĞLIĞI ÜRÜNLERİ HAKKINDA 8 BİLGİ

Ankara Veteriner

Özellikle son zamanlarda kuşlara verilen değer bir hayli artmış durumdadır. Çünkü hem evlerde hem de özel büyük kafeslerde beslenen kuşların sanıldığından daha sadık canlılar olması ve bir çok kişinin kuş bakımına ilgi göstermesi ilgiyi hatırı sayılır oranda arttırmıştır. Özellikle Ankara piyasasında kuşların ücretleri de artmış ve aynı zamanda kuşları koruma dernekleri faaliyetlerini arttırmıştır. Ancak kuş bakımı sanılanın aksine pek kolay bir durum değildir. Özellikle ev kuşları bir hayli hassas canlılardır. Bu kuş bakımı ve kuş sağlığı ürünleri hakkında 8 bilgi evinizde beslediğiniz kuşlara daha sağlıklı bakmanızı sağlayacaktır.

Anka Çayyolu Veteriner Kliniği

Çayyolu

İlk ve orta öğretimini Kahramanmaraş'ta bitiren hekimimiz Sefa ARSLANHAN 2007 yılında İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesine giriş hakkı kazanmıştır.

2012 yılında mezun olup altı yıl boyunca İstanbul Avrupa yakasındaki hayvan hastaneleri, poliklinikleri ve kliniklerinde çalışmıştır.

2018 yılında yılında Kahramanmaraş Belediyesi Sokak Hayvanları Rehebilitasyon ve Tedavi Merkezinde çalışmış olup edindiği tecrubeyi Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde Dulkadiroğlu Veteriner Kliniği'inde minik dostlarımız ve hasta yakınları ile 7/24 paylaşmayı hedeflenmiştir.

Ancak; 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen asrın felâketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Ankara'ya yerleşmiş ve Ankara Çankaya ilçesinde Çayyolu mevki Alacaatlı mahallesinde Anka Çayyolu Veteriner Kliniği hizmete açmıştır.

Öğrenimlerine ek olarak güncel yayınları ve kongreleri de takip ederek mesleki gelişimine devam etmektedir.
devamını oku...
Adres: Alacaatlı Mahallesi 3317 Sokak No:2/5 - EA ( Bulvar Üzerinde ) Çayyolu-Ankara

Telepati Hayvan Hastanesi Keçiören

Keçiören

Telepati Hayvan Hastanesi olarak şubemizle beraber tam donanımlı ve uzman veteriner hekim kadromuzla patili dostlarımız için 7/24 hizmet vermekteyiz.devamını oku... Adres: Şehit Kubilay Mahallesi Değirmendere Caddesi No:32 Keçiören - Ankara

VetCo Veteriner Kliniği

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cad. No: 51/2 Ümitköy-Ankara

Abidinpaşa Veteriner Kliniği

Abidinpaşa

Abidinpaşa Veteriner Kliniği olarak, geniş bir hizmet yelpazesi sunarak rutin sağlık kontrollerinden acil durum müdahalelerine kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyoruz.

Evcil dostlarınızın sağlığını korumak ve geliştirmek için son teknolojiyi ve güncel tıbbi bilgiyi kullanarak en etkili tedavileri sunuyoruz.

Güler yüzlü ve samimi ekibimiz, sizin ve evcil dostlarınızın konforunu ve güvenliğini her zaman ön planda tutarak Abidinpaşa Veteriner Kliniği'nde, sevgi dolu bir atmosferde en iyi bakımı sağlamak için sabırsızlıkla sizi bekliyoruz.devamını oku...
Adres: Tıp Fakültesi Caddesi Balkiraz Mahallesi 69/D Mamak - Ankara

İncek Petlife Veteriner Kliniği

İncek

İncek Petlife Veteriner Kliniği
Ankara İncek'te bulunan İncek Petlife Veteriner Kliniğidevamını oku...
Adres: Kızılcaşar mah. Zafer cad. İncek Köy sitesi A Blok No:6 (Tekyapı kooperatifi Denizatı pastanesi karşısı) İncek-Ankara

Bulut Veteriner Kliniği

İncek

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3341. Sokak No:1 D:8C İncek-Ankara

Starvet Veteriner Kliniği

Dikmen

Ankara Çankaya Dikmen Bölgesinde Starvet Veteriner Kliniği olarak Kedi Kuş Köpek Tavşan GinePig ve diğer egzotik dostlarımızın da Aşı'dan Ameliyat'a Mr Tomografiden Tıraş uygulamalarına kadar Profesyonel ekibimizle hizmet vermekteyiz. Yurtdışı çıkış işlemleri ve kuduz titrasyon testi için de bize ulaşabilirsiniz.

Internet Sitemiz: starvetveteriner.com

Veteriner Hekimimiz Bekir Kürşad Erdinç İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunudur.

