D VİTAMİNİNİN KÖPEKLER İÇİN FAYDASI NEDİR?

blog yazısı ekle !

D VİTAMİNİNİN KÖPEKLER İÇİN FAYDASI NEDİR?

Uzun zamandır D vitamininin insan kalbi üzerine olan faydaları bilinmektedir. Özellikle yapılan araştırmalar, kalp yetmezliği ve D vitamini arasında ki güçlü ilişkiyi ortaya çıkarmıştır. Gerçekten de kan akışı içerisinde ki D vitamini seviyesi, kalp yetmezliği riski olan hastaların en önemli belirtilerinden biridir. Köpekler için de kalp yetmezliğinden dolayı yaşanan hastalıklar ve ölümler de D vitaminin ne kadar önemli bir rol oynadığını bilmek gerekir.

Ankara 'da bulunan veteriner hekimler de D vitamini ve kalp yetmezliği arasında ki bu ilişki hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorlar.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

D VİTAMİNİ VE ETKİLERİ


Kas ve sinir sistemi fonksiyonları, çok yüksek oranda kanda ki kalsiyum seviyelerine bağlıdır. D vitamini ise bağırsaklardan absorbe edilecek kalsiyum miktarlarını düzenleyerek, kan akışı içerisinde olması gereken uygun kalsiyum oranına doğrudan etki eder. Bu yönüyle D vitamini, insanların kalp kaslarında ki elektriksel aktiviteye ve kasılmalara doğrudan etki eder.

Bunlara bağlı olarak, insanlar D vitamini ihtiyaçlarını 2 farklı yoldan sağlarlar. Bunlardan bir tanesi besinler aracılığıyla doğrudan aldıkları vitaminlerdir. Bir diğer yolu ise güneş ışınlarında ki ultraviyole ışınların etkisiyle D vitamini sentezlenmesidir.

KÖPEKLER ÜZERİNDE YAPILAN ÇALIŞMALAR


Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar da tıpkı insanlarda olduğu gibi benzer sonuçlar sunmuştur. Buna göre, kan dolaşımı içerisinde düşük D vitamini olan köpeklerin kalp yetmezliğine karşı daha fazla yatkınlık gösterdiği ortaya koyulmuştur.

D vitamini eksikliğinin giderilmesi için ise en uygun yöntemin köpeğinizin beslenme alışkanlıkları içerisinde ki değişikliklerle kolayca sağlanabilmektedir. Özellikle yapılan kontrollerde köpeğinizin D vitamini yönünden yetersiz beslendiğini tespit ediyorsanız, bu duruma özel olarak hazırlanan takviye mamalarla en azından gerekli önlemleri almış olabilirsiniz.