- 2019-2021 Ankara Büyükşehir belediyesi sorumlu Barınak veteriner hekimi

- 2021 2022 Petcode İstanbul ameliyathane sorumlu Veteriner hekimi

- 2022 Ekim Starvet Veteriner Kliniği kurucu başhekimi

Eğitim Ve Sertifikalar

. Uluslararası Katılımlı 1.Egzotik ve Yaban Hayvan Hekimliği Kongresi/İstanbul (3/05/2014)

. Uluslararası Bilimsel Araştırma Kongresi/İstanbul (30/04/2015)

. Tierlnsel Umut Evi Kısırlaştırma ve Hayvan Refahı Projesi/Edirne (18-25/05/2015)

. Program of Summer School of Food Hygiene Brno Üniversitesi / Çek Cumhuriyeti (13-23/07/2015)

. Greenbalkans Wildlife Rehabilitation And Breeding Centre Bulgaristan/Starazagora (1-10/09/2015)

. 32.Dünya Veteriner Hekimler Kongresi/İstanbul (13-17/09/2015)

. 18.Uluslararası Bilimsel Araştırma Kongresi /İstanbul(26-28/04/2016)

. İnsan , Hayvan Ve Çevre Sağlığı Açısından Veteriner Atıkların Yönetimi Paneli/İstanbul (20/04/2017)

. Veterinary Clinical Training Program Faculty of Veterinary University in Skopje Makedonya (14-25/08/2017)

. Hayat Ve Egzotik Hayvan Hekimliği Temel Bilgi Eğitimi 1 /İstanbul(25/02/2018)

. Cernek Halkalama Kampı Kuş Halkalama Çalışması /Samsun(7-14/04/2018)

. Vektör Kaynaklı Hastalıklarla Gerçek Mücadele Semineri/İstanbul (28/02/2019)


devamını oku...
Adres: Harbiye Mahallesi Sokullu Mehmet Paşa Caddesi No:21/A Dikmen Çankaya - Ankara

Happy Veteriner Kliniği

Hoşdere

devamını oku... Adres: Hoşdere cad. No: 64/A Çankaya-Ankara

Pet Care Veteriner Kliniği

Yıldız

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mahallesi Rabindranath Tagore Caddesi No:15/B Yıldız-Ankara

Monovet Veteriner Tıp Merkezi

Etimesgut

devamını oku... Adres: Suvari Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi Öz Kuyumcular Çarşısı No:7F/1 Etimesgut-Ankara

Bestekar Veteriner Kliniği

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Sokak. No:17/1 Çankaya - Ankara
1-Kuşlarınızın genel temizliğini hafta en az 2 defa yapın. Kafeslerin altlıklarını ise veterinerlere göre her gün değiştirmeniz hem kuş hem de sizin için en sağlıklısı olacaktır.

2-Kuşların yemleri ve sularını en fazla 3 günde bir tazeleyin. Kuşların sularına mikroplardan arındırıcı damla damlatarak kuşunuzun dışarıdan gelen mikroplarına engel olmaya biraz daha yaklaşmış olursunuz.

3-Kafesinizin konumunu doğru ayarlamanız kuşun hastalığına engel olacaktır. Rüzgar almayan ya da evi havalandırırken bile cereyan almayan bir konumu olmalı. Aynı zamanda gün içinde bir miktar güneş görmesi de kuşun sağlığı için oldukça önemlidir.

4-Kafeslerinizin içinde mutlaka tünekler oluşturunuz. Tünekler kuşların hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğaları gereği tünemek kuşlar familyasının en büyük aktivitelerinden biridir. Aynı zamanda bu tünekler arasında gezerek egzersiz yapmış olmaktalar.

5-Kuşların diğer bir zevk aldığı şeylerden biri ise kafes içi oyuncaklarıdır. Bu oyuncaklar ile gün içerisinde oynayarak eğlencelerine bakmakta olan kuşlar aynı zamanda bunalım durumundan böylece kendi kendilerine kurtulmaktadırlar.

6-Kuşlar için gaga törpüsü oldukça önemli bir durumdur. En kaliteli gaga törpüsü mürekkep balığı kemiği olmasına rağmen günümüzde daha ucuz olması nedeniyle kireç taşı da kullanılmaktadır.

7-Hangi kuş türüne bakıyor olursanız olun kafeslerine vitamin ve mineral desteği tabletleri asmayı unutmayın. Çünkü kuşlar diğer evcil hayvanlar gibi bir çok besin ile değil sadece verdiğiniz yemlikteki yemden beslenmekte ve bu durumda eğer gerekli vitamin ve mineralleri alamazsa rahatsızlanabilir.

8-Son olarak eğer kuşlarınız tek olarak duruyor ve ötmüyorlarsa bunalıma girmiş olabilirler. Cinsiyetine göre karşı cins aynı kuştan alarak kuşunuzu bunalımdan çıkarabilirsiniz.